روانشناسیکودک

داشتن چه مهارت هایی کودکان را برای ورود به پیش دبستانی آماده می کند؟

آمادگی کودکان برای ورود به پیش دبستانی

با این مقاله از وب سایت فن تریکس همراه ما باشید، تا نقاط عطف در رشد کودکان، که هر کودکی قبل از رفتن به پیش دبستانی باید آن را داشته باشد را، با هم بررسی کنیم.

1 مهارت کودکان برای پیش دبستانی

کودکان به روش های مختلف و در شکل و سطح متفاوتی نسبت به یکدیگر رشد می کنند؛ و هیچ دو بچه ای وجود ندارد که از هر نظر دقیقاً مانند هم باشند.

با این حال نقاط عطف خاص و مراحلی از رشد وجود دارد که مختص سن مخصوص به خود بوده و انتظار می رود در سن خودش در کودک اتفاق بیوفتد.

برای بچه هایی که برای ورود به مقطع پیش دبستانی آماده شده اند، کودکستان محیطی باز است که مهارت ها، تجربیات و چیزهای زیادی را به آن ها خواهد آموخت.

به همین دلیل، لازم است قبل از ورود به مدرسه، مهارت هایی به او آموزش داده شود تا پیش زمینه لازم برای ورود به محیط جدید برای او فراهم شود.

همچنین، مراحل رشد مختص سن پیش دبستانی، در وی تکمیل شده و آمادگی کسب می کند تا محیط جدید مدرسه، تا حد زیادی برایش نا آشنا نبوده، او را زده، خسته و گیج و گنگ نکند، در یادگیری او تاثیر بدی نداشته و کودک بسیار راحت بتواند خود را با محیط وفق داده و با احساس آرامش و راحتی دانسته هایش را روز به روز تکمیل کند.

مهارت هایی که باید کودک در بدو ورود به پیش دبستانی داشته باشد را مهارت های رشد شناختی می نامند که شامل زیر مجموعه های بسیاری است که ما فقط مواردی که برای پیش دبستانی لازم است را بازگو می کنیم.

مهارت های شناختی – رشد شناختی

کودک شما در هر مرحله ای از سن خود مراحل رشد، شناخت و مهارت را دریافت می کند. اما چیزی که در تمامی مراحل رشد کودک اهمیت دارد، رشد مهارت های شناختی کودک می باشد.

رشد مهارت های شناختی، اشاره به توانایی‌های کودک برای پردازش ذهنی می باشد. یعنی فهمیدن، درک کردن و پردازش اطلاعات یا یک تجربه، توانایی فکر کردن به دنیای محیط، یافتن اطلاعات و مرتبط کردن اطلاعات پیشین به اطلاعات و یافته های جدید.

کودکان همان طور که رشد می کنند مهارت های فکریشان نیز رشد می کند. یعنی قادر می شوند که به چیزهایی فکر کرده و آن چیز را برای خودشان بازگو کنند.

کودکی که وارد کودکستان یا پیش دبستانی می شود، باید این توانایی را داشته باشد که در مورد چیزهای مختلف فکر کرده و آن چیز را به روش های مختلف برای خود تحلیل و بازگو کند. یعنی به درک کاملی از تمامی چیزهایی که در محیط کودکستان وجود دارد و همچنین تمام مواردی که مربی از او می خواهد، رسیده باشد.

حال اگر این مهارت ها که در زیر به توضیح آن می پردازیم در کودک وجود داشته و یا در طول یکسال پیش دبستانی به دست آمد، به این معناست که بچه برای شروع مدرسه کاملاً آماده است.

این مهارت ها عبارت اند از:

ارتباطات

کودکانی که در سن پیش دبستانی می باشند، باید قادر باشند، پنج تا شش جمله را پشت سر هم گفته و با دیگران ارتباط برقرار کنند. نوع صحبت کردن آن ها هم باید به اندازه ای واضح و صریح باشد که دیگران بتوانند متوجه شوند او چه می گوید. مهارت ارتباطی یکی از مهم ترین پیش نیازها برای ورود به محیط پیش دبستانی یا همان مهد کودک می باشد. زیرا کودک باید قادر باشد نیازهای خود را شناخته و بیان کند. با معلم و دیگران ارتباط برقرار کرده و از این طریق دانسته های خود را افزایش دهند.

شمارش

اکثر بچه های این سن باید شمارش را بلد بوده و حداقلِ حداقل تا 10 را بشمارند. باید سعی شود به کودک قبل از ورود به کودکستان شمارش آموزش داده شود و کودک هم باید قادر باشد اعداد را نه به طور کامل ولی تا حدی بلد باشد. پیش نیاز ورود به مدرسه، باید نوشتن اعداد و تشخیص بزرگتر و کوچکتر بودن آن ها باشد. به همین دلیل در مقطع پیش دبستانی نوشتن اعداد به آن ها آموزش داده می شود و لازم است حداقل شمردن اعداد قبل از ورود به مقطع پیش دبستانی را بلد باشند.

واقعیت و افسانه

کودکان در سن پیش دبستانی باید قادر باشند فرق واقعیت، داستان و افسانه و چیزهای دروغ را تشخیص داده و درک کنند. در پیش دبستانی معمولاً آموزش ها و آداب مهارت های زندگی در قالب داستان به آن ها آموزش داده می شود. همچنین بچه ها از خود داستان هایی را تعریف می کنند که ممکن است خوشایند نبوده و در افسانه ای بودن آن ها اغراق شده باشد. به همین دلیل لازم است که کودکان فرق بین واقعیت و افسانه را دانسته تا بدانند که داستان های افسانه ای در واقعیت اتفاق نمی افتد و داستان های مهارتی در واقعیت بوده و باید از آن ها درس گرفت.

ترتیب در رویدادها

کودک در این مرحله از سن باید قادر باشد رویدادها را به ترتیب روی دادن بیان کند. یعنی بتواند ابتدا، وسط و انتهای یک رویداد را به ترتیب گفته و رویدادی که از آن سخن می گوید را به ترتیب همان چیزی که بوده و رخ داده بگوید. این مهارت از این جهت لازم و حیاتی است که او را برای خواندن و نوشتن در مدرسه آماده می کند. در واقع پیش نیاز این مرحله است.

بنابراین با توجه به تمام موارد گفته شده لازم است والدین کودکان را با خواندن داستان و بعد پرسش در مورد داستان، درخواست تعریف کردن رویدادها مثل تعریف یک مسافرت برای دیگران، خواندن داستان و یاد دادن واقعی بودن از افسانه ای بودن آن، تمرین اعداد، یاد دادن شمارش با بازی و نقاشی، آن ها را برای ورود به کودکستان آماده کنند.

لازم به ذکر است که ممکن است کودک هنگام ورود به کودکستان به نقطه ی عطف رشد خود نرسیده و همه ی این مهارت ها را کسب نکرده باشد. اما عدم موفقیت در معیارهای تعیین شده در یک سن خاص، لزوماً عدم موفقیت در یادگیری را نشان نمی دهد. سرعت رشد در کودکان بسیار بالاست و به مرور زمان در طول یک سال پیش دبستانی همه ی مهارت ها را به دست می آورد. اما اگر در پایان مقطع پیش دبستانی حصول این مهارت ها و پیشرفتی دیده نشد بهتر است به پزشک مراجعه شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کودکان مقالات زیر را در وب سایت فن تریکس مطالعه کنید.

>>> مزایای قرار گرفتن کودک ر موقعیت های خطرناک چیست؟ <<<

>>> چگونه به کودکان بیاموزیم با دهان بسته غذا بخورند؟ <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
verywellfamily
برچسب ها

یک دیدگاه

  1. آموزش هاتون خوب و متفاوته. با بیانی ساده. امیدوارم راهتون پایدار باشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.