سلامت

چگونه لب های آفتاب سوخته را در خانه درمان کنیم؟

هر نوع آفتاب سوختگی، رنج آور و آزار دهنده است. اما آفتاب سوختگی لب بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده تر از انواع دیگر سوختگی هاست. با این حال از روش های مختلفی می توان برای حفاظت و بهبودی سوختگی لب استفاده کرد، که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

درمان آفتاب سوختگی لب ها

1- روی لب ها آلوورا بزنید.

هم می توانید از ژل های تجاری آن استفاده کرده و هم برگ آن را برش زده و ژل را روی لب بمالید. آلوورا لب را تسکین داده و به درمان سوختگی نیز کمک می کند.

1 درمان لب های آفتاب سوخته

2- از بالم لب استفاده کنید.

بالم های لب معمولی در درمان و بهبود سوختگی های لب، بسیار موثر هستند. برای این کار، بالم حاوی کره ی شی یا کره کاکائو با حفاظت SPF عالی است. این نوع بالم آفتاب سوختگی لب را از بین برده و استفاده آن، از آفتاب سوختگی های بعدی نیز جلوگیری می کند. هر بار یک لایه ی پوششی از بالم را روی لب زده و زمانی که از بین رفت، مجدداً از آن استفاده کنید.

2 درمان لب های آفتاب سوخته

3- اگر لب ها تاول زده، ترک خورده و یا به هر شکلی زخم باز روی لب ایجاد شده، حتماً پماد آنتی بیوتیک بزنید.

پمادهایی تهیه کنید که مخصوص استفاده برای لب است. از آنجایی که بسیاری از آنتی بیوتیک های موضعی (و کرم هیدروکورتیزون) بی خطر می باشند، روزی یکبار یک لایه از آن را روی لب ها بمالید.

4- خمیر جو دوسر ساخته و روی لب بزنید.

طبق معمول همیشه، مقداری جو دوسر را پخته و اجازه دهید خنک شود. سپس روزی یکبار آن را روی لب ها گذاشته و بعد از مدتی آن را آب بکشید. جو، یک داروی سنتی پوست است که آفتاب سوختگی را نیز درمان می کند.

5- از وازلین یا لوسیون های تسکین درد استفاده نکنید.

این محصولات باعث آسیب های بعدی پوست می شوند. به علاوه این محصولات حاوی مواد تسکین دهنده بنزوکائین یا ایدوکائین هستند، که می توانند آفتاب سوختگی را به جای تسکین، تحریک و بدتر کنند. بنابراین در هر صورت از آن ها استفاده نکنید.


می توانید با مراجعه به لینک زیر از وب سایت فن تریکس با انواع روغن معطر برای درمان آفتاب سوختگی آشنا شوید.

>>> معرفی انواع روغن معطر برای درمان آفتاب سوختگی <<<


اگر لب های آفتاب سوخته دردناک است، برای تسکین درد آن اقدامات زیر را انجام دهید

1- داروهای مسکن بخورید.

به جای اعمال مسکن موضعی روی محل، داروهایی مثل استامینوفن و ناپروکسن را به صورت خوراکی مصرف کنید. این داروها نه تنها تسکین دهنده اند، بلکه به درمان سریع هم کمک می کنند. فقط به یاد داشته باشید که اگر از داروهای دیگری استفاده می کنید، برای جلوگیری از تداخلات دارویی، حتماً قبل از مصرف مسکن با پزشک مشورت کنید.

2- کمپرس سرد اعمال کنید.

پارچه ای تمیز را چند دقیقه ای در آب یخ بخیسانید. سپس آن را در آورده، آب های اضافی را بگیرید و تا زمانی که هنوز سرد است روی لب های سوخته بگذارید. این کار راه حلی ساده برای تسکین لب های سوخته ی دردناک است.

3- تسکین با چای بابونه

چای کیسه ای بابونه را در آب گرم زده، سپس تا زمانی که سرد است و احساس خوشایندی دارید، آن را روی لب ها نگه دارید. بابونه یک روش طبیعی برای از بین بردن درد ناشی از سوختگی است، مادامی که کیسه ها سرد هستند برای لب های آفتاب سوخته موثرند.

3 درمان لب های آفتاب سوخته

در پایان می توانید برای درمان آفتاب سوختگی پوست سر مقاله زیر را در وب سایت فن تریکس مطالعه کنید.

>>> درمان آفتاب سوختگی پوست سر<<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید