مراقب باشید...


برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تنها کافی است بهداشت فردی را رعایت کنید.


در خانه بمانید. مسافرت نکنید. به روش صحیح ماسک بزنید. با دیگران دست ندهید و روبوسی نکنید. به دفعات دست و روی خود را بخوبی بشویید.


تنها باید زنجیره انتقال را قطع کنیم.


تغذیه

چگونه در منزل نان سنتی شیری با طعم های مختلف بپزیم؟

نان سنتی که در ایران پخت می شود به کشور هندوستان برمی گردد. هندی ها این نان را با مخمر خمیر ترش و جوش شیرین به عمل می آورند و آن را به همراه غذاهای ادویه دار و تند و حبوبات می خورند. از آنجایی که این نان بسیار خوشمزه بوده مورد استقبال بسیاری از مردم دیگر کشورها قرار گرفت و به این کشورها نیز ورود پیدا کرد. حال اکثر مردم به این نتیجه رسیده اند که اگر نان را در منزل پخت کنند هم بسیار خوشمزه تر خواهد بود و هم بسیار به دل می نشیند. خصوصاً اگر با یک دستور غذای هندی نیز آماده شده باشد. شما هم اگر تمایل دارید بوی نان در منزلتان پیچیده، اشتهایتان برانگیخته شود و نانی داغ بخورید با فن تریکس همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه ی 9 عدد نان کوچک

شیر 150 میلی لیتر
مخمر 15 گرم
شکر 2 قاشق چایخوری
آرد نان 500 گرم
نمک 1 قاشق چایخوری
روغن 2 قاشق غذا خوری
ماست 150 میلی لیتر
تخم مرغ 1 عدد
بکینگ پودر به مقدار کم

1- شیر را در ظرفی ریخته و روی حرارت ملایم گاز بگذارید. اجازه دهید به آرامی گرم شود ولی به نقطه جوش نرسد. سپس آن را به کاسه ای بزرگ منتقل کنید.

1 پخت نان شیری سنتی

2- یک قاشق چایخوری مخمر را به شیر اضافه کنید و خوب هم بزنید تا کاملاً با شیر مخلوط شود. سپس آن را یک ربع کنار بگذارید. بهترین زمان برای به عمل آمدن مخمر 15 دقیقه است.

2 پخت نان شیری سنتی

3- آرد را در کاسه ای بزرگ الک کنید سپس نمک و مقدار بسیار کمی بکینگ پودر را به آن اضافه کرده و هم بزنید تا مخلوط شوند.

3 پخت نان شیری سنتی

4- شکر را به آرامی به آن اضافه کرده و مخلوط به دست آمده را به آرامی به مخلوط شیر و مخمر که کنار گذاشته بودید اضافه کنید و هم بزنید. روغن، ماست و تخم مرغ را نیز به آن اضافه کرده و مخلوط کنید و آنقدر هم زده تا خمیری یک دست به دست آید.

4 پخت نان شیری سنتی

5- خمیر را به خوبی ورز دهید تا نرم شده و به خوبی فرم بگیرد و شبیه یک توپ بزرگ شود. روی خمیر را پوشانده و آن را یک ساعت در مکانی گرم بگذارید تا ور بیاید.

5 پخت نان شیری سنتی


روش های سریع و آسان جهت به عمل آوردن خمیر نان را در مقاله زیر از وب سایت فن تریکس مطالعه نمایید.

>>> روش های سریع و آسان جهت به عمل آوردن خمیر نان <<<


6- فر را باید از قبل گرم کنید و به دمای 225 درجه ی سانتی گراد برسانید. می توانید از کاغذ های شیرینی پزی برای قرار دادن نان روی آن ها استفاده کنید و یا سینی فر را چرب کرده و نان ها را روی آن بگذارید و درون فر قرار دهید.

7- خمیر ور آمده را برداشته و مجدداً ورز دهید و آن را به 9 گلوله ی هم اندازه تقسیم کنید. سپس هر گلوله را با وردنه باز کنید تا شکل نان به خود بگیرد.

6 پخت نان شیری سنتی

8- نان های آماده شده را روی سینی فر که از قبل آماده کرده اید بگذارید. سینی فر را در طبقه ی وسط فر گذاشته و شعله ی پایین و بالای فر را روشن کنید تا دورتادور نان به خوبی پخته شود.

7 پخت نان شیری سنتی

9- نان ها زمانی پخته شده و آماده هستند که سطح شان قهوه ای شده ولی نسوخته باشد. پس نان ها را بعد از 6 تا 8 دقیقه از فر خارج کنید و روی دستمالی تمیز بگذارید. بقیه ی نان ها را هم به همین ترتیب در فر گذاشته و بپزید.

8 پخت نان شیری سنتی

10- نان را داغ میل کنید. می توانید برای تزئین و تحریک اشتها مقداری آرد هم روی آن بپاشید. خوردن نان داغ با سبزیجات به دلیل اینکه از نظر دمایی با هم در تضاد هستند بسیار بسیار خوشمزه و دلنشین است. نوش جان.!

9 پخت نان شیری سنتی

به نانتان طعمی متفاوت دهید

بسته به سلیقه ی شخصی یا مواد غذایی که می خواهید با نان بخورید می توانید از طعم دهنده ها استفاده کرده و طعم نان را کمی متفاوت کنید.

مثلا:

• نان فلفلی: روی سطح خمیر را کره مالیده و دانه های فلفل سیاه روی آن بپاشید.

• نان ادویه ای: یک قاشق چایخوری زیره ی سبز را با یک قاشق چایخوری گشنیز خشک شده مخلوط کرده و به آرد نان اضافه کرده و خوب هم بزنید. اگر دوست داشته باشید اضافه کردن نصف قاشق چایخوری فلفل قرمز هم طعم آن را فوق العاده خواهد کرد.

• نان پیاز: قبل از اینکه خمیر نان را ورز دهید یک دوم فنجان پیاز ریز خرد شده را به آن اضافه کنید. سپس آن را خوب مخلوط کنید. آب پیاز باعث می شود خمیر خیس شود. بنابراین قبل از اضافه کردن پیاز آب آن را به خوبی بگیرید و مقدار تخم مرغ را نیز کاهش دهید.

• نان سیاه دانه:

1- آب ولرم را درون کاسه ای ریخته و به آن مخمر و شکر اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مخلوط شوند. آن را 5 تا 10 دقیقه کنار گذاشته تا کف کند.

10 پخت نان شیری سنتی

2- شیر گرم، تخم مرغ، ماست، روغن یا کره را در ظرفی مخلوط کنید. در کاسه ای بزرگ آرد، نمک، بکینگ پودر و سیاه دانه را نیز مخلوط کرده و همه ی مواد را به ظرف آب و مخمر اضافه کنید و با دست خوب هم بزنید و مخلوط کنید تا زمانی که خمیر به ظرف و دست نچسبد. در صورت نیاز می توانید از آب و آرد نیز در این مرحله استفاده کنید.

11 پخت نان شیری سنتی

3- خمیر را باید 6 تا 8 دقیقه ورز دهید تا نرم شده و حالت ارتجاعی پیدا کند. سپس خمیر را در ظرفی که از قبل چرب کرده اید گذاشته و روی آن را با پارچه ای نم دار بپوشانید و حدود 4 ساعت در جایی گرم بگذارید تا ور بیاید و حجمش دو برابر شود.

12 پخت نان شیری سنتی

4- فر را باید از قبل گرم کنید پس آن را روی درجه حرارت 260 درجه سانتی گراد یا بالاترین درجه ی فر تنظیم کنید. همچنین باید تابه ای را روی پایین ترین قفسه ی فر گذاشته و آن را نیز از قبل گرم کنید.

5- خمیر را به 6 گلوله ی کوچک تقسیم کرده و روی یک سطح آغشته به روغن بگذارید یا با یک پلاستیک آغشته به روغن بپوشانید و 10 و 15 دقیقه هم به گلوله ها استراحت دهید. سپس آن ها را با وردنه باز کرده و تابه را از فر در آورده و خمیر ها را روی آن بگذارید.

6- خمیر باید 4 تا 5 دقیقه در فر 260 درجه ی سانتی گراد (500 درجه ی فارنهایت) بماند تا روی سطح آن پف کند حباب ایجاد شده و قهوه ای شود. بعد از اینکه خمیر را روی تابه گذاشتید تابه را باید به قفسه ی وسط منتقل کنید.

13 پخت نان شیری سنتی

مواد لازم برای این نان:

نصف لیوان آب ولرم
یک قاشق چایخوری شکر سفید
دو قاشق چایخوری یا یک بسته کوچک مخمر
یک عدد تخم مرغ
60 میلی لیتر شیر گرم
60 میلی لیتر ماستی که به دمای محیط رسیده باشد
یک قاشق چایخوری کره
دو قاشق غذاخوری روغن زیتون
سه فنجان آرد
یک قاشق چایخوری نمک
یک دوم قاشق چایخوری بکینگ پودر
یک دوم قاشق چایخوری سیاه دانه

در پایان مقالات “طرز تهیه انواع نان تست شکلاتی” و “طرز تهیه نان پرتقالی” را در وب سایت فن تریکس برای آشنایی با طرز تهیه انواع نان مطالعه نمایید.

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

دیدگاه 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید