سلامت

چگونه سایز سینه ها را در دوران شیردهی متعادل نگه داریم؟
متعادل و هم سایز کردن دو سینه در دوران شیردهی

در دوران شیردهی نامتعادل شدن سایز سینه ها امری بسیار شایع و طبیعی است که اغلب مادران از آن گله مند می باشند. البته نامتقارنی پستان ها قبل از بارداری نیز دیده می شود و اغلب خانم ها حتی قبل از شیردهی نیز یکی از سینه هایشان کمی بزرگتر از دیگری است که چندان محسوس نیست. اما در دوران شیردهی این تفاوت تقریباً آشکارتر و بیشتر می شود. البته ممکن است در مادرانی که قبلاً سایز هر دو سینه هایشان یکی بوده نیز رخ دهد. این امر به دلایل بسیار متفاوتی ایجاد می شود. مثلاً ممکن است یک پستان شیر بیشتری نسبت به دیگری تولید کند یا این که ممکن است یکی از پستان ها به اندازه ی کافی و مناسب شیر تولید کرده و دیگری به دلیل بیش از حد خوردن کودک از آن، بیش از حد شیر تولید کند. یا این که ممکن است یکی از پستان ها دچار انسداد مجاری شیر شده باشد که اصلاً جای نگرانی نیست. چرا که با رعایت نکاتی که در ادامه گفته می شود می توانید در تمام دوران شیردهی سینه هایی متعادل و متقارن داشته باشید.

1- ابتدا از پستانی به کودک شیر دهید که از دیگری کوچکتر است.

مکیدن کودک چیزی است که باعث می شود پستان شیر تولید کند. به علاوه کودک زمانی که بعد از گرسنگی شیر می خورد با قدرت بیشتری مک می زند. بنابراین شیردهی به کودک را اگر با آن سینه شروع کنید، جریان شیر در آن سینه بیشتر شده و به سایز آن کمک می کند.

– این راه حل زمانی به کار می آید که یکی از پستان ها به طور نرمال شیر تولید کرده و تولید دیگری کمتر از حد نرمال است. همین امر تعادل سایز را به هم ریخته است. 20 تا 30 ثانیه پستان شیرده نرمال را در دهان کودک گذاشته تا شیر آن تخلیه شود. توجه داشته باشید که از آن به دفعات زیاد و بیشتر، نسبت به پستان دیگر استفاده نکنید. در واقع باید بیشتر از پستان کوچکتر استفاده شود.

2- پستان کوچکتر را اغلب بدوشید.

سعی کنید ده دقیقه (یا بیشتر) بعد از اینکه تغذیه ی کودک تمام شد و یا بین فواصل شیردهی پستان کوچک تر را بدوشید.

3- کودک را نزد پزشک ببرید.

گاهی کودک ترجیح می دهد تنها از یک سمت شیر خورده و زمانی که پستان سمت دیگر را در دهان او می گذارید احساس ناراحتی و اضطراب کرده و شیر نمی خورد. اگر چنین چیزی مشاهده کردید به جای اینکه به میل کودک فقط از یک سینه به او شیر دهید، او را نزد پزشک ببرید. گاهی ممکن است یکی از گوش ها عفونت داشته و مانع از خوابیدن او به یک سمت می شود. یا دچار بیماری به نام تورتیکولیس (گژگردنی) شده باشد.

4- علائم انسداد پستان را بدانید.

دقت کنید که اگر سینه ی بزرگتر سفت، سخت و متورم می باشد، شیر در آن قفل شده است. علائم آن عبارت اند از اینکه سینه گرم بوده، حساس شده و دچار سوزش می شود. گاهی نوک پستان تخت و هموار شده و کمی تب هم دیده می شود. (کمتر از 38 درجه ی سانتی گراد)


در این شرایط باید انسداد را از بین ببرید. برای این کار به لینک زیر از وب سایت فن تریکس مراجعه کنید.

>>> درمان انسداد مجاری سینه <<<


5- قرار گرفتن نوک سینه در دهان را بررسی کنید.

گاهی ممکن است نوک یکی از سینه ها به گونه ای باشد که به راحتی در دهان بچه قرار نگیرد. در نتیجه کودک نمی تواند به راحتی مک بزند و همین امر باعث می شود که شیر کمتری از یکی از پستان ها خورده و نامتعادلی در پستان ها ایجاد شود. در این مواقع باید از رابط سینه استفاده کنید. گاهی هم نوک سینه مشکلی نداشته و نحوه گذاشتن سینه در دهان صحیح نیست. برای شیردهی صحیح سر کودک باید بالا بوده و چانه ی او دقیقاً زیر هاله ی قهوه ای سینه باشد. توصیه می کنیم با پزشک مشورت کرده و نحوه ی صحیح شیردهی را یاد بگیرید.

1 متعادل کردن پستان ها در دوران شیردهی

گاهی اوقات شیر در سینه خشک شده و مانند توده ای درون مجاری قرار گرفته و انسداد را بسیار شدید می کند. در اینصورت شیر بسیار کم شده و یا کلاً قطع می شود. وجود این توده شیر خشک شده باعث بزرگتر به نظر رسیدن سینه می گردد.

در این مواقع:

1- روی سینه بزرگتر متمرکز شوید.

کودک را فقط و فقط از شیر خودتان تغذیه کرده و بیشتر اوقات سینه ی بزرگتر که شیر در آن خشک شده است را به کودک بدهید و تمرکزتان روی همان سینه باشد. این کار توده را از بین می برد. حتی اگر سینه به طور کامل مسدود شده و شیر بیرون نمی آید نیز این کار را انجام دهید. تنها کودکتان است که می تواند با مکیدن، انسداد و توده را برطرف کند. حتی ممکن است روی نوک سینه با پوست مسدود شده باشد که باید آنها را با ناخن بکنید.

2 متعادل کردن پستان ها در دوران شیردهی

2- از کمپرس آب گرم استفاده کنید.

قبل و بعد از شیردهی، استفاده از کمپرس آب گرم، باعث تسکین درد شده و توده را هم از بین می برد.

3- ماساژ نیز موثر است.

توده سفت را یافته و به گونه ای ماساژ دهید که گویی می خواهید آن را به سمت نوک سینه هدایت کرده و خارج کنید.

3 متعادل کردن پستان ها در دوران شیردهی

4- بیماری ماستیت را در نظر داشته باشید.

اگر تب بالای 38 درجه داشتید و دچار لرز و بدحالی شُدید یا لکه قرمزی روی سینه مشاهده کرده و در حین شیردهی سوزش داشتید، احتمالاً به جای یک انسداد ساده و توده ی شیر خشک شده، دچار ماستیت شده اید. ماستیت عفونتی است که اغلب بعد از توده ی شیری به وجود آمده و باعث التهاب بافت سینه می شود که حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 4    میانگین: 3/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب هادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.