بیشتر بدانید

عملکرد و نقش انگشت کوچک پا در بدن چیست؟


فن تریکس در شبکه های اجتماعی

fantricks-soroush-50 fantricks-instagram-50 fantricks-telegram-50 fantricks-aparat-50-png
🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نقش انگشت کوچک پا در بدن

همه ی ما انسان ها بارها و بارها به نقش انگشت کوچک پاهایمان فکر کرده ایم و تقریباً دائماً از خود می پرسیم که واقعاً این انگشت جز خوردن به لبه ی میز، مبل و درد و عذاب دادن انسان به درد دیگری هم می خورد؟!

تقریباً اکثر ما فکر می کنیم که این انگشت تنها ظاهر و زیبایی پا را تکمیل کرده و عملاً به هیچ دردی نمی خورد و هیچ کار خاصی در بدن انجام نمی دهد. اما اگر تاکنون برای این انگشتتان اتفاقی افتاده و مثلاً زخم شده باشد، شکسته و یا هر نوع آسیب دیگری دیده باشد قطعاً این تصورتان از انگشت کوچک به هم ریخته و برای آن احترام خاصی قائل هستید. چرا که تا قبل از این اتفاق درک نکرده بودید که آسیب به این انگشت کوچک و به ظاهر به درد نخور، تا چه حد می تواند روی تمام وجود و زندگی روزمره تان تاثیر بگذارد.

1 نقش و عملکرد انگشت کوچک پا

انگشت کوچک سیستم پیچیده ای در داخل پا دارد. هر پای استاندارد و سالم، از 30 مفصل، 28 استخوان و بیش از 100 تاندون و رباط تشکیل شده است. که همه ی این قسمت ها نقش بسیار مهمی در پا ایفا کرده و می توانند هرگونه آسیب وارده به پا را بسیار ناخوشایند کنند. پزشکان می گویند: هر گونه آسیبی در این ناحیه قطعاً بسیار درناک است. زیرا درصد بالایی از پا را عضله و خون تشکیل داده و آسیب، منجر به التهاب بیشتر و در نتیجه درد، شدید می گردد.

انسان می تواند با تمرین بدون انگشت کوچک هم زندگی کند. اما در واقع از آنجایی که این انگشت در هماهنگی با دیگر انگشتان پا کار می کند تا همه ی نیاز ما را برای راه رفتن، دویدن و جست و خیز فراهم کند، قطعاً بهتر و لازم است که وجود داشته باشد، چرا که انجام کارهای گفته شده را راحت تر می کند.

هدف وجود انگشت شست پا تامین تعادل و حركت است. زمانی که یک گام بر می دارید، پا از کناره ی بیرونی به سمت قسمت وسطی و داخلی پا غلت می خورد. این بیومکانیک طبیعی و نرمال پا است. این نوع حرکت به ما کمک می کند راه رفتن را ادامه داده و گام بعدی را برداریم. حال وقتی که انگشت کوچک پا به هر دلیلی آسیب می بیند، نیروی محرکه محدود شده و منجر می شود که این حرکت بیومکانیک و نرمال پا تحت تاثیر قرار گرفته و گام برداشتن از حالت طبیعی خارج شود.

گاهی اوقات این تاثیر می تواند بسیار بیشتر و بزرگتر باشد. مثلاً اگر انگشت کوچک آسیب شدید ببیند یا قطع شود، موجب از بین رفتن تعادل در راه رفتن و حرکت شده و ممکن است فرد دائماً زمین بخورد.

در واقع تعادل انسان شدیداً به سه نقطه ی حیاتی پا یعنی انگشت کوچک، انگشت بزرگ (شست) و پاشنه ی پا بستگی دارد. این سه نقطه مانند یک سه پایه، بدن را روی زمین سرپا نگه داشته و موجب حرکت آن می شوند. از دست دادن یکی از این عناصر مهم می تواند به طور قابل توجهی توانایی فرد برای جست و خیز کردن، راه رفتن و دویدن را از بین ببرد.

این انگشت همچنین در اجرای حرکت push off در استخر (هل دادن خود با فشار پا به دیواره ی استخر) نقش بسیار مهمی دارد. حرکتی که در شناهای رقابتی برای شناگران بسیار مهم است.

نوع کفشی که می پوشید گاهی می تواند روی انگشت کوچک پا تاثیر منفی گذاشته و عملکرد آن را از کار بیندازد. برخی کفش ها مانند کفش های مجلسی تنگ، به انگشت کوچک فشار وارد کرده و موجب به وجود آمدن بورسا (bursa) می شوند. بورسا کیسه ای حاوی مایع بوده که بین استخوان و پوست قرار گرفته و آماس مفصلی به وجود می آورد که بسیار دردناک است. این کفش ها همچنین عارضه ای به نام انگشت چکشی پا را نیز به وجود می آورند. حالتی که انگشت به صورت غیر طبیعی از وسط خم شده و به همان شکل می ماند. البته این عارضه اغلب در انگشت سوم و چهارم اتفاق افتاده اما می تواند در انگشت کوچک هم به وجود آید.

2 نقش و عملکرد انگشت کوچک پا

تاثیر منفی کفش نامناسب روی انگشت کوچک، با عارضه های گفته شده به پایان نمی رسد. بلکه میخچه ی انگشت کوچک که بسیار هم دردناک است از دیگر آسیب های وارده روی انگشت کوچک است.

بنابراین اگر تاکنون فکر می کردید این انگشت به دردی نخورده و اهمیتی برای آن قائل نبودید از این به بعد بیشتر مراقب آن باشید و از آسیب رسیدن به آن جلوگیری کنید. برای آسیب های وارده مثل شکستگی و در رفتگی حتماً به پزشک مراجعه کرده و عکس برداری انجام دهید. شکستگی و آسیب به مفصل منجر به آرتروز زود رس می شود. حتی از بیماری های پوستی آن نیز سرسری عبور نکرده و با پماد و آنتی بیوتیک آن را درمان کنید.

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
برچسب هادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.