تغذیه

نحوه خشک کردن گردو در خانه

گردو های تازه چیده شده باید در دو مرحله خشک شوند. اولین مرحله زمانی است که پوسته ی سبز گردو ها را جدا می کنیم اما هنوز آن ها را نشکسته ایم. مرحله ی بعد هم زمانی است که گردو ها را می شکنیم.

چندین روز طول می کشد تا مغز گردو ها به خوبی خشک شوند. خشک کردن صحیح گردو ها به راحت تر شکستن پوستشان کمک می کند تا مغزها حین شکستن آسیب کمتری ببینند.

در ادامه مقاله با فن تریکس همراه باشید تا طرز صحیح و اصولی خشک کردن گردو را بیاموزید…

پوست کندن و شستن گردو ها

1- گردو ها را به موقع بچینید.

زمان مناسب برای چیدن گردو ها، زمانی است که بتوان پوسته ی آن ها را به راحتی و با فشار انگشت جدا کرد. البته توجه داشته باشید که پوسته ی آن هنوز باید سبز رنگ بوده و قهوه ای نشده باشد. به این ترتیب می فهمیم که گردو ها کاملاً رسیده و باید چیده شوند.

اگر می خواهید حین چیدن گردو ها دستانتان سیاه نشود حتماً از دستکش استفاده کنید.

1 خشک کردن گردو

2- گردو ها را پوست بکنید.

دقت داشته باشید حتی زمانی که گردو ها رسیده باشند، کندن پوسته ی سبز رنگ آن ها کمی مشکل است و به راحتی جدا نمی شوند. روش های خوبی برای کندن پوست گردو ها بدون استفاده از دست وجود دارد.

برای مثال می توانید بعد از پوشیدن یک کفش محکم، پای خود را روی گردو ها بکشید تا پوستشان جدا شود و یا یک تخته ی سنگین چوبی یا هر وسیله ی سنگین دیگری را روی گردو ها قرار داده و روی آن ها بکشید.

دقت داشته باشید که با انجام این کار گردوها شکسته نشوند.

2 خشک کردن گردو

3- گردو ها را بشویید.

یک ظرف را با آب سرد پر کرده و گردو ها را درون آن بریزید. حالا گردوها را خوب بشویید. گردوهایی را که روی سطح آب قرار می گیرند دور بریزید. چرا که قرار گرفتن آن ها روی سطح آب نشان دهنده ی خالی بودن یا به اصطلاح “پوچ” بودن آن هاست.

3 خشک کردن گردو

4- گردو ها را در یک مکان با تهویه ی کافی خشک کنید.

پارچه ای نازک را روی محل مناسبی از کف پارکینگ، زیر زمین یا جای دیگری که دارای تهویه ی هوای مناسب بوده و دور از نور مستقیم خورشید است، پهن کرده و گردو ها را روی آن بریزید. گردو ها باید حداقل برای دو هفته در معرض جریان هوا بوده تا پوست سخت قهوه ای رنگ آن ها به خوبی خشک شود.

اگر احتمال بارندگی وجود ندارد، می توانید گردو ها را در محیط باز هم خشک کنید. اما توجه داشته باشید که در معرض نور مستقیم خورشید نباشند.

هر چند روز یکبار گردو ها را روی پارچه جا به جا کنید تا همه ی قسمت های پوست آن ها در معرض جریان هوا قرار گرفته و خشک شود.

4 خشک کردن گردو

5- خشک بودن پوست گردو ها را کنترل کنید.

چند گردو را بشکنید تا ببینید به خوبی خشک شده اند یا نه. یک گردو زمانی به خوبی خشک شده است که پوست و مغز آن ترد و شکننده شده باشد. اگر گردو ها هنوز نمناک هستند به خشک کردن آن ها ادامه بدهید. نگهداری گردو ها بدون آن که به خوبی خشک شده باشند باعث رشد قارچ و فاسد شدن آن ها می شود.

5 خشک کردن گردو

6- گردو ها را تا زمان استفاده نگهداری کنید.

اگر می خواهید گردو ها را با پوستشان نگهداری کنید، زمانی که پوست گردو ها به خوبی خشک شدند آن ها را درون کیسه های توری و یا داخل سبد ریخته و در جای خشک و خنک نگهداری کنید. همچنین می توانید آن ها را در فریزر قرار دهید. بسته به کیفیت گردو ها می توان آن ها را برای یک تا دو سال نگهداری کرد.

6 خشک کردن گردو

شکستن گردو ها

1- پوست گردو ها را بشکنید.

از آنجایی که پوست گردو ها بسیار سخت و محکم است، گردو شکن ها معمولاً مفید نخواهند بود. (در واقع احتمال شکستن خود گردو شکن از پوست گردو بیشتر است).

برای همین بعضی افراد از روش های زیر برای شکستن گردو ها استفاده می کنند:

– گردو ها را برای دو ساعت داخل آب بریزید. سپس آن ها را برای یک شب در یک ظرف درب دار قرار دهید. زمانی که پوست گردو ها نرم شدند آن ها را بشکنید.

– گردو ها را داخل یک کیسه بریزید و با چکش از روی کیسه به گردو ها ضربه بزنید تا شکسته شوند. سپس مغز گردو ها را از پوستشان جدا کنید.

7 خشک کردن گردو

2- مغز گردو ها را به مدت دو روز خشک کنید.

درست است که در مراحل قبلی پوست گردو ها را خشک کردیم، اما مغز گردو ها همچنان نمناک است. خشک کردن مغز گردو ها زمانی لازم است که شما قصد داشته باشید به جای گردو های نشکسته، مغز گردو ها را نگهداری کنید. چرا که اگر هنوز خیس باشند نگهداری آن ها باعث کپک زدن و فاسد شدنشان می شود.

8 خشک کردن گردو

3- گردو ها را مصرف و یا نگهداری کنید.

اگر قصد نگهداری گردو ها را دارید آن ها را در یک ظرف دربسته در انباری و یا یخچال نگهداری کنید. اگر دوست دارید می توانید آن ها را کمی تفت داده و سپس نگهداری کنید.

9 خشک کردن گردو

برای اطلاع از نحوه تفت دادن و مزه دار کردن گردو، شیرین کردن مغز گردو و تهیه روغن گردو به لینک های زیر از وب سایت فن تریکس مراجعه کنید.

>>> روش تهیه گردو بوی داده <<<

>>> نحوه شیرین کردن مغز گردو <<<

>>> طرز تهیه روغن گردو در منزل <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

دیدگاه 4

  1. من پارسال گردوها را ریختم تو آفتاب و خشک کردم و تقریبا همشون سیاه و کپکی شدن. امیدوارم امسال به روش شما ضرر نکنم

  2. نکته هایی که گفته بودین مثل تشخیص پوچ بودن گردو یا راحت شکستنشون خیلی جالب و مفید بود. موفق باشید

  3. با سلام یه گونی گردو با پوست سبز خریدم پهن کردم در سایه و پنکه ای را مقابلش روشن کردم بعد از دو سه روز پوست سبزش ترک خورده و خیلی راحت جدا میشد کمک چاقو تقریبا در پنج شش ساعت همه گردوها (۳۰ کیلو ) را پوست گیری کردم سپس در تشت بزرگی ریخته و تشت را پر کردم از آب سرد بیشترشان روی آب بودند ولی هیچکدام پوک نبودند خیلی هم تپل و سفید بودند گردوها شستم و دوباره جلوی پنکه پهن کردم دو سه روزه ظاهرا خشک بنظر میآمدند ولی یکهفته ای ماندند جلوی پنکه و در نهایت همه چی عالی کار تمام شد ، بی سبب شاد باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید