بیشتر بدانید

چگونه ساز دهنی یا هارمونیکا را تمیز کنیم؟

ساز دهنی، به دلیل این که مستقیماً با دهان در ارتباط است، مستعد کثیفی و آلودگی بوده و تمیز کردن آن از نظر حفظ بهداشت و سلامت دهان اهمیت فراوانی دارد.

تعمیر، نگهداری و تمیز کردن هارمونیکا یا ساز دهنی به دلیل شکننده و حساس بودن داخل دستگاه، باید با دقت بالایی انجام شود و نیاز به رعایت اصول و قواعدی دارد. در ادامه شما را با نحوه ی تمیز کردن ساز دهنی یا هارمونیکا آشنا خواهیم کرد.

مراقبت از ساز دهنی

1- سازدهنی را با آب آشامیدنی بشویید.

اگر ساز دهنی با شانه های پلاستیکی دارید، به راحتی آن را زیر شیر آب گرفته و آب را از میان شانه های آن عبور دهید. سپس آن را تکان دهید تا آب ها از آن خارج شوند. چند بار این کار را انجام دهید تا آب در آن جریان پیدا کرده و درون آن تمیز شود.

– توجه داشته باشید فقط در صورتی از این روش استفاده کنید که شانه های ساز، از پلاستیک و یا چوب ضد آب است. اگر شانه ساز شما از نوع چوب حساس به آب یا فلزی است، از ریختن آب به درون آن خودداری کنید.

2- بعد از هر بار استفاده، ساز دهنی را روی دستتان بکوبید.

به دلیل این که ساز دهنی با دهان نواخته می شود، در هر بار استفاده بزاق و هوای آلوده ی دهان در آن دمیده می شود. بعد از هر بار استفاده آن را روی سطحی بکوبید تا بزاق ها از آن خارج شوند. این کار باعث می شود تا کثیفی و آلودگی در داخل ساز ایجاد نشده یا کاهش یابد.

–  سعی کنید تا حد امکان هنگام نواختنِ ساز بزاق کمتری در آن بفرستید.

1 تمیز کردن ساز دهنی

3- بعد از هر بار استفاده، ساز را برای چند ساعت در هوای آزاد بگذارید تا خشک شود.

بلافاصله ساز را بعد از استفاده در جعبه نگذارید. هوای آزاد رطوبت موجود در آن را از بین برده و تشکیل جرم را کاهش می دهد.

4- قبل از نواختنِ ساز، دهانتان را تمیز کنید.

اگر بلافاصله بعد از خوردن یا نوشیدنِ چیزی می خواهید ساز بزنید، ابتدا دهانتان را تمیز کنید.

زیرا مواد غذایی باقی مانده در دهان زمانی که در ساز دمیده شود، وارد آن می شود. همچنین بزاق حاوی قند بوده و با وارد شدن در ساز آن را آلوده می کند.

نکته ی قابل توجه این است که قبل از ساز زدن به هیچ وجه سیگار نکشید. دود سیگار نیز ساز را کثیف کرده و به مرور زمان آن را از بین می برد.

تمیز کردن ساز دهنی

1- کاور پلاستیکی هارمونیکا را باز کنید.

صفحه های پلاستیکی دو طرف ساز را با پیچ گوشتی باز کرده و با پارچه ی آغشته به الکل تمیز کنید.

2 تمیز کردن ساز دهنی

2- تیغه ی درونی را جدا کنید.

بعد از باز کردن کاور پیچ های تیغه ی درونی را نیز باز کرده و آن را در بیاورید. فقط فراموش نکنید که نحوه ی قرارگیری تیغه در ساز را به ذهن بسپارید تا بعد بتوانید آن را به درستی نصب کنید.

3 تمیز کردن ساز دهنی

3- تیغه را بخیسانید.

تیغه را باید در محلولی از آب ولرم و سرکه یا آب لیمو به مدت نیم ساعت بخیسانید.

4 تمیز کردن ساز دهنی

4- شانه ها را تمیز کنید.

اگر شانه ها پلاستیکی است به راحتی می توان آن ها را با آب و صابون و یک فرچه یا مسواک پاک کنید. اما برای شانه های فلزی یا چوبی مقداری الکل را روی آنها اسپری کرده و با فرچه یا مسواک نرم شیارها را تمیز کنید. دقت داشته باشید که شانه های چوبی و فلزی باید قبل از نصب مجدد، کاملاً خشک شوند.

5 تمیز کردن ساز دهنی

5- تیغه ی خیس خورده را نیز تمیز کنید.

تیغه را باید با دقت بسیار بشویید. فرچه ای را با ملایمت روی آن کشیده و آلودگی ها را به آرامی پاک کنید. این کار باعث می شود به نوت های آن آسیب نرسد. به هیچ عنوان مسواک را روی آن نکشید که خراب می شود.

– فرچه نباید در جهت مخالف شیارها کشیده شود. فرچه را به آرامی در جهت شیارها بکشید. از گوش پاک کن هم می توانید استفاده کنید. در پایان کار، آن را زیر شیر آب بگیرید.

6 تمیز کردن ساز دهنی

6- هارمونیکا را سر هم کنید.

بعد از این که تمام اجزاء به طور کامل خشک شدند، ساز را سرهم کنید و از هارمونیکای تمیزتان لذت ببرید.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks دیدگاه نامه فن تریکس (کلیک کنید)

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید.
* پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید.
* با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید.
* با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید.
* تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.

hashie-fantricks-2 سلب مسئولیت! مقالات مربوط به بخش سلامتی، پزشکی، زیبایی، روانشناسی، تناسب اندام و ... تنها برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی زبان گرد آوری شده و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و مسئولیت صحت توصیه های نقل شده در مطالب بر عهده تیم فن تریکس نمی باشد. اطلاعات بیشتر hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
دیدگاه ها

اشتراک در اطلاعیه دیدگاه ها (کلیک کنید)
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ بوده و منتشر نخواهد شد.
زنگوله را بزنید تا از تایید دیدگاه خود مطلع شوید.
0 دیدگاه
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا