روانشناسی

چگونه با حس همدلی و همدردی بیش از حد به دیگران کنار بیاییم؟

اگر فردی مهربان، دلسوز، خوش قلب و شاید هم دل نازک هستید و با دیگران بسیار همدردی و همدلی می کنید، حتماً این جملات را بسیار از دیگران شنیده اید که ” آنقدر حساس نباش” یا “بیخیال! سخت نگیر”.

در واقع چنین انسانی بودن، یعنی دیگران را کاملاً درک کردن، خود را در موقعیت آن ها قرار دادن و احساسات و عواطف آن ها را با وجود خود احساس کردن. این حس نعمت و موهبتی واقعاً ارزشمند است که همه ی انسان ها از آن بهره مند نیستند. اما، همان طور که حس دیگران را در وجود خودتان احساس می کنید، به همان میزان استرس به وجودتان راه می دهید. شاید به همین دلیل است که گفته می شود احساس همدلی بیش از حد، منجر به بیماری می‌ شود. راه حل این مشکل این است که با دیگران همدردی و همدلی کرد، اما در عین حال از زندگی، وجود و درون خود نیز محافظت نمود. استراتژی های زیر شما را در این امر یاری خواهد کرد.


همچنین اگر دوست دارید در بین دیگران محبوب باشید، مقاله زیر را در وب سایت فن تریکس مطالعه کنید.

>>> چگونه در بین دیگران محبوب باشیم؟ <<<


استراتژی هایی برای کنار آمدن با حس همدلی و همدردی بیش از حد

1- زمانی که از نظر حسی و عاطفی تحت فشار زیادی بوده و به ستوه می آیید، یوگا و مدیتیشن روزانه به دادتان خواهد رسید.

این احساسات با تقویت یک ارتباط قوی بین ذهن و بدن آزاد خواهد شد، یوگا و مدیتیشن بهترین وسیله برای این کار هستند. چرا که کمک می کند زمانی که با انرژی های دیگران بمباران شده اید، به خود واقعی و جسم و روح خودتان باز گردید.

1 مقابله با حس همدلی بیش از حد به دیگران

2- زمانی که احساس می کنید وجودتان بیش از حد بار منفی گرفته است، خلاقیتتان را تقویت کرده تا بتوانید انرژی منفی بیش از حد و احساساتی مثل همدلی که از محیط در شما رخنه کرده است را از خود آزاد کرده و دور کنید.

مثلاً برای خودتان یک سرگرمی خلاقانه ترتیب داده یا وقت بیشتری را با موجودات زنده (حیوانات، گیاهان، انسان ها) بگذرانید. سعی کنید نقاشی بکشید، بنویسید، آواز بخوانید و یا حتی برقصید.

3- تا جایی که ممکن است بیشتر اوقات مطالعه کنید.

غرق شدن در یک کتاب بهترین راه حل برای دور شدن از همه چیز است.

4- برای تقویت خلق و خو شمع های معطر روشن کنید.

انسان های همدل به حس های مختلف از جمله حس بویایی بسیار حساس هستند. بنابراین با اضافه کردن رایحه هایی به محیط (اسانس های آرامش بخش، ریلکسیشن و شادی آور) به بهبود خلق و خو و ریلکس شدنتان کمک کنید.

2 مقابله با حس همدلی بیش از حد به دیگران

5- زمان هایی را به تخلیه خود اختصاص دهید.

شما تمام روز را با ویژگی همدردی و همدلی بیدار بوده و با محیط در تعامل هستید. بنابراین بعد از یک روز طولانی باید زمانی را به قطع این تعامل و تخلیه ی هر چیزی که از محیط اطراف به درونتان وارد شده است اختصاص دهید. بهترین زمان برای این کار شب ها قبل از خواب است. تمام محرک های الکتریکی را چند ساعت قبل از خواب خاموش کنید. در عوض موسیقی ملایم گوش دهید، مجله بخوانید، مدیتیشن انجام دهید، یک فنجان چای بنوشید و یا دوش گرم بگیرید. این گونه راحت تر به خواب رفته و صبح سرحال تر از خواب بیدار می شوید.

برای محافظت از خود در برابر انرژی های منفی

1- چند بار در طول روز نفس عمیق بکشید.

هوای آزاد و تمیز را با بینی به ریه ها بفرستید، چند ثانیه مکث کرده، سپس از دهان بیرون دهید. این کار ساده ترین روش برای مراقبت از سلامت روانی است. تحریک بیش از حد انسان توسط جهان اطراف می تواند منجر به اضطراب، افسردگی و یا اعتیاد شود. تنفس عمیق به عنوان یک ضربه گیر روحی عمل کرده تا استرس را کاهش دهد و عادت های مخرب را از بین ببرد.

3 مقابله با حس همدلی بیش از حد به دیگران

2- تصور کنید که سپری، شما را از استرس های زیاد محیط محافظت می کند.

پیش از وارد شدن به موقعیت های اجتماعی و تحت تاثیر قرار گرفتن آن، جبهه گرفته و دفاع از خودتان را افزایش دهید. چشمانتان را بسته و نفس عمیق بکشید و نوری طلایی که مانند سپر از شما محافظت می کند را در اطراف خودتان تصور کنید. به خودتان بقبولانید که این محافظ باید از ورود بیش از حد احساسات و انرژی های منفی به وجودتان جلوگیری کند. در واقع با روش تلقین، کمتر خود را تحت تاثیر قرار دهید.

4 مقابله با حس همدردی بیش از حد به دیگران

همچنین اگر این همدلی بیش از حد، منجر به بیماری شد، می توانید با انرژی درمانی و کریستال درمانی آن را تا حدودی برطرف کنید.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید