مراقب باشید...


برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تنها کافی است بهداشت فردی را رعایت کنید.


در خانه بمانید. مسافرت نکنید. به روش صحیح ماسک بزنید. با دیگران دست ندهید و روبوسی نکنید. به دفعات دست و روی خود را بخوبی بشویید.


تنها باید زنجیره انتقال را قطع کنیم.


تغذیهسلامت

چگونه بفهمیم تاریخ انقضای شیر بادام گذشته و فاسد شده است؟

نحوه تشخیص شیر بادام فاسد و خراب

اگر چه همه ی افراد شیر فاسد شده را می توانند تشخیص دهند و ترش شدن شیر گاو بهترین نشانه برای خراب و فاسد شدن آن است، اما تشخیص فساد و منقضی شدن شیر بادام کمی سخت و دشوار است و اکثر افراد نمی دانند چه زمانی شیر بادام غیر قابل مصرف است. حتی برخی از افراد گمان می کنند شیر بادام هیچگاه خراب نمی شود، که تصور غلطی بوده و باید گفت شیر بادام نیز مانند تمام شیرهای دیگر و سایر محصولات لبنی و غیرلبنی تاریخ انقضا داشته و خراب و فاسد می شود. اما چگونه باید یک شیر بادام سالم را از شیر بادام فاسد تشخیص داده و چه زمانی باید شیر بادام را دور ریخته و به هیچ وجه از آن استفاده نکنیم؟

2 تشخیص شیر بادام فاسد

اولین نشانه ی فساد شیر به این مسئله بستگی دارد که آیا شیر تازه بوده و به صورت خانگی تهیه شده یا صنعتی بوده و از فروشگاه ها خریداری شده است. اگر شیر بادام را خودتان تهیه کرده و یا از مغازه هایی که به صورت سنتی (و نه صنعتی و کارخانه ای) آن را تهیه می کنند خریداری کرده اید، باید بدانید که تاریخ انقضای این شیر بین 5 تا 7 روز می باشد. بعد از گذشت هفت روز، شیر بوی بدی گرفته و رفته رفته دلمه می شود. در این زمان توده هایی را می توانید روی آن مشاهده کنید. قطعاً اگر از شیر بادام استفاده کرده باشید این مرحله را به وضوح دیده اید.

شیرهایی که به صورت صنعتی (کارخانه ای) تهیه شده و عرضه می گردند، معمولاً پاستوریزه می شوند. بدین معنا که در دمای 280 درجه ی فارنهایت گرم شده و بلافاصله و به سرعت خنک می گردند. این فرآیند عمر مفید شیر را افزایش می دهد. شیر بادام هایی که درون پاکت ها بسته بندی می شوند پس از باز شدن، باید ظرف مدت 7 روز مصرف کرد؛ که اغلب هم این مدت مصرف روی پاکت ثبت می شود. این نوع شیر بادام را می توان تا زمانی که باز نشده است در دمای اتاق نگهداری کرد. اما بعد از باز شدن باید درون یخچال گذاشته و ظرف مدت 7 روز مصرف گردد. دستورالعمل مصرف شیر بادام های صنعتی یعنی تاریخ انقضا، مدت مصرف و نحوه ی نگهداری آن ها روی بسته بندی ثبت می شود. اما با این حال بعد از گذشت مدت زمان مشخص شده و دستورالعمل های ثبت شده روی بسته بندی، باز هم می توان تا مدتی شیر بادام را مصرف کرد. البته تا زمانی که بوی بدی گرفته، بافت آن غلیظ و ضخیم شده و دَلَمه هایی در آن دیده شود. در این حالت مزه ی آن نیز ترش می شود. خوردن این شیر خطرناک بوده و حتما باید دور ریخته شود.

بهترین روش نگهداری شیر بادام

برای این که شیر بادامتان بیشترین عمر را داشته و فوراً فاسد و خراب نشود، آن را در ته یخچال و در کنار دیواره ی پشتی آن، یعنی جایی که سردترین نقطه ی یخچال بوده و دما پایدارتر است، بگذارید. این دمای کنترل شده به حفظ تازگی شیر کمک می کند.

اگر متوجه شدید لایه ای مثل سر شیر روی آن ایجاد شده است، بدانید که کاملاً طبیعی بوده و نشانه ی فساد شیر نیست. آن را تکان داده و هم بزنید. اگر بافت آن یک دست شد، یعنی شیر سالم بوده و قابل مصرف است. اما اگر بعد از تکان دادن باز هم لایه به صورت دلمه در شیر موجود بود، شیر فاسد شده و باید دور ریخته شود.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 2   میانگین: 4/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
thekitchn
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید