سلامت

مراقبت های لازم بعد از عمل آزادسازی تونل کارپال یا مچ دست

مراقبت بعد از عمل سندرم تونل کارپال

عمل جراحی آزادسازی تونل دست یا تونل کارپال که به اصطلاح Carpal Tunnel Release Surgery نامیده می شود. آخرین مرحله ی درمانی سندرم تونل کارپال بوده که با استفاده از دیگر روش های درمانی بهبود نیافته است. جراحی می تواند این سندرم را تا حد زیاد و یا به طور کامل درمان کند. با این حال بعد از عمل نیاز به مراقبت های بسیار دقیق و حساسی نیاز دارد. چرا که مدت زمان بهبودی عمل تقریباً طولانی بوده و چندین هفته تا چند ماه طول می کشد. همچنین برای کمک به تقویت و بهبودی مچ دست پس از جراحی، فیزیوتراپی نیز لازم است.

1- توجه داشته باشید که جراحی آزادسازی تونل کارپال عملی کاملاً سرپایی بوده و اصلاً نیازی به بستری چند روزه و حتی یک شب در بیمارستان ندارد.

پس خودتان را برای رفتن به خانه بعد از عمل آماده کرده و تمهیدات و اقدامات لازم در جهت این کار را انجام دهید.

2- بعد از انجام این عمل احتیاج به استفاده از اسپلینت خواهید داشت.

مدت زمان پوشیدن اسپلینت را جراح مشخص خواهد کرد. اما حداقل مدت زمان استفاده از آن یک هفته می باشد. بهتر است اسپلینت را تهیه کرده و از خود جراح یا پرستار بخواهید که آن را روی دستتان بپوشاند. هدفِ استفاده از این وسیله این است که مچ دست و دست در طول مراحل بهبود در حالت صحیحی قرار گرفته و به درستی تنظیم شوند.

1 مراقبت بعد از عمل تونل کارپال


همچنین می توانید برای اطلاع از نحوه شستن مچ بند آتل دار به لینک زیر مراجعه کنید.

>>> نحوه شستن مچ بند آتل دار <<<


3- در صورت نیاز از یخ استفاده کنید.

استفاده از یخ در کاهش درد در افراد تاثیری متفاوت دارد. یعنی برخی با اعمال یخ روی محل، دردشان تسکین یافته و برای برخی هیچ تاثیری ندارد. شما می توانید روز بعد از جراحی و زمانی که درد دارید به مدت 10 تا 20 دقیقه روی محل به صورت غیر مستقیم یخ اعمال کنید و تاثیر آن را ببینید. این عمل هم می تواند درد را تسکین داده و هم مانع از ورم و التهاب شود.

4- مسکن بخورید.

استامینوفن و ایبوپروفن اغلب برای تسکین این نوع درد کافی است. درد اغلب چند روز تا یک هفته بعد از جراحی ادامه دارد. در صورتی که نتوانستید با مسکن های گفته شده با درد کنار بیایید یا مدت زمان درد طولانی شد از اقدامات خود سرانه جداً خودداری کرده و فقط با پزشک مشورت کنید.

5- از عوارض و مشکلاتی که بعد از این عمل مورد انتظار است، آگاهی داشته باشید.

در طول دوران بهبودی، مهم است که در مورد هر گونه عوارض بالقوه ای که ممکن است پس از عمل جراحی به وجود آید، آگاه باشید.

عوارضی مانند:

– درد بعد از عمل رفته رفته به جای کمتر شدن بیشتر می شود.

– تب یا قرمزی، تورم و ترشح از ناحیه ی عمل. (البته این علائم نشانه ی عفونت است که در صورت مشاهده باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.)

– توجه داشته باشید که خونریزی از محل عمل شده نیز کاملاً غیر طبیعی بوده و نیاز به پیگیری پزشک دارد.

6- سیگار را ترک کنید.

سیگار می تواند روند بهبودی را با اختلال مواجه کند. اگر می خواهید بهترین نتیجه را از جراحی به دست آورید، از مصرف نیکوتین حداقل در مدت زمان بهبودی جداً خودداری کنید. بهتر است تا 4 هفته قبل از عمل از هیچ ماده ی مخدری استفاده نکنید.

برای بهبودی در طولانی مدت:

یک برنامه توانبخشی فیزیوتراپی را شروع کنید. این برنامه شامل حرکات و تمرین هایی است که باعث ارتقاء حرکت مچ دست و دست شما می شود و همچنین بر تقویت عضلات مورد نیاز برای بازگرداندن عملکرد مچ دست و حرکت دست به جلو تمرکز دارد. فیزیوتراپیست ها به طور خاص به شما در افزایش قدرت عضلانی و تحرک مشترک در منطقه تونل کارپ کمک می کنند. بنابراین انجام فیزیوتراپی و انجام برنامه ای که برای شما طراحی می شود، نقش مهمی در تعیین چگونگی بهبودی پس از جراحی خواهد داشت.

2 مراقبت بعد از عمل تونل کارپال

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید