کار و تجارت

چگونه اشتباهات کاری را با موفقیت جبران کنیم؟

جبران موفقیت آمیز اشتباهات کاری

اشتباهات کاری امری کاملاً طبیعی بوده و برای هر فردی ممکن است پیش آید. اما کمتر کسی می داند که چگونه باید بر این اشتباهات غلبه کرده و آن ها را با موفقیت هر چه تمام تر جبران کند.

مثلاً فرض کنید که یک ایمیل ناقص را برای یکی از مشتری های مهم شرکتتان ارسال می کنید. و یا تاریخ ها را جابه جا کرده و کدها و تاریخ های سال گذشته را در گزارشات سال جاری ثبت می کنید. این موارد بسیار رایج بوده و اگر شاغل باشید حتماً با آن ها مواجه شده اید. چیزی که اهمیت دارد این است که این اتفاقات را بسیار سریع و استادانه مدیریت کنید.

1 جبران اشتباهات کاری

در این جا 5 راه کار را برای جبران اشتباهات کاری ارائه می دهیم:

1- بزرگی اشتباهی که مرتکب شده اید را ارزیابی کنید.

ممکن است احساساتتان جریحه دار شود، اما اصلاً نباید روی عقل و منطقتان اثر بگذارد. عاقلانه فکر کنید که مشکل به وجود آمده تا چه حد جدی است؟ آیا می توان آن را سریع، به طور کامل و مؤثر جبران کرد؟ یا آسیب بسیار جدی است؟ که درگیر کردن احساسات، عصبانی شدن و استرس به خود راه دادن در چنین موقعیتی چیزی غیر قابل انکار است، اما واقعیت این است که اولین اقدام در بروز چنین مشکلی حفظ خونسردی و ارزیابی منطقی و تحلیل عقلانی مشکل است. تا بتوان هر چه سریع تر برای مشکل پیش آمده راه حلی پیدا کرد.

2- با اطرافیانتان در رابطه با مشکل صحبت کنید.

بعد از این که خونسردی خود را حفظ کرده و فرصتی برای ارزیابی خود و مشکل یافتید، در اسرع وقت با همکارانی که در حوزه ی کاری خودتان فعالیت می کنند، صحبت کنید. ضروری است که رئیس و همکارانتان و حتی مشتری که در رابطه با کار وی مشکل پیش آمده است، بداند که چه اتفاقی افتاده و چرا. پس لازم است صحبت کرده و به آن ها بفهمانید که متوجه میزان جدی بودن مشکل به وجود آمده هستید و تمامی مسئولیت آن را به طور کامل پذیرفته و مشکلات این چنینی را دوباره مرتکب نمی شوید. بنابراین مرحله ی دوم این است که مشکل را کاملاً پذیرفته، مسئولیت آن را بر عهده گرفته و بپذیرید که مشکل خودتان است و خودتان باید در صدد حل آن برآیید.

3- این جمله را که ” هرگز مرتکب اشتباه نمی شوم ” را به زبان آورده و ملکه ی ذهنتان کنید.

تدبیر و عملکردی برای حل مشکل بیندیشد. حتی اگر اشتباهتان باعث ضررهای بسیاری شده باشد، تسلیم نشده و چاره ای برای جبران آن بیاید. سعی کنید از اشتباهتان درس گرفته و به خود و دیگران ثابت کنید که دیگر این اشتباه را تکرار نمی کنید. این فرصتی بسیار عالی است تا دیدی که نسبت به شما عوض شده و منجر به از دست رفتن منزلت اجتماعی و موقعیت شغلی شده است را دوباره برگردانید. مخصوصاً اگر مشکل به حدی بزرگ باشد که باعث تنزیل سمت شما هم شود.

4- واکنش شخصی

با خودتان رو راست باشید. درست است که هیچ لزومی به بازگو کردن تمام جزئیات برای همه ی افراد نیست، اما واقعاً لازم است که همه ی جزئیات را برای خودتان مرور کنید. قطعاً دلیلی برای ارتکاب این خطا بوده است. مثلاً لازم نیست که رئیستان بداند حواس پرتی شما ناشی از مسائل خانوادگیتان بوده و باعث بروز مشکل شده است. اما با خودتان رو راست باشید و خودتان را گول نزنید. همه ی کاستی هایتان که سبب اشتباه شما شد را مرور کرده و درس بگیرید. این مورد فقط برای خودتان و بهبود عملکردتان است تا هیچ گاه در آینده دوباره اجازه ندهید مواردی این چنینی باعث کاستی کارتان شود.

5- با عملکردتان اعتماد از دست رفته را باز گردانید.

با عملکرد خوب، ارائه ی نتایج کاری مثبت و مداوم، به دست آوردن اعتماد و صداقت کاری مضاعف، نشان دهید که هرگز اشتباه را تکرار نکرده و سعی در جبران آن دارید. که بهترین کار و بهترین چاره برای این تجربه ی تلخ همین کار است.

کلام آخر این که هر کسی مرتکب اشتباه می شود و انسان موجودی جایزالخطا است. نکته ی مهم این است که خطا و فردی که مرتکب آن شده است نادیده گرفته نشود، بلکه به وی فرصت داده شود تا به شیوه ای متفکرانه و استادانه موقعیت تلخ به وجود آمده را به فرصتی برای اثبات خود و بازگرداندن اعتبار و اعتماد شغلیش مبدل کند.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
psychologytoday
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید