تغذیهسلامت

4 نوشیدنی که هرگز بعد از پایان تاریخ انقضا نباید مصرف شوند
4 نوع نوشیدنی که بعد از انقضا نباید مصرف شوند

همه ی ما از شیرهای پاکتی استفاده کرده ایم و تقریباً اکثرمان یک یا دو روز بعد از گذشت تاریخ انقضای آن، از خود پرسیده ایم که آیا این تاریخ ها واقعی است و باید پاکت شیر را دور بیاندازیم یا می توان چند روز دیگر نیز از آن استفاده کرد؟ بارها نیز پیش آمده که هیچ اعتنایی به تاریخ نکرده و شیر را به راحتی مصرف کرده ایم.

1 نوشیدنی های کم عمر

تاریخ انقضا در واقع بر اساس کیفیت محصول، آلودگی و خطری که برای سلامتی انسان به وجود می آورد روی محصول زده می شود. یعنی محصول بعد از گذشت تاریخ انقضا کیفیت نو و تازه بودن را نخواهد داشت. البته گفته می شود در بسیاری از محصولات ثبت این تاریخ بر مبنای مشاهدات و آزمایشات دقیق علمی صورت نمی گیرد. اما از آنجایی که این گفته در همه ی محصولات صدق نمی کند توجه به تاریخ انقضا در برخی مواد که حساس تر از دیگر محصولات می باشند بسیار مهم است. زیرا مصرف آن ها زمانی که کیفیت خود را از دست داده و فاسد می شوند برای بدن انسان بسیار مضر می باشد.


با مراجعه به لینک زیر با 10 ماده غذایی که فاسد و خراب نمی شوند و تاریخ انقضا ندارند نیز آشنا شوید.

>>> 10 نوع ماده غذایی که بعد از انقضا فاسد و خراب نمی شوند <<<


اگر چندان به تاریخ انقضای محصولات توجهی ندارید، برای این چهار نوشیدنی استثنا قائل شده و در مورد آن ها کمی محتاط تر باشید.

هرگونه نوشیدنی خام و غیر پاستوریزه

2 نوشیدنی های کم عمر

E. coli پاتوژنی است که اغلب در نوشیدنی های غیر پاستوریزه به وفور یافت می شود. شیر غیر پاستوریزه می تواند باکتری لیستریا را حتی زمانی که دائماً و کاملاً در یخچال نگهداری شود، در خود رشد دهد.

پاستوریزه کردن نوشیدنی ها پاتوژن های موجود در آن را با اعمال حرارتی بالاتر از چیزی که باکتری ها می توانند در آن دوام بیاورند از بین می برد. این عمل در یک دیگ بسیار بزرگ صورت می گیرد و شیر یا هر نوشیدنی خام دیگری 145 درجه و به مدت 30 دقیقه حرارت می بیند.

البته امروزه تکنیک مطمئن تر دیگری را برای پاستوریزه کردن شیر به کار گرفته اند و آن هم پاستوریزه با حرارت بالا و مدت زمان کوتاه است. که حرارت 161 درجه به مدت 15 ثانیه اعمال شده و بعد سریعاً شیر خنک می شود. که تمامی پاتوژن ها را از بین برده و نوشیدنی را کاملاً سالم و بی خطر می کند.

توجه به تاریخ انقضای شیر بسیار اهمیت دارد. زیرا ماده ای حساس بوده و پایان انقضای آن به معنای از دست رفتن کیفیت و فاسد شدن و شروع رشد باکتری های خطرناک است. اما مثلاً در مورد سرکه ی سیب که از تخمیر در طول زمان به دست می آید معمولاً با گذر زمان ایمن تر شده و حتی بعد از گذشت تاریخ انقضا نیز ایمن و سالم است.

اگر سرکه ی سیب به پاتوژن E. coli آلوده شد، باکتری به سرعت از بین می رود. زیرا سرکه تبدیل به الکل شده و باکتری را می کشد.

آبِ میوه یا سبزیجات 100 % طبیعی

3 نوشیدنی های کم عمر

آب میوه هایی مثل سیب، پرتقال، انگور، گوجه تمایل بسیار شدیدی به اسیدی شدن دارند و اسید بهترین محافظ در برابر پاتوژن های موجود در مواد غذایی است. زیرا امکان زنده ماندنشان را بسیار سخت می کند. پس این نوع آب میوه ها حتی بعد از گذشت تاریخ انقضا نیز ایمن می باشند. اما آب میوه ها و آب سبزیجاتی مثل کرفس و … که با آب میوه های گفته شده مخلوط نباشند و از خاصیت ضد باکتری آن ها بهره نبرند، بعد از گذشت تاریخ انقضا مطلقاً نباید استفاده شوند. زیرا احتمال آلودگی به باکتری ها و فاسد و خطرناک بودنشان بسیار زیاد است.

نوشیدنی هایی که به صورت سرد پاستوریزه می شوند.

4 نوشیدنی های کم عمر

پاستوریزه ی سرد، باکتری ها را بدون استفاده از گرما از بین می برد. تکنیک های مختلفی برای این گونه پاستوریزه وجود دارد اما فرآیند فشار بالا یا HPP یکی از رایج ترین متد های استفاده شده برای آب میوه های تازه است که با فشار بسیار شدید به آب میوه های داخل بطری، پاتوژن ها را کشته و عمر مفید آن را افزایش می دهد. اما خب جایگزینی مناسب برای پاستوریزاسیون حرارتی نیست. زیرا به اندازه ی کافی موثر نبوده و عمر مفید نوشیدنی که بدین روش پاستوریزه شده بسیار کمتر از پاستوریزه با حرارت است. به خصوص اگر حاوی پالپ های میوه نباشد.

مصرف این نوع آب میوه ها نیز بعد از گذشت تاریخ انقضا به هیچ وجه توصیه نمی شود.

آب میوه هایی که همیشه در یخچال نگهداری می شوند.

5 نوشیدنی های کم عمر

کاملاً طبیعی و مسلم است که هر نوشیدنی که در فروشگاه ها در یخچال نگهداری شده و شما آن را در قفسه های فروشگاه نمی بینید، زودتر از نوشیدنی های داخل قفسه خراب و فاسد می شوند. در مورد این گونه نوشیدنی ها حتماً به یاد داشته باشید که کلید سلامتی آن ها نگهداری در یخچال است. پس به هیچ وجه بیرون از یخچال نگذارید.

پایان تاریخ انقضای این مواد نیز به معنای پایان عمر آن ها می باشد. زیرا احتمالاً پاستوریزه نبوده و این دمای سرد یخچال است که باعث عدم رشد باکتری ها می شود. پس پایان تاریخ انقضا به معنای پایان کیفیت و رشد باکتری ها و البته فساد نوشیدنی می باشد.

همچنین می توانید برای اطلاع بیشتر از چگونگی تشخیص شیر بادام فاسد به لینک زیر مراجعه کنید.

>>> تشخیص شیر بادام فاسد <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
goodhousekeeping
برچسب هایک دیدگاه

  1. سلام ببخشید دلستر سیب که 10روز از تاریخش گذشته خطرناکه آیا؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.