روانشناسیسلامت

عروسک درمانی چیست و چه تأثیری در بیماری جنون و آلزایمر دارد؟

تحقیقات و تأثیرات مثبت عروسک درمانی

عروسک درمانی به عنوان یک درمان خود مدیریتی نامیده شده است. واقعیت این است که فردی که عروسکی را در دست می گیرد، در واقع از تأثیرات مثبت پرورش یک کودک بهره مند می شود.

حال به خودِ فرد بستگی دارد که فکر کند عروسک یک نوزاد واقعی است و آن را پرورش دهد و یا تنها به شکل یک عروسک به آن نگاه کند و نسبت به آن بی تفاوت باشد. اما تحقیقات جدیدی نشان داده است حتی اگر فرد نسبت به آن بی تفاوت هم باشد، عروسک این قدرت را دارد که به افراد مبتلا به آلزایمر آرامش بخشیده و حس راحتی و رهایی را به آن ها القا کند.


همچنین برای فراگیری آموزش های روان درمانی، مطلب متفاوت “فواید و تاثیرات دلقک درمانی” را در لینک زیر از وب سایت فن تریکس دنبال کنید.

>>>> فواید و تاثیرات دلقک درمانی چیست؟ <<<


عروسک های مخصوصِ عروسک درمانی به گونه ای طراحی شده اند که حرکات چشم، موها و وزن آن بیشترین شباهت را با نوزاد انسان دارد که همین موضوع باعث می شود انسان ذاتاً آن ها را دوست داشته و نسبت به آن ها حس مثبت داشته باشد. حتی اگر عروسکی ساده باشد.

بررسی های بسیار زیادی در رابطه با تأثیر مثبت عروسک ها بر افراد آلزایمری و دیوانه انجام شده و هربار نتایج مثبتی حاصل گردیده است. اگر چه دیدن یک کهنسال عروسک به دست زیبا نیست، اما نتایج بررسی ها نشان داده است که حتی یک عروسک ساده هم تأثیرات مثبت بسیار زیادی در آرام بخشی به کهنسالان دارد.

اکثر تحقیقاتِ مربوط به عروسک درمانی برای بیماری آلزایمر، در بیمارستان عمومی نیوکاسل در انگلستان و مراکز مراقبت از افراد شیرین عقل، ناتوان و سالمند در منطقه نیوکاسل انجام شده است. در این تحقیقات، هنگامی که به بیماران عروسک داده شد، روانشناسان، بهبودی قابل توجهی در رفتار بیماران روانی که رفتارهای جنون آمیز از خود نشان می دادند را گزارش کردند.

بعدها تحقیقات زیادی، منحصراً روی افراد شیرین عقل انجام شد و نتایج مشابهی به دست آمد. به گونه ای که امروزه از عروسک، برای تغییر رفتار انسان های شیرین عقل استفاده می شود. حتی تأثیر مثبت آن به حدی بود که در برخی از بیماران استفاده از دارو برایشان کاهش یافت.

بنابراین در پایان مطالعات، فواید عروسک درمانی در افراد جنونی و آلزایمری اینگونه بیان شد:

– کاهش پرخاشگری و اضطراب و احساس آرامش:

بیماران هنگام مراقبت و نگهداری از عروسک، احساس راحتی و آرامش عجیبی به دست می آورند. به گونه ای که برای آن ها به عنوان یک فعالیت آرام بخش و تسکین دهنده بوده و آن ها را از تنش ها و استرس ها دور می کند. در آغوش کشیدن عروسک، خواباندن و بازی کردن با آن، باعث می شود عروسک را دوست داشته و نسبت به آن حس خوبی داشته باشند.

– بهبود ارتباطات:

بخش بزرگ مراقبت از کودک به صحبت کردن با او بر می گردد. کاری که بیمار با عروسک انجام می دهد. بنابراین ناخوآگاه ارتباطات او بهبود می یابد.

– کاهش رفتارهای سرگردانی و آشفته:

– ممکن است عروسک درمانی نیاز به داروی خاصی را کاهش و یا حتی از بین ببرد.

پرستارانی که در کنار این بیماران بوده اند، اظهار داشتند که عروسک درمانی به این دلیل در سالمندان تأثیر های مثبت را به وجود می آورد که باعث داشتن نقطه ی تمرکزی در زندگی و هدفمند کردن زندگیشان می شود.

