حیوانات و جانورانخانه و کاشانه

چگونه زنبورها را از اطراف خانه دور کرده و فراری دهیم؟


فن تریکس در شبکه های اجتماعی

fantricks-soroush-50 fantricks-instagram-50 fantricks-telegram-50 fantricks-aparat-50-png
🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

اقدامات لازم جهت فراری دادن زنبور ها

جدای از تفاوت در خانه و لانه و در واقع نوع زندگی متفاوت زنبورهای عسل با زنبورهای بی عسل، تفاوت عمده ی آن ها این است که زنبورهای عسل از شهد گل و عسل خودشان تغذیه کرده، در حالی که زنبورهای بدون عسل نیاز تغذیه ای خود را از حشرات تامین می کنند. به همین دلیل زنبورهای بدون عسل همیشه در اطراف باغات و حیاط خانه ها در پرواز بوده و به دنبال حشرات برای تغذیه هستند که از طرفی بسیار مفیدند. زیرا می توانند تقریباً همه ی انواع آفات را کنترل کنند. حتی برخی کشاورزان از این زنبورها به عنوان محافظ محصولاتشان استفاده می کنند. همچنین بر خلاف تصور عموم، زنبورهای بی عسل نیز می توانند در گرده افشانی گل ها نقش داشته باشند، اما نه به اندازه ی زنبورهای عسل.

1 دور کردن زنبورها از اطراف خانه

با وجود همه ی فوایدی که این زنبورها برای باغات و حیاط منزل دارند، ضررها و مزاحمت هایی نیز ایجاد می کنند، که مهمترین آن ها ایجاد واکنش های آلرژیک است. بنابراین قبل از این که در زیر ایوان و سقف خانه و یا حتی داخل منزل لانه بسازند برای دور کردن و فراری دادن این زنبورها از اطرافتان، اقدامات زیر را انجام دهید.

ترکیب روغن میخک، شمعدانی و علف لیمو

2 دور کردن زنبورها از اطراف خانه

تحقیقات و مطالعاتی که در روزنامه ی Pest Management Science منتشر شد نشان داد که ترکیب اسانس های روغنی میخک، شمعدانی و علف لیمو به طرز موفقیت آمیزی در دور کردن و پس زدن زنبورهای بدون عسل موثر است. می توانید چند قطره از این اسانس های روغنی را با مقداری آب و مایع ظرفشویی در یک بطری اسپری ریخته و آن را در محیط بیرون از خانه یعنی زیر شیروانی، سقف ایوان، حیاط، باغ و هر جایی که این زنبورها مزاحمت ایجاد می کنند و لانه می سازنند اسپری کنید.

اگر چه پوشش دادن تمامی مناطق با این محلول غیر ممکن است، اما اسپری محلول در مناطقی که قبلا لانه ی زنبورها را دیده اید کفایت می کند. زیرا زنبور ها تمایل دارند دوباره در همان مکان لانه بسازند.

آب و مایع ظرفشویی

3 دور کردن زنبورها از اطراف خانه

اگر در جایی از باغ یا منزلتان لانه ی این نوع زنبورها را یافتید فقط کافیست مقداری آب و دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را ترکیب کرده و در اسپری بریزید. سپس مایعی که تهیه کرده اید را در لانه ی زنبور اسپری کنید. این ترکیب منافذ تنفسی آن ها را مسدود کرده و فوراً زنبورها را می کشد.

روغن نعناع

4 دور کردن زنبورها از اطراف خانه

نتیجه ی تحقیقات و مطالعات مشابه دیگری که باز هم در روزنامه ی Pest Management Science چاپ شد، نشان داد که روغن نعناع نیز در دفع زنبورهای بی عسل بسیار موثر است. نحوه ی استفاده از آن نیز دقیقاً مانند همان چیزی است که در مورد ترکیب روغن های میخک، شمعدانی و علف لیمو گفته شد.

تله

5 دور کردن زنبورها از اطراف خانه

ساخت تله برای گیر انداختن زنبورها نیز راه حل خوبی است. اما تاثیر آن کمتر از راه حل های دیگر می باشد. زیرا یک تله گنجایش شکار همه ی هزاران زنبور را نداشته و زنبورها بعد از این که متوجه وجود تله شدند به مکان دیگری رفته و به جای دیگری هجوم می برند. با این حال می توانید در یک یا چند بطری سوراخی ایجاد کرده و مقداری آب قند در آن بریزید، تا حشرات و به دنبال آن زنبورها شکار شده و به دام بیافتند. این گونه تله ها در بازار نیز موجود می باشند. پس اگر نمی توانید تله ها را بسازید به صورت آماده آنها را تهیه کنید.

پر کردن ترک ها و شکاف ها

6 دور کردن زنبورها از اطراف خانه

اگر می خواهید از ورود این زنبورهای مزاحم به منزلتان جلوگیری کنید باید تمامی سوراخ ها، شکاف ها و ترک های موجود در اطراف خانه که روی دیوارها، پنجره ها، ورودی سیم ها و … وجود دارند را پر کنید. بهترین زمان برای انجام این کار اواخر پاییز بوده که بیشتر زنبورها مرده اند. همچنین می توانید این کار را در اوایل بهار یعنی قبل از شروع فعالیتشان نیز انجام دهید.

به یاد داشته باشید که اگر لانه را در دیواری یافتید سعی نکنید آن را با موادی مثل گچ مسدود کرده و فکر کنید که آن ها را کشته و از بین برده اید. زیرا زنبورها با جویدن گچ راه خود را به بیرون پیدا می کنند.

مهر و موم سطل های زباله

زنبورهای بی عسل در مکان هایی که مواد غذایی در قالب زباله، سطل های بازیافت، کمپوست مواد غذایی و… وجود داشته باشد، بیشترند. بنابراین اگر می خواهید این زنبورها را از محل زندگیتان فراری دهید اطمینان حاصل کنید که این گونه مواد در اطرافتان نبوده و سطل های زباله نیز کاملاً مهر و موم شده باشند.

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
برچسب هادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.