وب سایت fantricks.com بفروش می رسد...


قیمت پیشنهادی خود را از طریق صفحه "ارتباط با ما" برای ما ارسال کنید


سلامتکودک

چگونه و چه زمانی در حین شیردهی سینه را عوض کنیم؟

تغذیه ی کودک با شیر مادر و همچنین شیردهی به نوزاد می تواند کمی دشوار بوده و گاها مشکلاتی را به وجود آورد. یکی از چالش هایی که اغلب مادران با آن مواجه بوده و به خاطر آن دچار مشکلاتی مانند عدم تقارن سینه ها در دوران شیردهی و یا انسداد مجاری شیری در پستان می شوند، مشخص نبودن زمان تعویض پستان در حین شیردهی است. اما بالاتر از این مشکلات، دلیل علمی و نیاز کودک است که توجه به زمان تعویض پستان در شیردهی را می طلبد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم تا مطمئن شوید که از هر دو پستان به صورت صحیح برای شیردهی استفاده کرده و در زمان مناسب آن ها را تعویض می نمایید.


برای اطلاع از “مدت زمان مناسب برای شیردهی به نوزاد” به لینک زیر از وب سایت فن تریکس مراجعه کنید.

>>> مدت زمان مناسب برای شیردهی به نوزاد <<<


برای تعویض پستان در زمان شیردهی به خود و کودکتان توجه کنید.

در حین شیردهی دائماً چشمتان به کودک بوده تا بفهمید چه زمانی برای خوردن شیر از پستان دیگر آماده است. به گفته ی سازمان La Leche League نوزادان به طور اتوماتیک و خدادادی با تنظیم میزان شیری که از یک پستان می خورند مقدار کالری و دیگر مواد مورد نیاز بدنشان را تنظیم می کنند. شیر مادر از دو بخش فورمیلک (foremilk) که آبکی و حاوی قند، پروتئین و مواد مغذی بوده و هیندمیلک (hindmilk) که غلیظ و حاوی چربی است، تشکیل شده است و کودک به هر دوی آن ها نیاز دارد. میزان کالری هیندمیلک بیشتر از فورمیلک است. یک سوم شیر مادر حاوی فورمیلک بوده که در شروع شیردهی در اختیار نوزاد قرار می گیرد. هنگامی که مادر شروع به شیر دادن می کند، ابتدا کودک فورمیلک را خورده و بدن مادر به طور غریزی هورمون اکسی توسین را آزاد می کند، که باعث جریان یافتن مابقی شیر یعنی هیندمیلک می شود. بنابراین زود بیرون کشیدن پستان از دهان کودک و گذاشتن پستان دیگر در دهان او باعث می شود که کودک تمام شیری که از مادر می گیرد فورمیلک باشد و هیندمیلک کمی بخورد. همچنین تنظیمات اتوماتیک او برای دریافت مواد مورد نیازش از شیر مادر به هم ریخته و در واقع میزان دریافت فورمیلک شیر مادر از هیندمیلک آن بیشتر شود. بنابراین اجازه دهید کودک خودش تصمیم بگیرد که چه زمانی موقع تعویض پستان است و شما آن را از دهانش بیرون نکشید.

در حین شیردهی کودک را روی بالشی بخوابانید و پستان را از بالا به پایین (به سمت نوک سینه) فشار دهید؛ تا جریان شیر سریع تر اتفاق بیافتد. بعضی از کودکان مخصوصاً آن هایی که مرتباً از شیشه استفاده می کنند، ممکن است صبرشان را در فرآیند آهسته خارج شدن شیر از پستان از دست بدهند. بنابراین فشار دادن سینه و تسریع در فرآیند خارج شدن شیر به شکلی که گفته شد می تواند آن ها را راضی نگه داشته تا زمانی که یاد بگیرند باید به طور موثرتری مک بزنند.

– زمانی که با مک زدن و حتی با فشار سینه هم شیری خارج نشد، وقت آن است که پستان را تعویض کنید.

1 زمان تعویض سینه هنگام شیردهی

به حسی که در پستان دارید نیز توجه کنید.

برای تعویض پستانی که کودک به راحتی از آن شیر می خورد و هنوز سفت، سنگین و پر از شیر است، عجله نکنید. همانطور که گفته شد پستان را باید زمانی تعویض کنید که کاملاً خالی شده باشد. البته گاهی به خاطر وجود مشکلی به نام رفلکس ترشح شیر که در آن شیر بیش از حد ترشح شده و شما در شروع شیردهی احساس سوزش می کنید، باعث می شود که شیر سریع تر از آنچه که باید به کودک رسیده و کودک برای مکیدن آن هیچ تلاشی نکند و شما نفهمید چه زمانی باید سینه را تعویض کنید. رفلکس ترشح شیر باعث می شود که کودک دهانش بسیار پر شده، دچار سرفه شود، هوای زیادی قورت دهد و بیش از حد نیازش، فورمیلک بخورد که باعث ناراحتی های معده خواهد شد.

اگر دچار چنین مشکلی هستید هر بار بچه را بلند کرده و شیر ترشح شده اضافی را قبل از این که توسط کودک خورده شود با حوله یا پدی جمع کنید؛ سپس اجازه دهید کودک به صورت طبیعی پستان را مک بزند.


طرز استفاده از پد سینه در دوران شیردهی را در مقاله زیر از وب سایت فن تریکس بیاموزید.

>>> طرز استفاده از پد سینه در دوران شیردهی <<<


اگر هنوز هم نمی دانید چه زمانی موقع تعویض پستان است، مدت زمانی که کودک از یک پستان تغذیه کرده و آن را خالی می کند را در نظر بگیرید. برای بچه های کوچک تر این مدت زمان بیشتر است. بچه های کوچک تقریباً 30 تا 40 دقیقه و بچه های بزرگتر 5 تا 10 دقیقه شیر یک پستان را می خورند. البته زمان ها متفاوت است اما دانستن یک تایم کلی در هر چه راحت تر تعویض کردن پستان شما را یاری می کند.

فن تریکس مطالعه مقالات زیر را نیز پیشنهاد می دهد.

>>> چگونه در دوران شیردهی و بدون وجود پریودی باردار شویم؟ <<<

>>> نحوه تحریک هورمون پرولاکتین جهت افزایش تولید شیر مادر <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 3   میانگین: 4.7/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
thebump
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید