سلامت

آموزش روش های مراقبت و تمیز کردن آتل یا گچ شکسته بندی

آتل یا گچ زمانی استفاده می شود که استخوانی در بدن شکسته شده و احتیباج به ترمیم دارد. آتل به تثبیت استخوانِ شکسته و درمان آن کمک می کند. معمولا آتل هایی که امروزه استفاده می شود از نوع فیبریِ ضد آب یا گچ پلاستر هستند. اما به هر حال از هر نوعی که باشند مستعد کثیفی بوده و تمیز کردنشان سخت است. پس بهتر است زمانی که از آتل استفاده می کنید حدالامکان آن را خشک و تمیز نگه دارید. اما اگر به هر دلیلی با کثیفی آتل روبرو شدید و قصد تمیز کردن آن را داشتید تا پایان مقاله با ما همراه شوید.


همچنین برای اطلاع از نحوه آتل بندی انگشت و پانسمان و آتل بندی انگشت پا به لینک های زیر از وب سایت فن تریکس مراجعه کنید.

>>> نحوه آتل بندی انگشت در خانه <<<

 >>> چگونگی پانسمان و آتل بندی انگشت پا <<<


تمیز کردن آتل

1- پارچه ای نم دار روی سطح آتل بکشید.

اگر آتل به هر دلیلی کثیف شد و یا به طور مثال غذایی بر روی آن ریخته شد، از یک پارچه ی نم دارِ تمیز استفاده و روی آتل بکشید. دقت کنید که پارچه فقط نم دار باشد و از پارچه خیس استفاده نکنید، تا هیچ گونه رطوبتی به آتل نفوذ نکند و در زیر آتل و روی پوستتان باقی نماند. آتل چه از نوع گچی باشد چه فیبری، حتی اگر بسیار هم کثیف شد مجاز به استفاده از آب برای تمیز کردن آن نیستید. اگر چه آتل های فیبری ضد آب هستند، اما خطوط اتصال دو آتل کاملاً بسته نبوده و آب از آن ها عبور می کند.

1 تمیز کردن آتل یا گچ

2- از مواد شوینده ی بسیار ملایم استفاده کنید.

اگر شدت کثیفی به حدی بالاست که پارچه ی نم دار برای از بین بردن آن کافی نیست، از مقداری مایع ظرفشویی استفاده کنید. قطره ای مایع ظرفشویی را روی پارچه نم دار بریزید، سپس به آرامی و با دقت روی آتل بکشید. در نهایت با پارچه ای خشک سطح صابونی آتل را پاک کنید.

2 تمیز کردن آتل یا گچ

3- اجازه ندهید آتل کثیف شود.

مهم ترین نکته در هنگام آتل، تمیز نگه داشتن آن است. سعی کنید آن را از هرگونه آلودگی دور نگه دارید. همچنین سعی کنید در موقعیت هایی قرار گیرید که کمتر در آن عرق می کنید. زیرا عرق و به همراه آن چرک بدن نیز باعث کثیفی آتل می شود. سعی کنید هنگام غذا خوردن پارچه ای را روی آتل بیندازید (خصوصاً اگر فرد مورد نظر کودک باشد)، تا از ریختن غذا بر روی آتل و کثیف شدن آن خودداری شود. سپس غذا را میل کنید.

3 تمیز کردن آتل یا گچ

خشک کردن آتل

1- هنگام حمام کردن از آتل مراقبت کنید.

هنگام دوش گرفتن و حمام کردن، آتل را به طوری که هیچ آبی در آن نفوذ نکند، در یک پللاستیک بپیچید. حتی اگر این کار را با دقت بسیار بالا انجام دادید و یا آتل شما از نوع ضد آب است، به هیچ وجه آن را در زیر آب نگیرید. پلاستیک های بزرگ مانند پلاستیک زباله یا پلاستیک نان برای این کار بسیار مناسب می باشند.

4 تمیز کردن آتل یا گچ

2- آتل را با سشوار خشک کنید.

اگر به هر دلیلی آتل خیس شد، یا احساس کردید که درون آن عرق کرده است، سریعاً آن را با باد خنک سشوار خشک کنید. این کار رطوبت خارجی و داخلی آتل را از بین می برد. دقت داشته باشید که از باد گرم سشوار استفاده نکنید. چرا که ممکن است باعث سوختگی پوست یا تولید عرق و رطوبت بیشتری در درون آتل گردد.

5 تمیز کردن آتل یا گچ

3- گچ های فایبرگلاس

به دلیل اینکه گچ های فایبر گلاس خطوط اتصال نداشته و ضد آب هستند، در صورت خیس شدن، می توانید اجازه دهید به صورت طبیعی و در هوای آزاد خشک شوند. زیرا آب به درون آن نفوذ نمی کند و احتیاجی به استفاده از وسایلی برای خشک کردن آن نیست. گر چه گچ های فایبرگلاس نسبت به دیگر انواع آتل ها قیمت بالایی دارند، اما می توان بدون بستن آن ها به حمام هم رفت و بعد از حمام کردن حدود یک ساعت به آن اجازه داد تا خود به خود خشک شود. پس هیچگاه از سشوار برای خشک کردن آن استفاده نکنید و حوله را دور آن نپیچید.

6 تمیز کردن آتل یا گچ

مراقبت از آتل

1- مراقبت از آتل

آتل هایی که روی قسمت هایی از بدن غیر از دست و پا مانند سینه کتف و علی الخصوص لگن بسته می شوند، نیاز به مراقبت ویژه دارند. اگر لگن یا ران خود را گچ گرفته اید، در هنگام دستشویی بسیار مراقب باشید که ادرار روی آن ریخته نشود. زیرا پاک شدنی نیست و باعث ایجاد بوی بد می شود. می توانید برای دستشویی رفتن گچ و آتل را با پلاستیک و دستمال توالت بپیچید تا اگر ادراری روی آن پاشیده شد نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید.

7 تمیز کردن آتل یا گچ

2- از مام یا عطر استفاده نکنید.

ممکن است از وسایلی مانند مام یا عطر برای از بین بردن بوی بد آتل و تمیز ماندن آن استفاده کنید. اما جالب است بدانید که به هیچ وجه نباید این کار را انجام داد. زیرا نتیجه ی عکس داشته و باعث کثیفی بیشتر و به وجود آمدن مشکلات خواهد شد. خصوصاً اگر این مواد به درون آتل نفوذ کند. پس در نزدیکی آتل لوسیون، پودر، مام و مواد مشابه آن را نزنید و از خود دور کنید.

3- نوع آتل خود را بدانید.

اگر چه مراقبت از گچ فایبر گلاس و گچ پلاستر تقریباً مشابه است، اما تفاوت عمده و مهم آن ها در میزان خیس شدنشان است. پس حتماً از نوع آتل و چگونگی خطوط اتصال آتل خود نهایت اطلاعات لازم را داشته باشید. این گونه بهتر می توانید از آتل مراقبت کنید.

• همان طور که گفته شد آتل های فایبر گلاس مستعد خیس شدن و خشک شدن در هوای آزاد هستند که می توان با آن به حمام رفته و در زیر آب قرار دهید. نکته ای که لازم است حتماً یادآوری شود این است که، پزشک معالج حتماً باید اجازه ی انجام این کار را به شما داده باشد.

• در مقابل، گچ پلاستر توانایی خیس شدن را نداشته و در صورت خیس شدن به گچ آسیب می رسد و باعث بروز مشکلاتی می شود. به طوری که گچ با آب حل شده و از بدن فرد خارج می شود. پس در مورد خشک نگه داشتن این نوع گچ ها دقت لازم را داشته باشید.

4- زمان مراجعه به دکتر را بدانید.

اگر به هر دلیلی آتل کاملاً خیس شد، حتماً به پزشک مراجعه کنید. گاهی آتل می تواند به طور کامل خشک شود، اما گاهی هم کاملاً خشک نشده و پوست داخل آتل را زخم می کند که خود عاملی برای درد ناحیه آسیب دیده می باشد. اگر متوجه هر کدام از علائم زیر شدید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

• درد و احساس انقباض و تنگی در قسمت آسیب دیده.
• بی حسی و خارش در دست یا پای آسیب دیده.
• سوزش و احساس گز گز در زیر آتل.
• سیاه و کبود شدن انگشتان دست یا پایی که آسیب دیده است.
• عدم توانایی در حرکت دادن انگشتان دست یا پای آسیب دیده.
• ورم در زیر آتل.
• قرمز شدن پوست اطراف آتل.
• تب بالای 38 درجه.
• در صورتی که آتل بعد از گذشت 24 ساعت خشک نشود.
• بیشتر آتل ها در اوایل استفاده و مدتی بعد از آن کمی بو می دهند که طبیعی است. اما اگر بعد از گذشت مدتی بوی بد و ناخوشایندی را حس کردید، به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است نشان دهنده ی یک مشکل جدی مانند عفونت باشد.

در پایان با مطالعه مقاله زیر از وب سایت فن تریکس نحوه شستن مچ بند آتل دار را فراگیرید.

>>> نحوه شستن مچ بند آتل دار <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks دیدگاه نامه فن تریکس (کلیک کنید)

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید.
* پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید.
* با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید.
* با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید.
* تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.

hashie-fantricks-2 سلب مسئولیت! مقالات مربوط به بخش سلامتی، پزشکی، زیبایی، روانشناسی، تناسب اندام و ... تنها برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی زبان گرد آوری شده و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و مسئولیت صحت توصیه های نقل شده در مطالب بر عهده تیم فن تریکس نمی باشد. اطلاعات بیشتر hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
دیدگاه ها

اشتراک در اطلاعیه دیدگاه ها (کلیک کنید)
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ بوده و منتشر نخواهد شد.
زنگوله را بزنید تا از تایید دیدگاه خود مطلع شوید.
5 دیدگاه
محبوب ترین ها
تازه‌ترین ها قدیمی ترین ها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربر ناشناس

سلام پسر کوچک من گچ فایبر گلاس برداشته وتمام دستش چسبیده با چی پاک کنم بره

فاطمه

سلام من پامو گچ فایبر زدم و الان روش دوستام یادگاری نوشتن میخواستم بدونم چجوری پاک میشه

جمشید

سلام،من از زانو تا نوک انگشتای پام تو گچه،متاسفانه چندین بار اب گل الود و کثیف رفت داخل پام،و داخل پام خیلی بوی بدی گرفته،نوع گچ پام اسمش و نمیدونم ولی گچ پام باندای پلاستیکی مانند بود که دور پام پیچوندن و سفت شد،خلاصه موندم چکار کنم این بو از… بیشتر بخوانید.

کاربر ناشناس

فکر کنم این نوع گچ ها به مرور زمان پو آشغال یا بو باقالی میدن الان دست من بدون گل و آلودگی ی بار تو حموم خبس شد بعد خشک شدن بو گرفت شدید

کیان

با سلام ممنون بابت سایت عالی شما تشکر

دکمه بازگشت به بالا