لپ تاپ و کامپیوتر

چگونه در ویندوز ۱۰ گفتار را به نوشتار تبدیل کنیم؟


فن تریکس در شبکه های اجتماعی

fantricks-soroush-50 fantricks-instagram-50 fantricks-telegram-50 fantricks-aparat-50-png
🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

در آپدیت جدید ویندوز ۱۰ استفاده از قابلیت تبدیل گفتار به نوشتار بسیار آسان شده یعنی همین الان به راحتی میتوانید با فشار دادن کلید ویندوز و H روی کیبورد این کار را انجام دهید و اصلا لازم نیست در کنترل پنل چیز خاصی را تنظیم کنید.

البته روش قدیمی به اسم Speech Recognition tool هنوز هم قابل دسترس است ولی با وجود این که ویژگی‌های بسیار پیشرفته‌ای مثل امکان حرکت دادن دسکتاپ با دستورات صوتی را دارد اما بیشتر مردم ترجیح می‌دهند از ویژگی جدید ویندوز ۱۰ برای تبدیل گفتار به نوشتار استفاده کنند.

اما چگونه؟

برای شروع نوشتار در هر نرم افزاری در ویندوز ۱۰، روی خطی که می‌خواهید در آنجا متن نوشته شود کلیک کنید تا مکان نما نمایش داده شود بعد کلید ویندوز و H را فشار دهید، نواری ظاهر می‌شود که روی آن نوشته شده “Listening”.

1 تبدیل گفتار به نوشتار در ویندوز 10

با کلیک کردن دکمه‌ی میکروفون روی کیبورد هم می‌شود این کار را انجام داد.

2 تبدیل گفتار به نوشتار در ویندوز 10

چگونه از علائم نگارشی استفاده کنیم؟

بعد از این که دکمه‌ی ویندوز به اضافه‌ی H و یا دکمه‌ی میکروفون کیبورد را فشار دادید، شروع به صحبت کنید. زمانی که “…Listening” نمایش داده شد، ویندوز به صحبت‌های شما گوش می‌دهد و آن‌ها را می‌نویسد. برای این کار لازم است یک میکروفون به کامپیوتر وصل باشد، لپ تاپ‌ها دارای میکروفون هستند اما برای کامپیوتر یک میکروفون بخرید.

وقتی “…Listening” ظاهر شد، یعنی وقتی آیکون میکروفون آبی است، سیستم هرچیزی را که در میکروفون گفته شود روی خطی که مکان‌نما قرار دارد می‌نویسد. اصلا هم فرقی ندارد که در چه نرم افزار یا محیطی بخواهید تایپ کنید. این ویژگی همه جا قابل استفاده‌ است.

بعد از گذشت پنج دقیقه یا وقتی که بلند بگویید “stop dictating” (ننویس) و یا اگر شروع به تایپ کردن کنید آیکون میکروفون مشکی رنگ شده، “…Listening” ناپدید می‌شود و سیستم به صدایتان گوش نمی‌دهد. اگر مجددا بخواهید هر چه را که می‌گویید، نوشته شود باید دوباره دکمه‌ی ویندوز و H را بزنید.

وقتی ویندوز شروع می‌کند به صدایتان گوش دهد یا گوش دادن به صدا را متوقف می‌کند، با صدای بوق آلارم می‌دهد.

3 تبدیل گفتار به نوشتار در ویندوز 10

این روش برای نوشتن یک نکته‌ی کوتاه یا یک متن برای سرچ خوب است اما اگر بخواهید یک متن یا ایمیلی را به این روش تایپ کنید حتما باید از علائم نگارشی استفاده کنید. پس باید با صدای بلند به سیستم بفهمانید که مثلا این جا باید کاما بگذارد. پس هر جا که لازم است با صدای بلند بگویید: “close quotes”, “period”, “comma”, “exclamation mark”, “open quotes” به ترتیب یعنی پرانتز باز، علامت تعجب، کاما، مکث، پرانتز بسته.

بعضی از امکاناتی که در Speech Recognition وجود داشت در این جا هم قابل استفاده است. مثلا می‌توانید دستور “press backspace” را به سیستم بدهید و به عقب برگردید یا “[select [word” را بگویید و کلمه‌ی خاصی را انتخاب کنید و بعد اگر می‌خواهید کلمه‌ی انتخاب شده رو پاک کنید دستور “delete that” را به سیستم بدهید. اگر چیزی که می‌خواهید پاک کنید بیشتر از یک کلمه است باید متن را انتخاب کنید و بعد به سیستم بگویید “clear selection”. برای حرکت دادن مکان‌نما به جلو باید بگویید “[go after [word or phrase” تا مکان نما از روی کلمه حرکت کند و به جلو یا انتهای کلمه برود.

ویندوز بسیاری از این دستورها، که به صورت صوتی بیان می‌کنید را روی نوار مشکی رنگ به صورت نوشتاری نمایش میدهد.

4 تبدیل گفتار به نوشتار در ویندوز 10

دستورات همیشه به طور صحیح اجرا نمی شوند

متاسفانه بسیاری از این دستورات هنوز به طور صحیح اجرا نمی‌شوند. این ویژگی تبدیل گفتار به نوشتار کلماتی که ما می‌گوییم را نمی‌فهمد و فقط می‌شنود و می‌نویسد. اغلب به جای این که مثلا دستور “delete that” را اجرا کرده و کلمه را پاک کند آن را می‌نویسد. این خطا نشان دهنده آن است که این ویژگی هنوز آن قدر قدرتمند نشده که بتوانیم کامل به آن اعتماد کنیم. پس برای ویرایش متنی که به این روش تایپ شده باید از کیبورد استفاده کرد و زمانی که شروع به نوشتن با کیبورد می‌کنید، ویندوز ضبط صدای شما را متوقف می‌کند پس مجبورید هر بار بعد از استفاده از کیبورد دوباره کلید ویندوز و H را بزنید تا دوباره به صدایتان گوش دهد.

بهتر است اول کل متن را به این روش تایپ کرده بعد علامت گذاری‌ها را به صورت دستی و با استفاده از کیبورد انجام دهید.

این ویژگی بخشی از ویندوز ۱۰ است که ویژگی نسبتا جدیدی است. و به نظر می‌رسد مانند تمام ویژگی‌های دیگر ویندوز، درحال ارتقا و پیشرفت باشد. این ویژگی درحال حاضر به زبان انگلیسی قابل استفاده است یعنی در نرم افزار ورد یا هر نرم افزار دیگری که می‌خواهید از این ویژگی استفاده کنید باید زبان نوشتار کیبورد انگلیسی باشد. و چیزی که به سیستم می‌گویید انگلیسی تایپ می‌شود. شاید به نظر کاربردی برای ما فارسی زبان‌ها نداشته باشد اما برای تایپ در جاهایی مثل تلگرام یا آدرس اینترنتی و یا حتی برای تایپ مقالات و پایان نامه‌ها که به زبان انگلیسی است و تایپ آن‌ها زمان می‌برد واقعا بکار می‌آید. از طرفی، این ویژگی آنقدر پیشرفته نیست که تأسف خورد چرا برای زبان فارسی وجود ندارد تا بتوانیم تمام تایپ‌هایمان را با این ویژگی انجام دهیم. البته مایکروسافت بسیار تلاش می‌کند که این ویژگی را ارتقاء دهد تا بتوان به صورت اصولی به تمامی زبان‌ها تایپ کرد.

به امید آن روز!

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
برچسب هادیدگاه 3

  1. برا فارسی نمیشه انگار. نرم افزاری هست که فارسی پشتیبانی کنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.