زیبایی

آمادگی های پیش از عمل میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یا همان میکرودرمابراسیون که به لایه برداری مکانیکی پوست نیز معروف است، یک روش زیبایی است که نقایص پوست را برطرف کرده و آن را جوان تر و سالم تر نشان می دهد. در این روش، یک دستگاه مکانیکی، خارجی ترین لایه پوست را بر می دارد و پوست سالم تر و جدیدی به جای آن رشد می کند. این روش معمولاً به صورت سرپایی و توسط متخصص پوست یا جراح پلاستیک و زیبایی انجام می شود. البته برخی سالن های زیبایی هم این کار را انجام می دهند. مدت زمان انجام این کار، حدود یک ساعت می باشد. برای رسیدن به بهترین نتیجه در این روش، ابتدا باید به مراکزی مراجعه کنید که کارشان اثبات شده است. سپس با متخصص مربوطه درباره وضعیت سلامتی خود صحبت کنید و آمادگی های لازم را بدست آورید.

درباره این روش و فردی که قرار است آن را برایتان انجام دهد، اطلاعاتی کسب کنید.

1- این روش با استفاده از یک فوم یا ژل تمیز کننده عمیق شروع می شود تا هر گونه مواد آرایشی، جرم ها یا چربی های طبیعی را از روی پوست صورتتان پاک کند.

برای این کار، یک دستگاه روی پوست کشیده می شود و از طریق مالش، سبب برداشتِ خارجی ترین لایه پوست می گردد. این کار برای پوست صورت حدود 30 تا 40 دقیقه طول می کشد و برای پوست گردن 20 دقیقه. بعد از انجام این مراحل یک مرطوب کننده استفاده می شود.

• رایج ترین روش انجام میکرودرم ابریژن، روشی است که با استفاده از یک دستگاه دستی، کریستال های کوچک و زبری از اکسیدهای آلومینیوم را به سطح پوست فرستاده، سپس همه ی آن ها را با ساکشنی جمع می کند. با این کار، سلول های مرده پوست به همراه ذرات کریستاله، مکیده شده و از روی صورت جدا می شوند.

2- ببینید که آیا این روش برای شما مناسب است یا نه

میکرودرم ابریژن یک روش ملایم، بدون درد، غیر تهاجمی و ثابت شده است، که پوست را جوان تر و نرم تر می کند. میکرودرم ابریژن می تواند برای درمان لک های پوستی، ناصافی بافت یا تن پوست، لکه های پیری یا لکه های سن (age spots)، جای جوش و آکنه، پوست های آفتاب سوخته و چین و چروک پوستی به کار رود. اما اثرات آن در درمان آکنه های شدید و جدی و هایپرپیگمنتیشن یا تیرگی و رنگ گرفتگی پوست (hyperpigmentation)، محدود است.

اگر یکی از موارد زیر را دارید بهتر است از این روش استفاده نکنید:

• روزاسه یا روزیشیای فعال (Active rosacea)
• زخم های مویرگی یا ضایعات عروقی
• آکنه فعال (Active acne)
• زگیل (Wart)
• اگزما (Eczema)
• درماتیت (Dermatitis)
• زخم های باز
• پسوریازیس (Psoriasis) یا بیماری پوستی صدف
• لوپوس (Lupus)
دیابت کنترل نشده

1 میکرودرمابراسیون

3- درباره هزینه های این روش حتماً سوال کنید.

برخی کلینیک ها یا مطب های خصوصی هزینه زیادی بابت این کار دریافت می کنند و برخی کمتر. در این باره تحقیق کنید.

4- تصمیم بگیرید که کجا می خواهید این کار را انجام دهید.

میکرودرم ابریژن، روشی است که توسط جراحان پلاستیک، متخصصان پوست و مو، سالن های آرایشی یا چشمه های آب گرم، انجام می شود. برخی معتقدند انجام این کار در چشمه های آب گرم، مؤثر تر خواهد بود، در حالی که برخی دیگر بر این باورند که انجام میکرودرم ابریژن در کلینیک های تخصصی و زیر نظر پزشک متخصص، مطمئن تر است.

5- پیش از انجام میکرودرم ابریژن، حتماً تحت مشاوره قرار بگیرید تا مطمئن شوید که آیا این روش برای شما مناسب است، خطری برای شما ندارد، راحت انجام می شود، و … . در این شرایط هر گونه سؤال ذهنی را از پزشکتان بپرسید.

برای انجام میکرودرم ابریژن آماده شوید

1- اگر در 6 ماه گذشته برای درمان آکنه، داروی ترتینوئین (tretinoin) مصرف کرده اید، حتماً به پزشک معالجتان بگویید.

ترتینوئین، برای درمان آکنه شدید استفاده می شود و در صورت انجام میکرودرم ابریژن حین یا در 6 ماه مصرف ترتینوئین، امکان ماندن جای زخم ناشی از استفاده از این روش، وجود دارد. بنابراین، در صورت مصرف ترتینوئین، باید اجازه دهید 6 ماه از زمان آخرین مصرف آن بگذرد و بعد میکرودرم ابریژن را انجام دهید.

2- حتماً از محلول های موضعی که پزشک به عنوان بخشی از درمان میکرودرم ابریژن برای شما تجویز می کند، استفاده کنید.

برخی پزشکان برای بیماران خود، محصولات مراقبتی پوستی را پیش از میکرودرم ابریژن تجویز می کنند تا مطمئن شوند که پوست، برای درمان در شرایط مناسبی قرار دارد. این محصولات و محلول ها یا دست ساز هستند یا باید آن ها را از داروخانه ها تهیه کرد.

3- یک هفته پیش از انجام میکرودرم ابریژن، از انجام هر گونه پاکسازی و جوانسازی پوست اجتناب کنید.

چرا که این روش یک لایه از پوست را لایه برداری می کند. در نتیجه پوست شما حساس تر شده و منجر به درد یا سایر عوارض می گردد.

روش هایی که یک هفته پیش از میکرودرم ابریژن نباید انجام شوند شامل موارد زیر هستند:

• پاکسازی پوست
موم اندازی
• بنداندازی
• الکترولیز
• لیزردرمانی
• تزریق کلاژن به پوست یا بوتاکس
• لایه برداری های شیمیایی

2 میکرودرمابراسیون

4- دور از تابش مستقیم نور خورشید بمانید.

نور خورشید به پوست شما آسیب زده و آن را حساس تر می کند. بنابراین، تا حد ممکن به ویژه یک هفته پیش از درمان، در معرض نور خورشید قرار نگیرید. جدای از میکرودرم ابریژن، سعی کنید هر بار که بیرون می روید؛ حتی در روزهای ابری نیز، از ضد آفتاب استفاده کنید.

3 میکرودرمابراسیون

5- سیگار نکشید؛ حداقل در هفته قبل از درمان!

شما می خواهید پوستتان را سالم و جوان کنید، اما سیگار کشیدن سبب کاهش جریان خون در پوست می شود. پس بهتر است برای همیشه یا حداقل یک هفته قبل از درمان، سیگار نکشید.

6- حداقل یک هفته قبل از میکرودرم ابریژن، مصرف NSAID (داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی) را قطع کنید.

البته اگر این داروها توسط پزشک تجویز شده اند، ابتدا نظر پزشک خود را بپرسید. مصرف این داروها، همراه یا قبل از میکرودرم ابریژن، خطر خونریزی یا جوش های پوستی را افزایش می دهد.

این داروها عبارتنداز:

• آسپرین
• ایبوپروفن (موترین و ادویل)
• ناپروکسن (آلِو)
• سِلِکوکسیب (سلبرکس)
• دیکلوفناک
• مفنامیک اسید
• ایندومتاسین
• اکساپروزین و …

7- حداقل سه روز قبل از درمان، از کرم های لایه بردار و داروهای موضعی برای درمان آکنه، استفاده نکنید.

در فرمول بیشترِ این داروهای موضعی، برای از بین بردن لایه خارجی پوست، از اسید استفاده می شود. همین امر سبب حساس تر شدن پوست می شود.

این کرم ها و داروها شامل موارد زیرمی باشند:

• محصولات آلفا هیدروکسی اسید که حاوی اسید گلیکولیک یا اسید لاکتیک هستند.
• رتینوئیدها
• بنزوئیل پروکساید

4 میکرودرمابراسیون

8- اگر سابقه زخم سرد (cold sores) یا تاول تب (fever blisters) که هر دو همان تبخال هستند را دارید، با پزشک خود در میان بگذارید.

میکرودرم ابریژن گاهی اوقات منجر به بروز مجدد تبخال می شود. از این رو، پزشک می تواند پیش از درمان، داروی ضد ویروسی برای شما تجویز کند.

5 میکرودرمابراسیون

9- قبل از انجام میکرودرم ابریژن، صورتتان را تمیز و پاک کنید.

برای تمیز کردن صورت و گردن، به جای صابون، یک شوینده های غیرصابونی یا پن یا سیندنت بار (syndet bar) به کار ببرید. این پاک کننده ها، رطوبت پوست را بهتر از صابون، حفظ می کنند. سعی کنید از شویندهایی استفاده کنید که حاوی گلیسرین، ستیل الکل، سیتریل الکل یا سدیم لورل باشند.

6 میکرودرمابراسیون

10- در صورت بروز ناگهانی آکنه، دمل یا هر گونه جوش پوستی، یک روز قبل از میکرودرم ابریژن، روز درمان را تغییر دهید.

7 میکرودرمابراسیون

برای اطلاع از مراقبت های لازم بعد از عمل میکرودرم ابریژن نیز به لینک زیر از وب سایت فن تریکس مراجعه کنید.

>>> مراقبت های لازم بعد از عمل میکرودرم ابریژن

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks دیدگاه نامه فن تریکس (کلیک کنید)

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید.
* پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید.
* با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید.
* با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید.
* تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.

hashie-fantricks-2 سلب مسئولیت! مقالات مربوط به بخش سلامتی، پزشکی، زیبایی، روانشناسی، تناسب اندام و ... تنها برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی زبان گرد آوری شده و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و مسئولیت صحت توصیه های نقل شده در مطالب بر عهده تیم فن تریکس نمی باشد. اطلاعات بیشتر hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
دیدگاه ها

اشتراک در اطلاعیه دیدگاه ها (کلیک کنید)
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ بوده و منتشر نخواهد شد.
زنگوله را بزنید تا از تایید دیدگاه خود مطلع شوید.
0 دیدگاه
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا