سلامت

خطرات و معایب استفاده از کاپ یا فنجان قاعدگی چیست؟

خطرات استفاده از کاپ قاعدگی

مطالعات اخیر نشان داده است که کاپ یا فنجان های قاعدگی بیشتر از تامپون خطر ابتلا به بیماری سندرم شوک سمی را دارند.

بیشتر زنانی که از فنجان های قاعدگی استفاده می کنند، اغلب این کار را جهت بهداشت هر چه بیشتر آن و مقرون به صرفه بودن این روش انجام می دهند. فنجان قاعدگی نسبت به نوار بهداشتی و تامپون هزینه ی کمتر و ماندگاری طولانی تری دارد. با این وجود نتیجه ی یک تحقیق و مطالعه ای که اخیراً در دانشگاه کلود برنارد (Claude Bernard) در لیون فرانسه صورت گرفت اظهار داشت که با کمی سبک و سنگین کردن این روش می توان به این نتیجه رسید که استفاده از کاپ قاعدگی خطر ابتلا به سندرم شوک سمی ((toxic shock syndrome (TSS) را افزایش می دهد. این بیماری در واقع در اثر رشد بیش از حد یک باکتری تهدید کننده ی جان انسان، تشکیل می شود و موجب ایجاد خارش، تب، افت فشار خون و در مواردی نادر مرگ می گردد.

2 خطرات استفاده از کاپ قاعدگی

این بیماری هر ساله یک زن از بین 100000 زن را در آمریکا درگیر می کند. البته در سال 2016، 323 مورد از این بیماری در آمریکا گزارش شد که 26 مورد آن موجب مرگ گردید.

در مطالعه و تحقیقات اخیری که در این باب انجام شد، محققان 4 عدد فنجان و 11 نوع تامپون را مورد بررسی قرار دادند تا بدانند چگونه استافیلوکوک اورئوس (Staphylococcus aureus) (باکتری که سندرم شوک سمی را ایجاد می کند)، روی کاپ و تامپون تاثیر می گذارد. آن ها برای یک بسته تامپون شرایطی مشابه همان چیزی که در واژن دارد را ایجاد کردند. نتایجی که به دست آمد واقعا غیر منتظره بود زیرا در شرایط ایجاد شده برای تامپون انتظار می رفت که سندرم شوک سمی ایجاد شود اما بیشتر تامپون ها رشد باکتریی که عامل این بیماری است را کاهش دادند. با این حال محققان اظهار داشتند که نتیجه ی مشابهی نمی تواند برای کاپ هم وجود داشته باشد و باید به سراغ کاپ های قاعدگی نیز رفت. پس آن ها را نیز مانند تامپون مورد بررسی قرار داده و اظهار داشتند که آنچه مشاهده کردیم این بود که رشد باکتری S.aureus و تولید سم در فنجان های قاعدگی بیشتر از تامپون است، و البته در نوع، سایز و برند کاپ ها متفاوت بود. اما در حالت کلی این اتفاق به خاطر هوا و فضای اضافی است که توسط کاپ در محیط آزمایشی (مشابه واژن) ایجاد می شود.

این نتایج در 20 آوریل 2018 در مجله ی Applied and Environmental Microbiology منتشر شد.

آنچه محققان اظهار داشته و در مجله چاپ شد این بود که حجم، شکل ظاهری و فرم کاپ قاعدگی به گونه ای است که مثلا یک فنجان با سایز متوسط فضایی خالی را در واژن ایجاد می کند که محلی برای گردش هوا و وجود هوای اضافی است. همین فضا و وجود هوا باکتری ها را به رشد دعوت می کند. به علاوه باکتری S.aureus می تواند در داخل فنجان بیوفیلمی (زیست لایه) را ایجاد کند که از بین بردن آن بسیار دشوار است. البته اگر چه سازنده های کاپ های قاعدگی توصیه می کنند که فنجان ها را برای هر بار استفاده با آب و صابون باید شست اما محققان به این نتیجه رسیدند که استریل کردن فنجان ها در آب جوش بسیار ایمن تر و مطمئن تر می باشد.

در مورد تامپون هم بهتر است بدانید که نباید بیش از 8 تا 12 ساعت در واژن باشد. زیرا هر چه طولانی تر بماند باکتری بیشتری در آن رشد می کند. در ضمن قبل از قرار دادن یا برداشتن تامپون و یا حتی کاپ قاعدگی، دست ها حتما باید با آب و صابون شسته شود.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 5    میانگین: 4.4/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
howstuffworks
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.