مراقب باشید...


برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تنها کافی است بهداشت فردی را رعایت کنید.


در خانه بمانید. مسافرت نکنید. به روش صحیح ماسک بزنید. با دیگران دست ندهید و روبوسی نکنید. به دفعات دست و روی خود را بخوبی بشویید.


تنها باید زنجیره انتقال را قطع کنیم.


سلامت

تاثیر الگوهای خواب روی سلامتی و بیماری متابولیک

تاثیر الگوی خواب روی سلامتی

زمانی که بعد از یک روز کاری پر مشغله و خسته کننده به خانه برمی گردید، یا در پایان یک هفته ی شلوغ و بعد از رانندگی پر ترافیک به خانه می رسید، احتمالاً تنها کاری که انجام می دهید خاموش کردن موبایل و تمامی آلارم های آن و خوابیدن با آرامش کامل است. اما این تنها چیزی نیست که باعث بهبودی سلامتی شما می شود. مطالعه ی جدیدی که در مورد مراقبت های دیابتی (Diabetes Care) منتشر شده، نشان می دهد که الگوی خواب نامنظم و بدون برنامه، تاثیر زیادی روی سلامتی داشته و شما را در معرض خطر بسیاری از اختلالات متابولیکی قرار می دهد.

1 تاثیر الگوهای خواب بر بیماری متابولیک


برای اطلاع از تاثیر خواب مفید بر سلامت قلب و آشنایی با خوراکی های مناسب برای داشتن خوابی عمیق، به لینک های زیر از وب سایت فن تریکس مراجعه کنید.

>>> تاثیر خواب مفید بر سلامت قلب <<<

>>> انواع خوراکی مناسب قبل خواب برای داشتن خوابی عمیق <<<


در این مطالعه، محققان احتمال افزایش سندرم متابولیک را در بین 2000 نفر از افرادی که الگوهای خواب نامنظمی دارند بررسی کردند.

سندرم متابولیک شامل دسته ای از اختلالات مربوط به سلامت یعنی فشار خون بالا، کلسترول بالا، چاقی، قند خون بالا (که موجب خطر سکته مغزی می شود)، حمله قلبی و دیابت نوع 2 می باشد.

همچنین محققان 900 نفر دیگر از کسانی که این مشکلات را داشتند، استخدام کرده و به مدت شش سال هر دو گروه را مورد بررسی قرار دادند؛ تا احتمال عود بیشتر بیماری را در افراد دارای خواب نامنظم ببینند.

آن ها میزان خواب افراد را در هفت روز اندازه گیری کرده تا متوسط خوابشان را به دست آورند. سپس کاهش یا افزایش آن را نسبت به متوسط خواب سنجیدند. مثلاً اگر متوسط خواب فردی در طول 7 روز 7 ساعت بود، یک ساعت تغییر پذیری در آن نشان می داد که مثلاً فرد یک شب 6 ساعت و نیم و یک شب 8 ساعت و نیم خوابیده است. این موضوع نشان می دهد که حتی زمان هایی (ساعت دقیق) که فرد به خواب رفته است نیز متفاوت بوده و این یعنی اختلالی در الگوی خواب وجود داشته است.

در پایان تحقیقات و آزمایشات ثابت شد، افرادی که تنها یک ساعت در الگوی متوسط خوابشان تغییری وجود داشته است، احتمال ابتلا به سندرم متابولیک در آن ها 27 درصد بیشتر از افرادی است که این تغییر در آن ها کمتر از یک ساعت است. همچنین به این نتیجه رسیدند افرادی که در زمان به خواب رفتنشان تنها یک ساعت تغییر وجود دارد، تا 23 درصد ریسک ابتلا به این بیماری در آن ها افزایش می یابد.

افرادی که الگوهای خواب نامنظمی داشته و دچار سندرم متابولیک نیز هستند، احتمال دارد که 4 تا 5 مورد از اختلالات متابولیکی را به صورت هم زمان تجربه کنند. یعنی HDL (کلسترول خوب) پایین، فشار خون، چاقی دور کمر، تری گلیسیرید بالا و گلوکز بالا در حالت ناشتا.

دلایل این امر این است که اکثر فرآیندهای متابولیکی ریتم های شبانه روزی داشته و زمانی که شما خواب یا بیدار هستید، به صورت متفاوتی عمل می کنند. آن ها نیاز دارند که از ساعت بیولوژیکی خود پیروی کرده تا بتوانند عملکرد طبیعی و نرمالی داشته باشند. خواب، مهم ترین رفتار برای همگام سازی تمام این فرآیندهای متابولیک و تنظیم ساعت متابولیک است.

همچنین خواب منظم به رفتارها و اعمالی مانند زمان صبحانه خوردن، کار، ورزش، استراحت و حتی خوردن میان وعده نظم می دهد. خواب منظم می تواند سلامت متابولیک را از طریق تاثیر گذاشتن بر این رفتارها رغم بزند.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 4   میانگین: 4.5/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
bicycling
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید