خانه و کاشانه

چگونه لکه دوده را از روی سقف پاک کنیم؟

سقف ها اغلب همه ی گرد و خاک، چربی و دوده ی موجود در محیط را به خود جذب می کنند. مخصوصا در مکان هایی مثل آشپزخانه، حمام، و یا مکان هایی نزدیک در و پنجره و شومینه. لکه های زرد، خاکستری و سیاه موجود در سقف می تواند به گچ و رنگ آسیب برسانند. به همین دلیل، مهم است که برای لکه ها چاره ای بیندیشیم. تا هم از کثیف و بد نما بودن و هم از آسیب آنها جلوگیری کنیم. خوشبختانه روش های بیشماری برای از بین برده دوده از روی سقف وجود دارد، که در اینجا برخی از این راهکارها را بیان می کنیم.

ابتدا مکان مورد نظر را برای کار آماده کنید.

1- محل باید دارای تهویه باشد.

در هنگام کار با مواد برای پاک کردن گرد و خاک و دوده، محیط باید دارای تهویه مناسب باشد. پس تمامی پنجره ها را باز کرده و پنکه یا فن را روشن کنید. اگر محیط بدون پنجره بود، پنکه یا فنی را با بالاترین دور روشن کرده و درب ها را باز بگذارید.

2- پارچه ای کهنه در محل پهن کنید.

دوده ها و گرد و خاک موجود روی سقف و البته موادی که با آن سقف را تمیز می کنید، روی زمین پخش می شوند. پس حتما پارچه ای که قدرت جذب مواد را داشته باشد، مثل حوله را روی زمین و زیر سقف مورد نظر پهن کنید.

3- ابزار مورد نیاز را آماده کنید.

بهتر است دستکش و عینکی برای جلوگیری از ورود مواد و کثیفی به چشم تهیه کرده و روی سر خود نیز دستمالی ببندید. استفاده از ماسک هم جهت جلوگیری از ورود مواد به دستگاه تنفس توصیه می شود. چهار پایه یا نردبان نیز فراموش نشود.

کار را شروع کنید.

1- ابتدا سقف یا دیواری که قصد تمیز کردن آن دارید را جاروبرقی بکشید.

جارو برقی گرد و خاک ها را از بین برده و چربی ها توسط مواد شوینده پاک می شوند. جاروبرقی کارتان را برای از بین برده کثیفی سقف بسیار آسان می کند. به خصوص اگر سقف از نوع کناف یا کاغذ دیواری باشد نمی توان از آب برای تمیز کردن آن استفاده کرد. پس جارو برقی می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند. همچنین اگر سقف مورد نظر دارای درزهایی نیز باشد باز هم جارو برقی به کمک شما خواهد آمد.

1 رفع لکه دوده از سقف

2- بعد از کشیدن جاروبرقی در محل مورد نظر، اسفنج یا حوله ی خشکی برداشته و روی دوده ها بکشید.

این کار باعث می شود که تنها لایه ی دوده و گرد و غبار از روی سقف بلند شده و رنگ روی سقف آسیب نبیند. همچنین با این کار از آسیب سقف های کنافی، چوبی و … نیز جلوگیری می کند، اسفنج های مخصوصی نیز برای از بین بردن گرد و غبار در بازار موجود است که می توانید از آن ها استفاده کنید.

2 رفع لکه دوده از سقف

3- از اسپری پاک کننده ی سطوح استفاده کرده و روی منطقه ی دوده ای اسپری کنید.

یا به جای اسپری پاک کننده سطوح، یک فنجان آمونیاک را با یک سطل آب رقیق کرده و آن را روی لکه اسپری کنید.

3 رفع لکه دوده از سقف

4- با اسفنج یا دستمالی تمیز و سفید که مطمئن هستید رنگ پس نمی دهد، به آرامی روی لکه بکشید.

زیرا مواد قوی بوده و ممکن است رنگ پارچه را حل کرده و به سقف منتقل کند. در ضمن به یاد داشته باشید که هر بار مقدار کمی از ماده را اسپری کرده و با دستمال پاک کنید. چون همان طور که گفته شد، مواد قوی بوده و ممکن است استفاده در حجم بالا به سقف آسیب برساند.

4 رفع لکه دوده از سقف

5- کار را ادامه داده تا لکه کاملا پاک شود.

اگر لکه کهنه و قدیمی است یا حجم آن بسیار بالا است و اسپری مواد نمی تواند آن را از بین ببرد، دُز مواد پاک کننده را افزایش داده و مقدار بیشتری از ماده را اسپری کنید. همچنین می توانید از مواد قویتری استفاده کرده و یا مقدار آمونیاک را بیشتر کنید.

روشی دیگر، مناسب برای از بین بردن دوده ی سیگار

1- هرگونه موادی که به سقف چسبیده و برجسته است را بتراشید.

لکه های دوده ی سیگار اغلب به صورتی حجم دار و زرد رنگ روی سقف و دیوار می نشینند. یعنی در واقع وقتی که مدت زمان زیادی از عمر لکه گذشته و کهنه می شوند سختر و برجسته تر شده و باید حتما قبل از تمیزکاری تراشیده شوند. پس ابتدا این لکه ها را با کاردک یا کارد آشپزخانه به آرامی و با ملایمت بتراشید.

5 رفع لکه دوده از سقف

2- از محلول آب و سرکه استفاده کنید.

بعد از تراشیدن لکه ها، به نسبت یک به دو، آب و سرکه را مخلوط کرده و به میزان لازم و متناسب با وسعت لکه، محلول آب و سرکه تهیه کنید.

3- دستمال یا اسفنجی تمیز برداشته و به محلول آغشته کنید.

دستمال را چلانده، آب اضافه را گرفته و روی لکه بکشید. همچنین می توانید محلول را روی لکه مستقیما اسپری کرده و دستمال بکشید. اما چون لکه های دود سیگار سخت و سمج نمی باشند، آغشته کردن دستمال به محلول و کشیدن روی لکه بهتر از اسپری کردن آن است.

4- بعد از تمیز کردن هر نقطه، با دستمالی خشک یا حوله ای تمیز آن را خشک کنید.

این کار باعث می شود که میزان پاک شدگی لکه بهتر مشخص شده و بتوانید تشخیص دهید که آیا به تمیز کاری مجدد نیاز دارید یا نه. معمولا لکه های دوده به گونه ای هستند که وقتی لکه خیس می باشد، گویی به طور کامل دوده از بین رفته است. اما وقتی خشک می شوند کمی سیاهی نمایان می گردد.

6 رفع لکه دوده از سقف

همچنین در لینک های زیر می توانید مقالات چگونگی تعمیر ترک خوردگی سقف کنافی و نحوه پاک کردن لکه کپک از روی سقف را از وب سایت فن تریکس مطالعه کنید.

>>> چگونگی تعمیر ترک خوردگی سقف کنافی <<<

>>> نحوه پاک کردن لکه کپک از روی سقف <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 3    میانگین: 3.7/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.