خانه و کاشانه

چگونه کفپوش لینولئوم یا مشمع فرشی را تمیز کنیم؟

کفپوش های لینولئوم که امروزه در معماری بسیاری از ساختمان ها استفاده می شود کفپوش های نرم، راحت و گرمی هستند که دوام زیادی داشته و برای استفاده در مکان‌های پر رفت و آمد مثل آشپزخانه مناسب اند. این کفپوش ها در برابر پا خوردن، آب، گرما و خط و خش مقاوم بوده و خاصیت ضد باکتری هم دارند. با این حال نمی توان گفت که به نظافت و تمیز کردن احتیاجی ندارند و هر چند وقت یکبار با استفاده از روش های اصولی که آسیبی به کفپوش نمی زند باید آن ها را تمیز کرد. اگر اصول نظافت صحیح در کفپوش های لینولئوم رعایت شود تا 50 سال هم عمر می کنند. پس با ما همراه باشید تا به بهترین شکل از آن مراقبت کنید.

اصول تمیز کردن و مراقبت از کفپوش لینولئوم

1- ابتدا باید کفپوش لینولئوم را جاروبرقی کشیده تا تمامی آشغال ها جمع شود.

از جاروبرقی کشیدن زیر کابینت و لوازم خانگی غافل نشده و حتماً تنظیمات جاروبرقی را روی جارو کشیدن بر سطوح سفت و سخت تنظیم کنید.

1 اصول تمیز کردن کفپوش لینولئوم

2- سعی کنید یک محلول شوینده ی طبیعی تهیه کنید.

داخل سطلی را تا نصفه با آب ولرم پر کرده و به همان میزان سرکه ی سفید به آن اضافه کنید. سعی کنید محلولی که تهیه می کنید کاملاً اندازه باشد. ممکن است واقعاً به یک سطل آب نیاز نداشته باشید. پس به اندازه از محلول مصرف کنید؛ زیرا اگر آب روی سطح کفپوش لینولئوم باقی بماند باعث خراب شدن آن می شود.

3- اگر می خواهید از شوینده های شیمیایی تجاری استفاده کنید، به هیچ وجه غیر از شوینده هایی که مخصوص کفپوش های لینولئوم است، شوینده های دیگری را مصرف نکنید.

شوینده های مخصوص کفپوش لینولئوم در اکثر فروشگاه های کفپوش و لوازم جانبی آن یافت می شود. اکثر این شوینده ها باید با آب رقیق شوند. حتماً قبل از استفاده طرز تهیه و دستورالعمل استفاده از آن را مطالعه کرده تا آسیبی به کفپوش وارد نشود.

– محصولاتی مانند آمونیاک که سطوح pH بالایی دارند شدیداً به کفپوش لینولئوم آسیب می زنند. می توانید 6 تا 7 قطره مایع ظرفشویی خفیف و ملایم را در 4 لیتر آب مخلوط کرده و استفاده کنید؛ اما شوینده ی مخصوص کفپوش لینولئوم بهتر است.

4- تی را داخل محلول شستشو زده تا خیس شود، سپس آب های اضافی آن را گرفته و روی کفپوش بکشید تا تمیز شود.

دقت داشته باشید تی که روی کفپوش لینولئوم کشیده می شود زیادی خیس نبوده و فقط باید مرطوب باشد. آب، کفپوش را خراب می کند.

– اگر کفپوش لینولئوم بسیار کثیف است و به تمیز کاری عمیق تری نیاز دارد، باید روی زانو نشسته و با دست هایتان فرچه ای با مویه های بسیار نرم را به محلول آغشته کرده و روی کفپوش بکشید.

– اگر کفپوش لینولئوم را با محلول آب و سرکه تمیز می کنید دقت داشته باشید که کف به آب کشی نیاز ندارد. سرکه یک ضدعفونی کننده ی طبیعی است و به همراه آب بخار شده و بوی آن نیز از بین می رود.

2 اصول تمیز کردن کفپوش لینولئوم

5- اگر از شوینده ی شیمیایی استفاده می کنید باید کفپوش لینولئوم را آب کشی کنید.

بعد از اتمام تی کشی و تمیز شدن کف، سطل حاوی محلول شوینده را خالی کرده و با آب سرد و تمیز پر کنید. تی را نیز کامل شسته و این بار با آب تمیز روی کفپوش لینولئوم را تی بکشید. هر بار تی را شسته تا مواد شوینده ی شیمایی به طور کامل از کف برچیده شود. این مرحله بسیار مهم است؛ زیرا اگر مواد شوینده از کفپوش لینولئوم شسته نشود، ذرات کوچک گرد و غبار و خاک را جذب کرده و بعداً تمیز کردن کف بسیار سخت تر می شود.

6- کف زمین را باید به طور کامل خشک کرده و اجازه ندهید که برای مدتی آب روی کفپوش لینولئوم باقی بماند.

3 اصول تمیز کردن کفپوش لینولئوم

– این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگر کفپوش لینولئوم را پولیش می زنید، زمانی باید از آن استفاده کنید که کفپوش کاملاً تمیز و خشک باشد. هیچگاه پولیش را مستقیماً روی کفپوش نریزید. ابتدا دستورالعمل استفاده از آن را مطالعه کرده و در استفاده از پولیش نیز نهایت دقت را رعایت کنید.

4 اصول تمیز کردن کفپوش لینولئوم

در این مقاله با نحوه تمیز کردن کفپوش لینولئوم آشنا شدید، می توانید با مراجعه به لینک های زیر با ترفند های دیگر نظافت و تمیز کاری در خانه آشنا شوید.

>>> نحوه انتخاب، نصب و تمیز کردن سنگ های مرمر خانه <<<

>>> چگونگی پاک کردن لکه دوده سیاه از روی سقف <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks دیدگاه نامه فن تریکس (کلیک کنید)

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید.
* پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید.
* با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید.
* با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید.
* تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.

hashie-fantricks-2 سلب مسئولیت! مقالات مربوط به بخش سلامتی، پزشکی، زیبایی، روانشناسی، تناسب اندام و ... تنها برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی زبان گرد آوری شده و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و مسئولیت صحت توصیه های نقل شده در مطالب بر عهده تیم فن تریکس نمی باشد. اطلاعات بیشتر hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
دیدگاه ها

اشتراک در اطلاعیه دیدگاه ها (کلیک کنید)
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ بوده و منتشر نخواهد شد.
زنگوله را بزنید تا از تایید دیدگاه خود مطلع شوید.
0 دیدگاه
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا