پوشاکخانه و کاشانه

نحوه شستن و مراقبت از لباس و پارچه فلانل

پارچه ی فلانل نوعی پارچه ی پشمی بوده که لباس ها و کالای خواب آن برای گرم نگه داشتن بدن در فصل زمستان گزینه ای بسیار عالی می باشد. از آنجایی که فلانل پارچه ای سبک و لباس های آن راحت می باشد، برای افرادی که به دنبال جایگزینی برای لباس ها و حتی روتختی، بالش و پتوهای سنگین زمستانی هستند، بسیار مناسب است. با این حال اگر به طور صحیحی از آن ها مراقبت نکنیم، نرمی، لطافت و زیبایی خود را بسیار سریع از دست می دهند. به همین دلیل نحوه ی شستشو و مراقبت از آن برای افزایش طول عمر پارچه بسیار مهم است.

شستشوی لباس های فلانل

1- ابتدا لباس یا پارچه ها را طبق رنگ، دسته بندی و جدا کنید.

یعنی قبل از شروع شستشو حتماً لباس های رنگی، روشن و تیره را جدا کنید. پارچه های فلانل بسیار حساس هستند و عدم رعایت این نکته باعث رنگ پریدگی و یا خراب شدن رنگ آن ها می شود.

– علاوه بر اینکه لباس های روشن، تیره و رنگی را جدا می کنید، به یاد داشته باشید که رنگ های کاملاً متفاوت مثل قرمز و آبی را نیز از هم جدا کنید.

2- اولین شستشوی لباس های فلانل باید با سرکه باشد.

بنابراین اولین باری که لباس را در ماشین لباسشویی می گذارید، 120 میلی لیتر معادل یک پیمانه سرکه ی سفید نیز به آن اضافه کنید. خاصیت اسیدی سرکه از ایجاد پرز روی لباس جلوگیری می کند. پرز زمانی روی فلانل ایجاد می شود که نگهداری، مراقبت و شستشو به درستی انجام نشود. همچنین سرکه رنگ را روی لباس مسدود کرده و احتمال رنگ پریدگی لباس کمتر می شود.

1 شستن و مراقبت از لباس و پارچه فلانل

3- دمای آب لباسشویی را روی کم ترین درجه تنظیم کنید.

اگر چه می توان لباس های فلانل را با آب گرم تا ولرم شست، اما توصیه می شود این نوع الیاف با آب سرد شسته شوند. آب سرد برای الیاف ظریف پارچه و رنگ آن بهتر است. آب داغ باعث چروک شدن الیاف پارچه، ایجاد پرز و زبر شدن پارچه می شود.

4- مقداری مایع شوینده ملایم که مخصوص لباس های ظریف باشد نیز داخل ماشین لباسشویی بریزید.

در استفاده از مایع شوینده دقت داشته باشید که بیش از اندازه نشود؛ زیرا مواد شیمیایی موجود در شوینده به الیاف ظریف فلانل آسیب زده و باعث رنگ پریدگی آن خواهد شد.

2 شستن و مراقبت از لباس و پارچه فلانل

5- چرخه ی شستشوی لباس نیز باید ملایم باشد.

هر چه چرخه ی شستشو آرام باشد و تلاطم کمتری ایجاد کند، بهتر است و به بافت آن آسیب نمی زد. در قرار دادن لباس ها در لباسشویی بسیار دقت داشته باشید که به صورت مساوی در دیگ پخش شوند تا در هم گره نخورند. زمان شستشو هم باید کم ترین زمان ماشین لباسشویی باشد.

خشک کردن لباس های فلانل‌

1- لباس های فلانل را با کم ترین حرارت خشک کنید.

خشک کردن نیز مانند شستن نباید با دمای بالا صورت گیرد؛ زیرا باعث چروک و ایجاد پرز روی لباس می شود.

2- در صورت امکان، لباس ها را از لباسشویی در آورید، آب اضافی آن را بگیرید و اجازه دهید در هوای آزاد و ترجیحاً زیر نور آفتاب خشک شوند.

نور آفتاب الیاف پارچه فلانل را ضدعفونی کرده و بوی آن را از بین می برد. در پهن کردن لباس ها روی بند دقت داشته باشید. لباس ها را مانند تصویر کاملاً باز کرده و بدون چروک آویزان کنید.

3 شستن و مراقبت از لباس و پارچه فلانل

با نحوه شستشو و مراقبت از پارچه ها و لباس های جنس فلانل آشنا شدید. اما اکنون مقالات پیشنهادی فن تریکس

>>> چگونه از چروک شدن لباس ها هنگام شستشو جلوگیری کنیم؟ <<<

>>> چرا ماشین لباسشویی لباس ها را خراب و بد فرم می کند؟ <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks دیدگاه نامه فن تریکس (کلیک کنید)

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید.
* پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید.
* با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید.
* با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید.
* تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.

hashie-fantricks-2 سلب مسئولیت! مقالات مربوط به بخش سلامتی، پزشکی، زیبایی، روانشناسی، تناسب اندام و ... تنها برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی زبان گرد آوری شده و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و مسئولیت صحت توصیه های نقل شده در مطالب بر عهده تیم فن تریکس نمی باشد. اطلاعات بیشتر hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
دیدگاه ها

اشتراک در اطلاعیه دیدگاه ها (کلیک کنید)
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ بوده و منتشر نخواهد شد.
زنگوله را بزنید تا از تایید دیدگاه خود مطلع شوید.
0 دیدگاه
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا