تکنولوژیرپورتاژ آگهیکار و تجارت

GS1 چیست و چه خدماتی ارائه می دهد؟

GS1 چیست؟

در این مقاله از وب سایت فن تریکس می خواهیم ببینیم که استاندارد GS1 چیست؟ پس با ما همراه باشید.

در سال 1973 میلادی، بارکد GS1 ایجاد شد تا در خریدهای مواد غذایی تحولی ایجاد نماید و زنجیره های تامین قابل اعتمادتر و انعطاف پذیرتر را تقویت کند.
رهبران صنعت گرد هم آمدند تا روش خرید ما را تغییر دهند و بارکد را ایجاد کنند. از آن تاریخ به بعد، یک اسکن ساده در هنگام تسویه‌حساب، یک محصول فیزیکی را به هویت دیجیتال آن و اطلاعاتی که می‌توان در فروشگاه‌ها و در سراسر زنجیره تامین به اشتراک گذاشت، مرتبط می‌کند. از آن زمان، استانداردهای GS1 زنجیره تامین قابل اعتمادتر و شفاف تری را در سراسر صنایع تامین کرده است.
GS1 یک شرکت جهانی است که استانداردها را مدیریت و نظارت می کند و بارکد یکی از آنها را شامل می شود.
صدای دستگاه بارکد خوان فروشگاه ها حتما برای شما آشناست. بارکد GS1 انقلاب دیجیتالی را به راه انداخت که برای همیشه روش تجارت جهان را تغییر داد. با یک اسکن ساده می توان یک محصول را شناسایی کرد و به یک سیستم کامپیوتری متصل کرد.
شرکت ها در هر اندازه برای شناسایی صحیح و فروش محصولات خود در فروشگاه های فیزیکی یا آنلاین به شماره بارکد نیاز دارند. قدرت داده ها که از طریق بارکد گرفته می شود به حل چالش های بزرگ و پیچیده صنعت کمک می کند.

استانداردهای GS1

استانداردهای GS1 با ارائه سیستمی که در آن محصولات و سایر دارایی ها شناسایی، ثبت و اطلاعات در سطح جهانی به اشتراک گذاشته می شوند، باعث ایجاد یک شبکه اطلاعاتی از داده های محصول در سطح بازار می شود.

GS1 چه کاری انجام می دهد؟

استاندارد GS1 سیستمی است که یک محصول را با تمام داده های حیاتی آن تعریف می کند و امکان ردیابی، کارایی گردش کار و به اشتراک گذاری اطلاعات از طریق روش های الکترونیکی را فراهم می کند. این سازمان از بارکدها برای ذخیره اطلاعات مهم در مورد کالا یا خدمات استفاده می کند تا اطمینان حاصل نماید که می تواند به راحتی آنها را تفکیک نماید. کدهای GS1 در سراسر زنجیره تامین متفاوت و منحصر به فرد هستند. زیرا آنها صرفاً به اطلاعاتی که مستقیماً به آن محصول مربوط است بستگی دارد.

استانداردهای GS1 در یک نگاه: شناسایی، ضبط، اشتراک گذاری

شناسایی

شناسایی از طریق اعداد روی بارکد صورت می پذیرد. شماره‌های شناسایی GS1 که هم در دنیای فیزیکی و هم در دنیای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند، محصولات، واحدهای لجستیک، مکان‌ها، دارایی‌ها، اسناد و روابط را در سراسر زنجیره تامین از تولیدکننده تا مصرف‌کننده به طور منحصربه‌فردی متمایز می‌کنند.

ضبط

بارکدهای GS1 می توانند اطلاعات مربوط به یک کالا یا خدمت را در خود نگه دارند. بارکدهای مختلف بسته به اینکه کجا اسکن می شوند و چه نوع داده هایی را باید نگه دارند، اهداف متفاوتی دارند.

اشتراک گذاری

GS1 دارای استانداردهایی برای به اشتراک گذاری اطلاعات محصول و مکان به صورت الکترونیکی است که نیاز به کلیدگذاری مجدد دستی را از بین می برد و دقت و کارایی را در ارتباطات تجاری بهبود می بخشد.

آیا همه بارکدهای GS1 یکسان هستند؟

آیا همه بارکدهای GS1 یکسان هستند

همه بارکدها داده ها را در قالب قابل خواندن ماشینی با استفاده از الگوهایی با عرض های مختلف نوارهای تیره و فضاهای کم رنگ نشان می دهند. اما شباهت ها به همین جا ختم می شود. برخی داده‌ها را فقط با استفاده از عرض‌های مختلف میله‌ها نشان می‌دهند، برخی فقط دو عرض میله و فاصله متفاوت دارند، برخی فقط می‌توانند اعداد را نشان دهند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند داده‌های الفبایی را نشان دهند.
بارکدهای که سیستم GS1 از آن استفاده می کند، در برخی موارد، به طور خاص برای یک مورد مشخص می باشند. در حالی که برخی دیگر مطابق با نیازهای کاربران سیستم است. همه بارکدهای مورد استفاده سیستم GS1 دارای محتوای داده استاندارد هستند که به این معنی است که هر شرکتی که سیستم GS1 را می پذیرد می تواند از آنها استفاده کند. بارکدهای GS1 دارای ویژگی های خاصی هستند. در نتیجه با هیچ بارکد دیگری اشتباه نمی شود.

استانداردهای GS1 در ایران

سازمان GS1 یک سازمان بین المللی با گستره فعالیت در سراسر دنیا است. در کشور ما نیز این سازمان نمایندگی دارد و نمایندگی آن مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران است. این سازمان همزمان علاوه بر نمایندگی Gs1 مسئولیت ارائه خدمات ایران کد را نیز بر عهده دارد.
اما در ادامه این مقاله به خدمات GS1 می پردازیم .

خدمات GS1 چیست؟

کد GTIN

واژه GTIN مخفف عبارت Global Trade Item Number یا شماره قلم کالای تجاری جهانی (GTIN) است . این کد می تواند توسط یک شرکت برای شناسایی منحصر به فرد همه اقلام تجاری خود استفاده شود. GS1 اقلام تجاری را به عنوان کالاها یا خدماتی تعریف می کند که در هر نقطه از زنجیره تامین قیمت گذاری، سفارش یا صورتحساب می شوند.
چهار فرمت GTIN وجود دارد. برای درخواست هایی که نیاز به فرمت یکنواخت 14 رقمی دارند، صفرهای ابتدایی باید اضافه شوند:

000000nnnnnnnn (GTIN-8)
00nnnnnnnnnnn (GTIN-12)
0nnnnnnnnnnnn (GTIN-13)
nnnnnnnnnnnnn (GTIN-14)

کد GLN

کلمه GLN مخفف عبارت Global Location Number یا شماره موقعیت مکان جهانی (GLN) است. می تواند توسط شرکت ها برای شناسایی موقعیت مکانی شان استفاده شود و به آنها انعطاف پذیری کامل برای شناسایی هر نوع یا سطح مکان مورد نیاز را می دهد.

شناسه خدمات

سازمان GS1 علاوه بر کالاها در بخش خدمات نیز کدهای GTIN و GLN ارائه می دهد. شرکت های خدمات که فقط ارائه خدامت دارند مثل شرکت های مشاوره یا خدمات آموزشی ملزم به ثبت نام و دریافت شناسه خدمت / کد خدمت می باشند. شناسه یا کد خدمت دقیقا مانند GTIN کالا دارای 13 رقم می باشد.

چه کسانی به ثبت نام و دریافت کد GTIN نیاز دارند؟

چه کسانی به ثبت نام و دریافت کد GTIN نیاز دارند

اکنون که یاد گرفتیم GS1 چیست و هدف از دریافت خدمات GS1 ایجاد سیستم مشترک برای دسترسی به اطلاعات محصولات اعم از کالا یا خدمات می باشد، باید بدانیم که بسیاری از فعالین اقتصادی اعم از حقیقی یا حقوقی در موارد زیر نیاز به ثبت نام GS1 و دریافت کد GTIN دارند.
ما در این بخش مقاله GS1 چیست به ذکر این موارد می پردازیم :
1. کلیه تولیدکنندگان محصولاتی که بایستی از سازمان غذا و دارو مجوز دریافت کنند ملزم به ثبت نام و دریافت این کد می باشند.
2. کلیه کسب و کارهای خدماتی اعم از حقیقی یا حقوقی برای سامانه مودیان مالیاتی ملزم به ارائه شناسه خدمت برای تمام خدمات خود می باشند.
3. کلیه صادر کنندگان کالا ملزم به دریافت کد GTIN و کد GLN می باشند.

نتیجه گیری

به عنوان یک تولید کننده ، تامین کننده ، ارائه دهنده خدمات در هر حوزه ای و در هر بخشی از زنجیره تامین باید بدانید که لزوم ارائه اطلاعات شفاف و دقیق نه تنها به فعالیت حرفه ای تر شما در بازار کمک می کند ؛ بلکه این کار باعث ایجاد اعتماد در تجارت میان طرفین تجاری اعم از شرکای تجاری و یا افراد و سازمانهای موجود بازار می گردد. فعالیت GS1 دقیقا در راستای این اهداف و به منظور ایجاد زبانی مشترک و قابل فهم در زنجیره تامین قرار دارد.

“سلب‌ مسئولیت: فن تریکس در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.”

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks دیدگاه نامه فن تریکس (کلیک کنید)

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید.
* پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید.
* با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید.
* با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید.
* تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.

hashie-fantricks-2 سلب مسئولیت! مقالات مربوط به بخش سلامتی، پزشکی، زیبایی، روانشناسی، تناسب اندام و ... تنها برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی زبان گرد آوری شده و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و مسئولیت صحت توصیه های نقل شده در مطالب بر عهده تیم فن تریکس نمی باشد. اطلاعات بیشتر hashie-fantricks-2
منبع
robinacode
دیدگاه ها

اشتراک در اطلاعیه دیدگاه ها (کلیک کنید)
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ بوده و منتشر نخواهد شد.
زنگوله را بزنید تا از تایید دیدگاه خود مطلع شوید.
0 دیدگاه
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا