بیشتر بدانید

راهکارهایی برای خوابیدن مجدد پس از بیدار شدن از خواب شبانه


فن تریکس در شبکه های اجتماعی

fantricks-soroush-50 fantricks-instagram-50 fantricks-telegram-50 fantricks-aparat-50-png
🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

اگر شما هم جزو افرادی هستید که در صورت بیدار شدن در حین خواب دیگر نمی توانید بخوابید باید بگوییم که تنها نیستید. بسیاری از افراد هستند که دائماً با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. اگر نصف شب بی خواب شده اید، فن تریکس به شما کمک خواهد کرد تا به خواب عمیقی بروید.

بدنتان را آرام و ریلکس کنید.

1- بدنتان را کامل رها کرده و عضلاتتان را آرام کنید.

اگر در حین خواب از خواب بیدار شده و در تلاش برای بازگشت مجدد به خواب هستید، یکی از روش های عالی بازگشت سریع به خواب بدون حرکت دادن خود و یا بلند شدن، این است که تکنیکی به نام آرامش عضلانی پیشرفته را امتحان کنید. روش آسان و البته موثر در بازگشت سریع به خواب.

– با پاهای خود شروع کنید، تمام توجه خود را روی پا متمرکز کرده و نفس عميق بکشيد، باید تمام آرامش و انرژي خود را به سمت پاها بفرستيد. پاهایتان باید کاملا احساس آرامش کرده و به خواب بروید.

– اگر نشد، پاهایتان را بالا بیاورید و حس آرامش و رهایی از هر نوع تنشی را در پاهایتان به وجود آورید. به تدریج این حس را در تمام بخش های بدنتان به وجود آورده و با نفس های عمیق و تمرکز روی قسمتی از بدن که می خواهید آرام کنید 5 تا 10 نفس عمیق بکشید. سپس سعی کنید با آرامشی که به وجود آورده اید به خواب بروید.

1 خوابیدن مجدد بعد از بیدار شدن از خواب

2- گاهی تنها چند نفس عمیق نیز موثر است.

نفس عمیقی کشیده، آن را نگه دارید و تا 3 بشمارید، سپس آن را رها کنید. نفس عمیق اکسیژن بیشتری را به خون رسانده و باعث می شود که بدن احساس آرامش و خواب آلودگی کند. تمرکز بر تنفس همچنین باعث آرامش ذهن نیز می شود.

2 خوابیدن مجدد بعد از بیدار شدن از خواب

3- گاهی لازم است دمای اتاق را تنظیم کنید.

اگر اتاقتان دمای مناسبی نداشته باشد بازگشت به خواب مشکل است. برخی مطالعات نشان می دهد که بیشتر افراد در دمای 20 درجه سانتی گراد بسیار راحت می خوابند. اما دمای هوای ایده آل کاملاً بستگی به ترجیح شخصی و البته اقلیم محل زندگی دارد. بنابراین دمای اتاق و بدنتان را با کم و زیاد کردن پتو و لباس یا استفاده از کولر، پنکه و بخاری به حالتی درآورید که در آن احساس راحتی می کنید.

4- حالت و پوزیشن خوابتان را عوض کنید.

پوزیشن و حالت خوابیدن نیز گاهی دلیل بی خوابی است. از حالتی که در آن هستید در آمده و در حالتی از خواب قرار گیرید که احساس راحتی کرده و عضلات و ستون فقراتتان نیز ریلکس شده و به آرامش برسند. به بالش هم دقت کنید گاهی حالتی که بالش برای سر ایجاد می کند یعنی زیادی خم کردن آن به سمت جلو یا عقب نیز موجب بی خوابی می شود.

– بهتر است وقتی به پهلو می خوابید بالشی بین پاها گذاشته تا عضلات پشت راحت و آرام باشند.

– از خوابیدن روی شکم اجتناب کنید چرا که باعث ایجاد فشار روی گردن شده و در تنفس مشکل ایجاد می کند. که این موضوع هم باعث بی خوابی می شود.

5- لباس هایتان را عوض کنید.

اگر احساس بی قراری می کنید، لباس هایتان را عوض کنید. لباس های راحت و نخی بهترین لباس ها برای خواب می باشند. لباس های پشمی و الیاف مصنوعی در طول شب باعث خارش و تحریک پوست می شوند. بنابراین شما را از خواب بیدار کرده و اجازه نمی دهند به خواب بروید. برخی مطالعات نشان می دهد افرادی که برهنه می خوابند خواب راحتتر و طولانی تری دارند.

ذهنتان را نیز آرام کنید.

1- اگر واقعا با انجام موارد گفته شده نمی توانید بخوابید 20 دقیقه بلند شوید.

بلند شدن بهتر از کلنجار رفتن در بستر است. زیرا اوضاع بدتر می شود. بلند شوید و فعالیتی انجام دهید که باعث خستگی و خواب آلودگیتان شود.

– چیزی ننوشید. بسیاری از مردم فکر می کنند یک میان وعده نیمه شب می تواند یک ایده خوب باشد، اما هضم غذا در هنگام خواب بر کیفیت استراحت شما تاثیر می گذارد.

– هر کاری می کنید، تماشای ساعت را متوقف کنید. بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که در رختخواب بمانید و ساعت را تماشا کنید. این تنها ذهن شما را اشغال کرده و باعث اضطراب می شود.

3 خوابیدن مجدد بعد از بیدار شدن از خواب

2- خواندن کتاب

کتابی فکری و غیر جذاب که دوست داشتنی نبوده و خسته کننده باشد در سریع به خواب رفتن بسیار موثر است. چرا که باعث خستگی چشم و ذهن می شود. در حین مطالعه نور اتاق را بسیار کم کرده و از موبایل و تلویزیون استفاده نکنید.

4 خوابیدن مجدد بعد از بیدار شدن از خواب

3- اگر فردای شبی که بی خواب شده اید روز پر مشغله ای دارید و نگرانی ها اجازه نمی دهند بخوابید، قلم و کاغذی برداشته و تمامی کارهای فردا را سازمان بندی کرده و بنویسید.

هر چیزی که در ذهنتان نگرانی ایجاد کرده و اجازه نمی دهد ذهنتان به آرامش برسد را روی کاغذ بیاورید. این باعث می شود حس کنید بخشی از کار فردا را انجام داده و راحتتر به خواب بروید.

4- عبارت یا جمله ای را آنقدر در ذهن خود تکرار کنید که به خواب بروید.

مثلا بگویید “من می خوابم”، “بخواب” یا به قول معروف گوسفندها را بشمارید تا خوابتان ببرد. این کار ذهنتان را آرام می کند و باعث خواب می شود.

5 خوابیدن مجدد بعد از بیدار شدن از خواب

5- موسیقی لایت گوش دهید.

موسیقی نیز مانند تکرار مداوم عبارت باعث آرامش ذهن و در نتیجه خواب راحت می شود.

6- سعی کنید چیزهای آرامش بخش و دوست داشتنی که ذهنتان را آرام می کند و آنها را دوست دارید را تصور کنید و در تصوراتتان به خواب بروید.

6 خوابیدن مجدد بعد از بیدار شدن از خواب

7- دوش بگیرید.

قبل از رفتن به رختخواب دوش آب گرم بگیرید. برخی مطالعات نشان می دهد که حمام یا دوش آب گرم (نه داغ) قبل از خواب، می تواند به حالت آرامش و خواب آلودگی کمک کند. هنگامی که از یک دوش گرم به یک اتاق سرد منتقل می شوید، دمای بدن به میزان زیادی کاهش می یابد. یعنی همان حالتی که در بدن به هنگام خوابیدن ایجاد می شود. دوشی کوتاه، بین 5 تا 10 دقیقه و در حدود 40 درجه سانتیگراد برای به خواب رفتن بسیار عالی است.

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
برچسب هادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.