یکی از این پرستاران اظهار کرد:

“من فقط یک ماه قبل از اینکه مادربزرگم را به مراکز مراقبت بسپارم، یکی از عروسک های عروسک درمانی را به او دادم. اکنون این عروسک چنان عشق او شده است که تنها چیزی است که با آن احساس آرامش و امنیت می کند. تنها چیزی است که می تواند با آن آزادانه ارتباط برقرار کند و هرگونه که دوست دارد با آن به شکل احساسی، آزادانه و عاشقانه ارتباط برقرار می کند و او را پرورش می دهد. پرستار می گوید: مادر بزرگِ من در واقع مادربزرگ عروسک است و گویی عروسک، کودک واقعی است. همه جا آن را با خود می برد و قادر است تمامی مراقبت ها و پرورش هایی که سالیان سال برای کودک انجام داده است را برای او انجام دهد.”

غریزه ی پرورش دادن چیزی، غریزه ای قوی در انسان است و در واقع وجود همین غریزه در انسان باعث شده است که عروسک درمانی مؤثر واقع شود. اما می تواند منجر به مشکلاتی هم شود که روند درمان را با مشکلی جدی رو به رو کند و لازم است این مشکل قبل از شروع عروسک درمانی در نظر گرفته شود. مشکلاتی از قبیل حس مالکیت بیماران نسبت به عروسک ها، اضطراب از دست رفتن عروسک و اینکه اعضای خانواده ی بیماران، استفاده از عروسک را تحقیری برای بیمار می دانند.

1 عروسک درمانی

برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکلات، لازم است ابتدا آموزش های لازم به خانواده ها داده شود و با عروسک مانند یک کودک واقعی برخورد شود. اکثر افراد شیرین عقل تفاوت بین عروسک بودن و بچه را متوجه نمی شوند و اگر رفتار اطرافیان با عروسک مانند یک کودک نباشد، روند درمان بسیار به هم می ریزد. در مورد افراد آلزایمری هم روند به همین شکل می باشد؛ آن ها معمولاً فراموش می کنند که کودکشان نیست و تنها یک عروسک است. گمان می کنند نسبت به آن مسئولیت داشته و باید با آن ارتباط برقرار کنند و آن را پرورش دهند. حتی برخی برای عروسک ها، اسمی را انتخاب می کنند. پس کاری که اطرافیان باید انجام دهند این است که آن ها هم واقعاً فکر کنند عروسک نوزاد بوده و او را با نامی که برای آن در نظر گرفته اند، صدا کنند یا آن را بغل کنند و پرت نکنند. رعایت کردن این موارد باعث می شود روند درمان با مشکل مواجه نشود.

هر چه بیمار احساس هدفمندی بیشتری در زندگی داشته باشد، احساس عشق و محبت را درخود تقویت کرده، مسئولیت را بر عهده گرفته و یک هم زبان در زندگی خواهد داشت؛ در نتیجه از تمام دردهای روانی که باعث بیماری روحی او و آلزایمر شده است دور می شوند. به علاوه توجه و تمرکزی که روی عروسک می گذارند، تمرکز مغز را نیز افزایش داده و حتی ممکن است باعث یادآوری و مرور خاطرات او هنگام پروراندن کودکش شود. پس می توان گفت بیماریشان به مرور زمان درمان می شود. حتی اگر درمان هم نشود علائم بیماری و رنج هایی که از آن می کشد تا حد زیادی کاهش می یابد.

فن تریکس مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند.

>>> چگونه از پس یک یک ضربه روانی یا تروما برآییم؟ <<<

>>> همبودی و همایندی اعتیاد و بیماری های روانی <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks دیدگاه نامه فن تریکس (کلیک کنید)

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید.
* پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید.
* با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید.
* با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید.
* تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.

hashie-fantricks-2 سلب مسئولیت! مقالات مربوط به بخش سلامتی، پزشکی، زیبایی، روانشناسی، تناسب اندام و ... تنها برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی زبان گرد آوری شده و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و مسئولیت صحت توصیه های نقل شده در مطالب بر عهده تیم فن تریکس نمی باشد. اطلاعات بیشتر hashie-fantricks-2
منبع
best-alzheimers-products
دیدگاه ها

اشتراک در اطلاعیه دیدگاه ها (کلیک کنید)
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ بوده و منتشر نخواهد شد.
زنگوله را بزنید تا از تایید دیدگاه خود مطلع شوید.
0 دیدگاه
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا