آموزش های ویدئوییخانه و کاشانه

چگونه کاشی و سرامیک را از دیوار جدا کنیم؟

چه تجربه کرده باشید چه نه، باید بگوییم که جدا کردن کاشی و سرامیک از روی دیوار حتی از جدا کردن سرامیک از روی کف ساختمان هم سخت تر است. زیرا کاشی و سرامیک های روی دیوار با کم ترین فاصله در نزدیکی هم قرار می گیرند که بلند کردن آن ها احتیاج به صبر، دقت و البته رعایت اصولی دارد که فن تریکس به شما آموزش خواهد داد.


گاهی نیز ممکن است برای زیبایی بیشتر به فضا، به جای استفاده از کاشی یا سرامیک روی دیوار از کاغذ دیواری یا بوردر استفاده کنیم ولی با این حال نیز امکان دارد به هر دلیلی بخواهیم که کاغذ دیواری را از دیوار جدا کنیم.

برای اطلاع از روش های جداسازی کاغذ دیواری و بوردر از دیوار به لینک زیر از وب سایت فن تریکس مراجعه فرمایید.

>>> جداسازی کاغذ دیواری و بوردر از دیوار <<<


از آنجایی که در حین کار ممکن است تکه های نوک تیزی از کاشی و سرامیک جدا شود و با شتاب به سمت بدن اصابت کند که بسیار خطرناک است، بسیار اهمیت دارد که قبل از اقدام به هر کاری وسایل ایمنی را تهیه کنید.

آماده سازی برای جدا کردن کاشی

1- خودتان را از هر خطری ایمن نگه دارید.

استفاده از عینک در حین کار بسیار اهمیت دارد. زیرا احتمال پرش تکه ها به سمت چشم بسیار بالاست. در کنار استفاده از عینک، دستکش و پیراهن آستین بلند نیز بپوشید.

2- کاشی یا سرامیکی که باید جدا شود را گرم کنید.

گرما باعث از بین رفتن دوغاب اطراف کاشی و سرامیک می شود. سشواری برداشته و حدود 30 دقیقه اطراف دوغاب کاشی را گرم کنید.

3- دوغاب را با چاقویی از بین ببرید.

وسیله ای نوک تیز برداشته و با آن دوغاب چهار طرف کاشی را کاملاً کنده و از بین ببرید. ممکن است این مرحله کمی سخت و زمان بر باشد، اما به کاشی های اطراف آسیبی وارد نمی شود. در زمان هایی که فقط قصد جدا کردن یک کاشی از بین چند کاشی را دارید، این مرحله را حتماً در نظر بگیرید.


برای مطالعه متن کامل پاک کردن لکه های دوغاب به لینک زیر از وب سایت فن تریکس مراجعه کنید.

>>> پاک کردن لکه های دوغاب <<<


4- از فرز استفاده کنید.

به جای انجام مرحله ی بالا و سرعت بخشیدن به کار می توان از فرز هم استفاده کرده و دوغاب اطراف کاشی را کاملاً از بین برد. اما این روش نسبت به روش قبلی ریسک بیشتری داشته و به کاشی های اطراف آسیب می زند. فرز را روی کم ترین سرعت تنظیم کنید و آن را بسیار آرام در خطوط اطراف کاشی بکشید.

مراحل جدا کردن کاشی

1- ابتدا از کاشی های لق شروع کنید.

اگر قصد جدا کردن تمام کاشی های دیوار را دارید، ابتدا روش های ذکر شده قبلی را بکار ببرید و همه ی کاشی ها را آماده کنید. سپس به دنبال لق ترین کاشی بگردید و آن را بیابید. همیشه یک یا چند کاشی خصوصاً بعد از انجام مراحل بالا لق می شوند. از آنجایی که جدا کردن اولین کاشی بسیار سخت است، سعی کنید با ضربه زدن روی همه ی کاشی ها، لق ترین کاشی را یافته و آن را جدا کنید.

2- کاشی را از دیوار بکنید.

ابزاری مانند قلم را برداشته و در شیاری که در اطراف کاشی با از بین بردن دوغاب ایجاد کردید، بگذارید. سپس با چکش روی آن ضربه بزنید تا کاشی جدا شده و بیفتد. این کار را در قسمت های مختلف کاشی انجام دهید. زیرا اگر فقط در یک قسمت بکوبید، کاشیِ آن قسمت شکسته و به طور کامل جدا نمی شود. این یکی از بهترین روش هایی است که می توان کاشی را به صورت سالم جدا کرده و دوباره استفاده کرد. بیشترین وقت خود را برای جدا کردن اولین کاشی صرف کنید. زیرا سخت ترین و مهم ترین قسمت، همان کاشی است؛ که اگر به درستی جدا شود مراحل بعدی آسان تر خواهد بود. در صورت شکسته شدن کاشی و جدا نشدن کامل آن باید از یک پیکور دستی کمک بگیرید.

3- کاشی را بشکنید.

گاهی کاشی ها با ملات و بتون سنگینی روی دیوار نصب و محکم شده اند که کار جدا کردن را بسیار سخت می کنند. در چنین شرایطی کاشی را شکسته، به چند قسمت تقسیم کنید و آن ها را به صورت تکه تکه جدا کنید. ابتدا با پیکور دستی یا هر وسیله ای که بتوان سوراخ و شکافی در وسط کاشی ایجاد کرد، شکاف را ایجاد کرده و کاشی را به صورت تکه تکه جدا کنید.

• در این قسمت محافظت از چشم و دست ها بسیار مهم است. تکه های کاشی مانند شیشه تیز بوده و به دلیل پرت شدن به طور ناگهانی، مستقیم وارد بدن می شوند.

4- بعد از جدا شدن کاشی ها ممکن است تکه هایی باقی مانده باشند که با دقت هر چه بیشتر آن ها را نیز جدا کرده و دیوار را به طور کامل پاکسازی کنید.

توجه داشته باشید که ملات زیر کاشی که روی دیوار وجود داشته را نمی توانید از بین ببرید. ولی برای ایجاد یک لایه ی جدید روی دیوار باید دیوار را مسطح کرده و تکه های اضافی کاشی را از بین ببرید.

همچنین می توانید روش های جدا کردن چسب کاشی، سرامیک و موزاییک را در مقاله زیر از وب سایت فن تریکس مطالعه کنید.

>>> روش های جدا کردن چسب کاشی، سرامیک و موزاییک <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 9   میانگین: 4.6/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

یک دیدگاه

  1. هیچ راهی وجود نداره ک کاشی دیوار نشکنه؟مصلا میشه روش کاغذ دیواری یا گچ کشید؟بمونه زیر اون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید