مراقب باشید...


برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تنها کافی است بهداشت فردی را رعایت کنید.


در خانه بمانید. مسافرت نکنید. به روش صحیح ماسک بزنید. با دیگران دست ندهید و روبوسی نکنید. به دفعات دست و روی خود را بخوبی بشویید.


تنها باید زنجیره انتقال را قطع کنیم.


سلامتکودک

روش های جلوگیری از پلاژیوسفالی یا سندرم سر صاف کودک

هنگامی که نوزادی متولد می شود، سر نرم و قابل انعطافی دارد، به همین دلیل سر نوزاد به راحتی می تواند تغییر شکل دهد که به این تغییر حالت پلاژیوسلافی، سندرم سر صاف یا صاف شدن سر نوزاد می گویند. اگر چه که این مسئله مهم است ولی جای نگرانی نداشته و در سلامت نوزاد خدشه ای وارد نمی شود. صاف شدن سر نوزاد نیز تاثیر چندان زیادی در زیبایی نوزاد ندارد. اما بهتر است از بروز این اتفاق جلوگیری کرده و در صورت بروز به پزشک مراجعه شود. همچنین می توان با رعایت نکات ساده ای از بروز این مشکل نیز جلوگیری کرد.

در این مقاله به رعایت نکات ساده برای جلوگیری از سندرم سر صاف پرداخته ایم.

برای نوزاد وقت بگذارید

1- به پشت خواباندن کودک را در اولویت قرار دهید.

اگر چه که تحقیقات صورت گرفته توسط آکادمی پزشکی اطفال آمریکا نشان داده است که به پشت خواباندن کودک تا 40 درصد خطر SIDS یا سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش می دهد. اما در مقابل صاف شدن سر کودک را افزایش می دهد. احتمال صاف شدن جمجمه ی نوزاد در مقایسه با مرگ ناگهانی بسیار ناچیز و بی اهمیت است. کودک باید به پشت خوابانده شود تا از بروز (SIDS) یا همان سندرم ناگهانی مرگ نوزاد جلوگیری شود. (قابل ذکر است که سندرم ناگهانی با سندرم سر صاف فرق دارد).

سندرم ناگهانی وضعیتی بسیار وحشتناک است که کودکان زیر یک سال بدون هیچ دلیل مشخصی در خواب می میرند. پس صافی سر نوزاد در مقایسه با این مشکل نباید چندان جدی گرفته شود. همیشه کودک را به پشت بخوابانید. نوزاد را در گهواره یا تختی که هیچ گونه لباس، اسباب بازی، پتو و وسیله ای اضافی وجود نداشته باشد، به همراه یک تشکی سفت و بدون بالش به پشت بخوابانید. استفاده از پستانک هم مشکلی نداشته و در جلوگیری از بروز SIDS مؤثر می باشد.

1 جلوگیری از سندرم سر صاف کودک

2- کودک را گاهی و با برنامه ریزی منظم روی شکم بخوابانید.

روزانه سه بار و هر بار 10 تا 15 دقیقه نوزاد را روی تشکی سفت رو به شکم بخوابانید. در طول این مدت به هیچ وجه کودک را تنها نگذاشته و چشم از نوزاد برندارید و مدام آن را در نظر داشته باشید. این روش تا حدودی در بروز این مشکل مؤثر می باشد. زیرا باعث می شود سر و گردن و شانه های کودک کش آمده و از گرفتگی آن ها جلوگیری شود. لازم به ذکر است که یکی از علل به وجود آمدن سندرم سر صاف به وجود آمدن مشکل در قسمت عضلات گردن است.

2 جلوگیری از سندرم سر صاف کودک

3- کودک را بغل کرده و او را در موقعیتی موازی با بدنتان نگه دارید.

هر قدر کودک از تخت خواب دور باشد و یا در حالت نشسته بازی کند، احتمال صاف شدن سر کمتر خواهد شد. پس سعی کنید زمان های بیداری کودک، او را از رختخواب دور کنید. تنها هدف از این کار فقط جلوگیری از صاف شدن سر کودک نیست بلکه بلند کردن و بازی دادن کودک باعث رشد و گسترش عضلات گردن و شانه هایش می شود. کریرهایی که در سینه نصب شده و اجازه می دهند کودک دست و پا زده و تکان بخورد، بهترین گزینه برای مواقعی است که کودک بیدار است و وقت بازی با او را ندارید.

4- در طول روز فعالیت های کودک را تغییر دهید.

کودک نباید دائماً در یک حالت و موقعیت قرار داشته باشد. مثلاً همیشه در آغوش یا روی رختخواب نباشد. تغییر حالت هایی در فعالیت های او ایجاد کنید. به طور مثال می توانید او را روی چرخ گذاشته، روی شکم بخوابانید یا در کالاسکه بگذارید و مدام حالت های او را عوض کرده تا سر کودک حالت های مختلفی داشته باشد و از صاف شدن آن جلوگیری شود. البته استفاده بیش از حد از گهواره تا حد زیادی صافی سر کودک را افزایش می دهد. سعی کنید کودک را به مکان های جدید و ناشناخته ببرید که تحت تاثیر محیط قرار گیرد و سر خود را تکان دهد که در رشد وی نیز تأثیر مثبت بسیاری دارد.

افزایش تنوع در حالت خواب کودک

1- از بالش یا بالشتک استفاده نکنید.

گفته می شود که گذاشتن بالش در زیر سر کودک از صاف شدن سر جلوگیری می کند. شاید این گفته درست باشد اما خطرات آن بیشتر از مزایای آن می باشد. زیرا بالش یا بالشتک ریسک خفگی را بالا برده و احتمال SIDS را نیز افزایش می دهد. به علاوه باعث می شود کودک نتواند سر را به راحتی حرکت دهد و همین موجب می گردد رشد و توسعه ی عضلات سر و گردن محدود شود.

به یاد داشته باشید که کودکان همیشه باید در سطحی سفت و بدون بالش بخوابند. اگر احتمالاً در زمان بیداری آن ها را روی سطوحی نرم و روی بالش خواباندید، چشم از آن ها برندارید و مداماً مراقبشان باشید.

3 جلوگیری از سندرم سر صاف کودک

2- در رختخواب جهت کودک را عوض کنید.

کودک را بلند کرده و جای سر و پاهایش را عوض کنید. این کار باعث می شود که کودک برای دیدن مناظر جدید سر خود را تکان داده و حرکت کند. این حرکت ها از صاف شدن سر جلوگیری می کند. کودکی که دائماً در یک موقعیت خوابانده می شود، تمایلی به حرکت و دیدن محیط تازه نداشته واحتمال صاف شدن سرش افزایش می یابد.

3- فضای خواب کودک را هر چند وقت یکبار عوض کنید.

علاوه بر اینکه حالت خواب او را تغییر داده و او را ترغیب به حرکت دادن سر می کنید، سعی کنید محیط اطراف او را نیز چند وقت یکبار عوض کنید. هر چیزی که کودک را ترغیب به نگاه کردن به اطرافش کند و سرش را بجنباند، از صاف شدن سر جلوگیری می کند. که نتیجه ی دیگر آن تقویت چشم ها و عضلات کودک می باشد. پس سعی کنید مکان تخت او را عوض کرده تا چشم انداز جدیدی به کودک بدهید و از نگاه کردن کودک به نقطه ای ثابت جلوگیری شود تا او را راغب به حرکت کند. همچنین می توانید مکان اسباب بازی ها و صداهایی که کودک دوست دارد و دائماً به دنبال آن ها است را نیز عوض کنید تا کودک به دنبال آن ها گشته و سر خود را بجنباند.

4 جلوگیری از سندرم سر صاف کودک

4- جهت های شیر دادن را دائماً عوض کنید.

چه خودتان به کودک شیر دهید چه با استفاده از شیشه، جهت را دائماً عوض کنید. این کار باعث می شود که فشار فقط به یک طرف سر کودک وارد نشده و هر دو طرف سر کودک مقداری فشار دریافت کند. در نتیجه باعث جلوگیری از صاف شدن سر وی می شود. این کار همچنین چشم های کودک را به یک اندازه درگیر کرده که با هر دو چشم محیط را رصد می کند و باعث تقویت هر دو چشم وی می شود.

5 جلوگیری از سندرم سر صاف کودک

5- در صورتی که سر کودک روز به روز صاف تر می شود به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که روز به روز صافی سر کودک بیشتر شد یا چشم ها و گوش هایش کمتر واکنش داد، حتماً به پزشک مراجعه کنید. بعضی تغییر شکل ها در سر ناشی از بیماری کرانیوسینوستوزیس (craniosynostosis) می باشد که بیماری بسیار جدی بوده و نیاز به عمل جراحی دارد.

• اکثر نقاط مسطح سر کودک به مرور زمان و با رعایت نکات گفته شده بر طرف می شود و اصلاً جای نگرانی ندارد. در صورت بر طرف نشدن این مشکل، کلاه هایی برای این کار وجود دارد که به کمک پزشک می توان از آن استفاده و مشکل را برطرف کرد.

همچنین برای اطلاع از نحوه درمان مشکلات گوارشی کودک و روش های درمان خانگی متوقف کردن موی سفید کودک مقالات زیر را در وب سایت فن تریکس مطالعه کنید.

>>> نحوه درمان مشکلات گوارشی کودک <<<

>>> روش های درمان خانگی متوقف کردن موی سفید کودک <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 4   میانگین: 3.8/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید