سلامتورزش

چگونه ویتامین D بر تمرینات ایروبیک و تناسب اندام تاثیر می گذارد؟

تاثیر ویتامین D بر تمرینات تناسب اندام

ویتامین D، ویتامینی بسیار مهم و حیاتی برای بدن همه ی افراد، به خصوص بدن ورزشکاران است؛ زیرا عملکرد عضلات، ماهیچه ها و استخوان ها را همان گونه که باید باشند حفظ می کند و تحت تاثیر قرار می دهد. پس می توان گفت تاثیر و اهمیت ویتامین D برای ورزشکاران استقامتی بیشتر از همه می باشد. اما دلیل دیگری هم وجود دارد که به عنوان یک ورزشکار باید مطمئن باشید سطح ویتامین D بدنتان به اندازه ی کافی و مطلوب می باشد. آن هم تحقیقاتی است که دانشگاه ویرجینیا کامنولث انجام داده و رابطه ی بین ویتامین D و تمرینات کاردیو (وابسته به قلب) را کشف کرده است.

1 تاثیر ویتامین D بر تناسب اندام

در این مطالعه که در مجله ی Preventive Cardiology اروپایی منتشر شد، محققان نمونه آزمایش خون تقریباً 2000 شرکت کننده را آزمایش کردند؛ تا میزان ویتامین D بدنشان را مشخص کنند و سپس آن را با V02 max هر فرد مقایسه نمایند. (V02 max، حداکثر میزان اکسیژن مصرفی در ایروبیک و تمرینات تناسب اندام است که کیفیت و شدت تمرین را مشخص می کند.)
محققان بعد از انجام این تست، ورزشکاران را براساس سطح ویتامین D بدنشان تقسیم بندی کردند.

آن ها مشاهده کردند ورزشکارانی که بیشترین میزان ویتامین D در بدنشان دیده می شود، میزان اکسیژن مصرفی یعنی همان عدد VO2 max در آن ها به صورت چشمگیری بیشتر از افرادی بود که سطح ویتامین D بدنشان کمترین میزان را داشت؛ و این نشان می داد که تمرینات کاردیو و پرورش اندامشان نیز بسیار بیشتر بوده است.

تحقیقات پیشین به این نتیجه رسیده بود، ویتامین D ممکن است میزان نوعی فیبر که باعث انقباضات ناگهانی و سریع عضلات می شود را افزایش دهد؛ و نوع دیگری از فیبر را کاهش داده و منجر به بهبودی و ارتقای تمرینات فیتنسی و ایروبیک گردد.

اما هنوز هم تحقیقات به حدی کامل نیست که محققان قادر باشند بگویند، آیا واقعاً افزایش تمرینات ایروبیک، تاثیر سطح بالای ویتامین D است یا خیر؟!

چیزی که تا به امروز مشخص شده است این می باشد که ارتباط و تاثیر مستقیمی بین میزان ویتامین D بدن و تمرینات کاردیو وجود دارد. اما هنوز ثابت نشده است که آیا میزان بالای ویتامین دی باعث بهتر شدن تمرینات کاردیو و ایروبیک یا همان تناسب اندام می شود، یا تمرینات کاردیو میزان ویتامین D را افزایش می دهد. البته تحقیقات در این باب هنوز ادامه داشته و محققان در حال کشف این راز هستند؛ اما نتیجه فعلاً مبهم می باشد.

به همین دلیل برای اینکه بیشتر ورزش کنید، تمرینات ایروبیک و کاردیو را هر چه بهتر و با کیفیت تر انجام دهید و سریع به تناسب اندام برسید، اصلاً توصیه نمی شود که به مصرف مکمل های ویتامین دی روی آورید. البته مصرف ویتامین دی به هیچ وجه منع نشده است؛ بلکه ویتامین D بدن باید از منابع غذایی و طبیعی تامین شود. مصرف قرص ها و مکمل ها برای اهداف بالا که هنوز تاثیر آن ثابت نشده است توصیه نمی شود.

زرده ی تخم مرغ و روغن ماهی بهترین منابع برای تامین ویتامین D هستند. با مصرف آن ها می توانید اطمینان حاصل کنید که از ویتامین D کافی برای حفظ سلامتی برخوردارید. اگر هم بسیار روی مسئله میزان ویتامین D بدنتان حساس هستید، می توانید به راحتی با انجام آزمایشی آن را مشخص کنید.

در پایان می توانید با مراجعه به لینک زیر و مطالعه مقاله مربوطه تناسب اندام خود را در میانسالی نیز حفظ کنید.

>>> حفظ تناسب اندام در میانسالی <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
bicycling
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید