بیشتر بدانید

چگونه املاح آب را گرفته و آن را خالص کنیم | روش تهیه آب مقطر


فن تریکس در شبکه های اجتماعی

fantricks-soroush-50 fantricks-instagram-50 fantricks-telegram-50 fantricks-aparat-50-png
🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

همه‌ی مردم بسته به شرایط خاص زندگیشان احتیاج به آب سالم و عاری از هرگونه ناخالصی دارند تا برای آشامیدن یا مصارف دیگر مانند استفاده در اتو و یا آبیاری بعضی گلها به کار ببرند. تهیه‌ی آب خالص و یا آب مقطر برای همه و برای مدتی طولانی تا حدودی سخت و غیر ممکن است پس بهتر این است که روش خالص سازی آب در منزل را یاد گرفته و از آن استفاده کنیم. خالص کردن آب در واقع به معنای گرفتن املاح و نمک‌های موجود در آب است. این روش همچنین برای شیرین کردن آب شور مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال می‌توان نمک موجود در آب دریا را به این روش جدا کرده و آب دریا را تبدیل به آب قابل شرب کرد. از این روش همچنین در صنعت نفت و گاز استفاده می‌شود.

وسایل مورد نیاز

1- یک بطری آب و مقداری نمک یددار تهیه کنید. برای آشنایی با مفاهیم و جزئیات این کار، ما در این مقاله از نمونه‌ای آزمایشی یعنی از آب نمک به عنوان آب ناخالص استفاده می‌کنیم پس یک بطری آب و مقداری نمک یددار تهیه کنید. البته اگر در نزدیکی دریا زندگی می‌کنید آب دریا برای این کار مناسبتر است زیرا سرشار از املاح معدنی و نمک می‌باشد.

1 گرفتن املاح آب و تهیه آب مقطر

2- یک فنجان سرامیکی بزرگ و یک کاسه‌ی شیشه‌ای بزرگتر بردارید. درون کاسه‌ی شیشه‌ای آب ناخالص ریخته می‌شود و فنجان درون آن قرار می‌گیرد در واقع فنجان برای ذخیره‌ی آب خالص مورد استفاده قرار می‌گیرد. فقط دقت کنید کاسه‌ی شیشه‌ای باید بزرگتر و مرتفع‌تر از فنجان باشد به طوری که فنجان را در خود جای دهد.
مقداری پلاستیک سلفون هم تهیه کنید که روی کاسه‌ی شیشه‌ای بکشید.

2 گرفتن املاح آب و تهیه آب مقطر

3- مکانی که نور مستقیم خورشید به آنجا بتابد مانند پنجره را آماده کنید. برای انجام فرآیند خالص سازی باید ظرفتان که حاوی آب ناخالص است را در زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید تا آب درون آن گرم شده و هوای مرطوبی در آن ایجاد شود. سپس این هوای مرطوب فشرده شده تبدیل به قطرات آب می‌شوند و این آب قابل شرب است. پس حتما دقت داشته باشید که مکان انتخابی برای این کار سه تا چهار ساعت نور مستقیم آفتاب داشته باشد.

در ادامه با ما باشید تا مرحله به مرحله این عملیات را شرح دهیم:

برای خالص کردن آب

1- یک اینچ یا دو نیم سانتی‌متر از فنجان را با آب قابل شرب پر کنید. لیوان را پر از آب نکنید نصف لیوان کافی‌ است. مقداری نمک ید دار که تهیه کرده بودید را به آب آشامیدنی درون لیوان اضافه کنید و آب نمک تهیه کنید. آب را مزه مزه کنید تا متوجه میزان نمک و یا همان ناخالصی آب شوید. دقت داشته باشید که آب خیلی کم نباشد خصوصا وقتی مزه می‌کنید اگر حجم آب کم شد مقداری آب اضافه کنید.

3 گرفتن املاح آب و تهیه آب مقطر

2- آب نمک را به کاسه‌ی شیشه‌ای منتقل کنید. و بعد از این که آب را از لیوان به کاسه منتقل کردید لیوان را به خوبی بشویید تا هیچ گونه نمکی در آن باقی نماند. بعد باید لیوان را در وسط کاسه‌ی شیشه‌ای که محتوای آب نمک است بگذارید.

4 گرفتن املاح آب و تهیه آب مقطر

3- روی کاسه سلفون بکشید. سلفون را باید طوری روی کاسه بکشید که کاملا کشیده شده ولی پاره نشود. دورتادور کاسه هم هیچگونه فضای باز وجود نداشته باشد پس سلفون را کامل روی ظرف بچسبانید. از عدم سوراخ بودن آن مطمئن شوید زیرا هوای درون ظرف باید کاملا محبوس شده و هیچگونه درزی نداشته باشد.

5 گرفتن املاح آب و تهیه آب مقطر

4- ظرف را در نور مستقیم آفتاب بگذارید. نقطه‌ای از منزل، که بیشترین نور خورشید را دارد، انتخاب کنید و ظرف را در آن مکان قرار دهید. متذکر می‌شویم که ظرف باید روی سطحی کاملا مسطح و هموار قرار بگیرد.

یک جسم کوچک سنگین مثل سنگ یا تیله‌‌ای را وسط سلفون دقیقا بالای لیوان بگذارید تا سلفون کمی به سمت داخل متمایل شود تا قطرات آبی که روی پلاستیک می‌نشینند درون لیوان سرازیر شوند.

6 گرفتن املاح آب و تهیه آب مقطر

5- اجازه دهید کاسه سه یا چهار ساعت زیر نور مستقیم آفتاب باشد. بعد از این که ظرف سه یا چهار ساعت زیر نور آفتاب باشد آب تبخیر شده و هوای درون ظرف مرطوب می‌شود و به دلیل این که هوای بیرون سلفون از هوای درون آن سردتر است قطرات آب روی سلفون تشکیل می‌شود. با شیبی که روی سلفون ایجاد کرده‌اید قطرات مستقیما وارد لیوان می‌شوند. هر چه زمان بیشتری بگذرد قطرات آب درشتر شده و به سمت لیوان سرازیر می‌شوند.

7 گرفتن املاح آب و تهیه آب مقطر

6- آب درون لیوان را تست کنید. بعد از گذشت سه یا چهار ساعت و تمام شدن آب درون کاسه، سلفون را کنار زده و آب درون لیوان را میل کنید و میزان خالصی، شیرینی، تازگی و طعم آن را تست کنید. این آب کاملا خالص بوده و هیچ گونه املاح و نمکی ندارد.

آب‌های ناخالص هم به همین روش به آب آشامیدنی تبدیل می‌شوند البته این دستگاه تصفیه‌ی آب را باید متناسب با میزان آب بزرگتر کرد.

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
برچسب هادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.