خانه و کاشانه

چگونه بوردر یا حاشیه کاغذ دیواری را از دیوار جدا کنیم؟


فن تریکس در شبکه های اجتماعی

fantricks-soroush-50 fantricks-instagram-50 fantricks-telegram-50 fantricks-aparat-50-png
🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

بین بوردر و کاغذ دیواری معمولی، تفاوت هایی وجود دارد که مهم ترین تفاوت آن ها در اندازه می باشد. بوردر بسیار کوچک تر از یک رول کاغذی معمولی بوده و زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که، بخواهید به کاغذ دیواری اصلی روی دیوار حاشیه بدهید یا دو قسمت بالا و پایین دیوار را از هم جدا کنید. در واقع، بوردرها، نوارهایی هستند که برای دیزاین، روی دیوار نصب می شوند. اما گاهی اوقات به دلایل مختلف مانند فرسودگی بوردر کاغذ دیواری یا تغییر دیزاین، لازم است آنها را از دیوار جدا کنید. جدا کردن آنها از روی دیوار کار نسبتاً سختی است. عمر بوردرها، مدت زمانی که روی دیوار بوده اند و نوع کاربرد آن ها در مقدار زمان و انرژی که باید برای جدا کردن آن ها صرف شود، نقش مهمی دارند. در این مقاله، روش هایی را برای جدا کردن بوردر کاغذ دیواری از روی دیوار به شما آموزش خواهیم داد پس با فن تریکس همراه باشید.


همچنین می توانید برای آگاهی از نحوه جدا کردن کاشی و سرامیک از دیوار اینجا کلیک کنید.


استفاده از سشوار

1- کاغذ دیواری را گرم کنید.

دکمه سشوار را روی بیش ترین درجه تنظیم کرده و به سمت لبه ها و گوشه های بوردر بگیرید و 30 ثانیه زمان بدهید تا بوردر کاملاً گرم شود. گرما سبب نرم و سست شدن چسبِ کاغذ دیواری می شود.

1 حاشیه کاغذ دیواری

2- لبه های بوردر را به آرامی از روی دیوار جدا کنید.

به کمک ناخن یا یک چاقو، لبه های بوردر را به سمت بالا آورده و به آرامی آن را از روی دیوار جدا کنید. به گونه ای که لبه ی بوردرها سست شوند.

2 حاشیه کاغذ دیواری

3-گرم کردن بوردر با سشوار را ادامه دهید.

مجدداً سشوار را روشن کرده و آن را به سمت قسمت هایی از بوردر بگیرید که هنوز نرم و سست نشده اند. این کار را تا جایی ادامه دهید که تمام بوردر نرم شود.

• برای جدا کردن کاغذ دیواری، آن را پاره نکنید؛ زیرا جدا کردن بقیه قسمت ها سخت تر شده و همچنین سبب می شود قسمت هایی از کاغذ دیواری روی دیوار باقی مانده و جدا نشوند.

• اگر قسمت هایی از کاغذ دیواری به گونه ای چسبیده اند که جدا کردن آن ها بسیار سخت است، خیلی تلاش نکنید. چون استفاده از روش سشوار برای نرم کردنِ تمام چسب ها، جوابگو نخواهد بود، بنابراین شما می توانید از روش های دیگر استفاده کنید.

3 حاشیه کاغذ دیواری

اسپری کردن محلولِ مخصوص

1- بطری اسپری را از محلول مخصوص پر کنید.

انواع مختلفی از محلول ها وجود دارند که شما می توانید برای جدا کردن کاغذ دیواری از آن ها استفاده کنید.

برای این کار، از بین موارد زیر یکی را انتخاب کنید:

سرکه سیب و آب: این محلولِ طبیعی، به خوبی چسب کاغذ دیواری را شل و سست می کند، اما بویی نامطبوع روی دیوار به جا می گذارد. بنابراین تنها زمانی از این محلول استفاده کنید که قرار است دیوار رنگ شود.

• نرم کننده لباس (از نوع مایع) و آب: این محلول هم ارزان بوده و هم مؤثر می باشد اما ممکن است شما دوست نداشته باشید از مواد شیمیایی برای این کار استفاده کنید.

• ژل پوست کن: شما می توانید این ژل را از فروشگاه های تجهیزات ساختمانی یا ابزارآلات تهیه کنید.

• آب گرم: زمانی که همه روش های بالا با شکست مواجه شدند، از آب گرم استفاده کنید.

2- از یک ابزار مشبک کاری، برای ایجاد شیار روی بوردر استفاده کنید.

اگر کاغذ دیواری شما از نوع وینیل (vinyl) باشد (کاغذ دیواری با رویه طرح دار وینیل اکلریک یا پی وی سی)، این موضوع اهمیت پیدا می کند. اگر روی بردر شیار ایجاد نشوند، محلول نمی تواند به داخل آن نفوذ کند و چسب نرم نمی شود. با ابزار مشبک کاری، روی بوردر شیار ایجاد کرده تا جایی که روی آن، صدها شکاف ایجاد شود.

• اگر ابزار مشبک کاری ندارید، می توانید از یک چاقوی پلاستیکی استفاده کنید.

• حتماً از یک ابزار پلاستیکی برای این کار استفاده کنید نه فلزی. چون ابزار فلزی ممکن است به دیوار آسیب برسانند.

4 حاشیه کاغذ دیواری

3- بوردر را با محلول مورد نظر، اشباع کنید.

محلول را در تمام قسمت های بوردر اعم از گوشه ها، لبه ها، قسمت های میانی و … اسپری کنید. مقدار محلول نباید کم باشد، چون کاغذ دیواری باید کاملاً خیس شده و چسب آن نرم شود. قبل از ادامه کار، اجازه دهید محلول حدود 15 دقیقه روی کاغذ بماند تا به خوبی به داخل آن نفوذ کند.

5 حاشیه کاغذ دیواری

4- اکنون جدا کردن بوردر را شروع کنید. از یک کاردک پلاستیکی برای بالا آوردن لبه های بوردر و جدا کردن آن استفاده کنید. با یک دست لبه بوردر را بگیرید و کاردک را در دست دیگر قرار دهید، با کاردک میان دیوار و بوردر فاصله بیندازید و به آرامی آن را جدا کنید.

• اگر قسمتی از بوردر از دیوار جدا نشد، دوباره آن قسمت را با محلول، مرطوب کرده و 5 دقیقه به آن زمان دهید.

• برای جدا کردن کاغذ دیواری، آن را پاره نکنید چون هم کار جدا کردن را سخت تر می کند و هم سبب می شود قسمت هایی از کاغذ دیواری روی دیوار باقی مانده و جدا نشوند.

6 حاشیه کاغذ دیواری

5- تمام قسمت های بوردر را از دیوار جدا کنید.

ممکن است لازم باشد تکه های باقی مانده بوردر را با محلول بیشتر نرم کنید تا بتوانید تمام قسمت های بوردر را از دیوار جدا کنید.

7 حاشیه کاغذ دیواری

استفاده از بخارشوی مخصوص کاغذ دیواری

1- یک دستگاه بخارشوی مخصوص کاغذ دیواری تهیه کنید.

این بخارشوی، در واقع یک دستگاه بخار کننده چسب کاغذ دیواری بوده و مخصوصِ این کار، طراحی شده است و قیمت چندانی ندارد. اگر تصمیم دارید قسمت های زیادی از کاغذ دیواری را جدا کنید، حتماً این دستگاه را تهیه کنید؛ برای حجم کاری کم، می توانید آن را اجاره کنید. در غیر این صورت، از بخارشوی معمولی استفاده کنید.

8 حاشیه کاغذ دیواری

2- از سمت پایین به بالا، بخاردهی کنید.

دستگاه بخارشوی را روشن کرده و بخاردهی را از لبه های پایین به سمت لبه های بالا انجام دهید. با دست آزاد خود، قسمت های نرم شده بوردر را به آرامی از دیوار جدا کنید.

9 حاشیه کاغذ دیواری

3- بوردر را کاملاً جدا کنید.

کار بخاردهی را ادامه داده و چسب بوردر را نرم کنید. با کمک یک کاردک، قسمت های نرم شده را جدا کرده تا جایی که بوردر کاملاً از دیوار جدا شود. پس از بخاردهی، کار جداسازی راحت تر می شود.

10 حاشیه کاغذ دیواری

4- چسب را از روی دیوار پاک کنید.

باقی مانده های چسب را کاملاً از دیوار پاک کنید؛ چون اگر روی دیوار باقی بمانند باعث خراب شدن رنگ یا کاغذ دیواری جدید می شوند.

همچنین ب

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
برچسب هادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.