سلامت

علائم و نشانه های رشد، رویش و درآمدن دندان عقل چیست؟

علائم رشد دندان عقل

دندان های عقل چهار دندان خلفی و عقبی هستند که در فک بالا و پایین رشد می کنند. همچنین آخرین دندان هایی می باشند که اغلب در اواخر نوجوانی و اوایل بیست سالگی در دهان فرد در آمده و رشد می کنند. دندان های عقل اغلب بدون هیچگونه علائمی از لثه سر درآورده و جوانه می زنند، اما گاهی نیز فرآیند رشدشان با درد و حساسیت همراه است. مخصوصاً اگر فضای کافی در دهان برای رشد وجود نداشته باشد یا به شکلی عجیب غریب رشد کند. برای آشنایی کامل با این دندان ها و علائم رشدشان با ما همراه باشید.

1- همانطور که گفته شد، همیشه انتظار علائم را نداشته باشید.

اگر دندان های عقل به طور کامل درآمده و رشد کنند و نسبت به دیگر دندان ها فضای کافی برای رشد داشته باشند، اغلب هیچگونه درد و التهابی ندارند. در واقع دردسر این دندان ها تنها زمانی است که به طور کامل رشد نمی کنند. یعنی قسمتی از دندان بیرون آمده و برای رشد کامل، فضای کافی در لثه و دهان ندارد. در نتیجه دندان عقل کج رشد کرده، عفونی شده و چرک می کند.

2- درد فک و لثه

حتی اگر رشد دندان کاملاً طبیعی باشد، برخی از علائم مانند درد، احساس فشار، احساس گرفتگی و احساس تپش چیزی در نزدیکی حلق یا استخوان فک را خواهند داشت. همچنین دندان عقل می تواند باعث تحریک بافت های حساسی شود که لثه ها را تشکیل می دهند.

– دندان های عقل به آرامی رشد می کنند. بنابراین ممکن است در طول 3 تا 5 ماه دوباره همین علائم را برای چندین روز تجربه کنید. رشد این دندان ممکن است موقعیت دیگر دندان ها را تحت تاثیر قرار دهد و جای برخی دندان ها کمی عوض شود. درد ناشی از رشد دندان ها در شب و همچنین با خوردن آدامس بیشتر می شود.

1 علائم رشد دندان عقل

3- قرمزی و ورم

دندان عقل لثه را متورم و قرمز کرده که به راحتی می توانید با زبان آن را حس کنید یا در آینه ببینید. خوردن و جویدن غذا در این زمان کمی دشوار است. اما این التهاب بعد از یک هفته یا کمی بیشتر از بین می رود.

– ممکن است در آینه متوجه وجود خون در لثه دندان شوید. البته این احتمال بسیار کم است اما غیر ممکن نیست.

– شل و ول شدن لثه روی دندان کاملاً طبیعی می باشد.

– ممکن است بلعیدن یا باز کردن دهان برایتان دشوار باشد.

– به دلیل اینکه دندان های عقل پایینی به لوزه نزدیک هستند، در صورت متورم شدن آن ها ممکن است احساس سرماخوردگی یا گلو درد به شما دست بدهد.

2 علائم رشد دندان عقل

علائم بعدی:

1- مواظب عفونت باشید.

دندان های عقلی که کامل رشد نکرده و قسمتی از آن ها نمایان می شوند یا آن هایی که کج رشد می کنند، به طور وسیعی خطر ابتلا به چرک و عفونت را نیز افزیش می دهند. چرا که فضاهای کوچکی را در لثه و دندان ایجاد کرده و باعث ورود و جمع شدن باکتری ها در آن می شوند. مهمترین علائم چرک کردن دندان عقل عبارت اند از: تورم قابل توجه لثه، درد طاقت فرسا، کمی تب، گره های لنفی متورم در گردن و در امتداد لبه فک، چرک اطراف بافت ملتهب، بوی بد و طعم ناخوشایند در دهان.

2- کج شدن دندان های جلویی را چک کنید.

حتی اگر دندان به صورت کج رشد کند یا داخل فک گیر کرده و بیرون نیاید، ممکن است علائم قابل توجهی مثل درد و … نداشته باشد. با این حال بعد از گذشت مدتی (اغلب چند هفته) باعث جمع کردن دندان های دیگر و خارج کردن آن ها از هم ترازی می شود؛ که در لبخندتان و مقایسه کردن دندان هایتان با عکس های قبلی قابل مشاهده است.

3 علائم رشد دندان عقل

3- درد و تورم مزمن و طولانی مدت، طبیعی نیست.

دندان عقلی که به طور کامل رشد کند، درد و تورم شدید نداشته و چند هفته بیشتر هم طول نمی کشد. درد های شدید و طولانی اغلب برای دندان های عقلی پیش می آید که در استخوان فک گیر کرده و نمی توانند به صورت نرمال رشد کنند.

این گونه دندان های عقل باید کشیده شوند. اغلب افرادی که دهان و فک آن ها کوچک است دچار این مشکل می شوند. اگر درد، شدید و طولانی بوده و تحمل آن را ندارید حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.

در پایان با مطالعه مقالات زیر در وب سایت فن تریکس با دلایل عدم ایجاد و رشد دندان های دائمی و نحوه نگهداری از دندان های کشیده شده آشنا شوید.

>>> دلایل عدم ایجاد و رشد دندان های دائمی

>>> نحوه نگهداری از دندان های کشیده شده

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید