زیبایی

شکستگی ناخن های پا را چگونه ترمیم و درمان کنیم؟

ناخن های شکسته واقعاً دردناک هستند. مخصوصاً اگر ناخن های پا باشند. ترک خوردن و تقسیم شدن ناخن های پا آنقدر ناخوشایند است که حتی می تواند انجام کارهای روزانه را سخت و دشوار کند. حال اگر این ترک ها ترمیم و درمان نشود تبدیل به شکافی بزرگتر شده و دردی غیر قابل تحمل ایجاد می کند. در چنین مواقعی باید ناخن را ترمیم کرده و اجازه داد رشد کند تا شکستگی و ترک آن برطرف گردد. با ما همراه باشید تا طرز ترمیم ناخن شکسته ی پا را فرا گرفته و اقداماتی را در جهت جلوگیری از بروز دوباره ی این مشکل انجام دهید.

برای درمان و ترمیم ناخن ترک برداشته

1- از چسب نواری به صورت یک راه حل موقت برای جلوگیری از وا رفتن و باز شدن ناخن استفاده کنید.

ترک های شدید نیاز به توجه فوری دارند. بنابراین با دو انگشت ترک ها را به هم نزدیک کرده و مستقیماً روی آن چسب بزنید. این کار از گسترش یافتن ترک و بدتر شدن آن جلوگیری می کند. اجازه دهید چسب روی ناخن بوده تا ناخن کمی بزرگتر شود.

1 ترمیم ناخن شکسته پا

2- سپس روی ناخن سوهان بکشید.

اگر شکاف ناخن کمی از بستر ناخن خارج شده است، ناخن را تا جایی که امکان دارد سوهان کشیده و کوتاه کنید. برای جلوگیری از بدتر شدن شکستگی و ترک، سوهان را فقط در یک جهت بزنید و به یاد داشته باشید که برای پیشگیری از بروز عفونت از یک سوهان ناخن تمیز و استریل استفاده کنید. بهتر است ناخن را کمی بیشتر از بستر خود کوتاه کرده تا سطح آن نرم شده و از شکستگی بیشتر جلوگیری شود.

– توجه داشته باشید که سوهان کشیدن یک ناخن شکسته به صورت خشک باعث می شود ترک و شکستگی بیشتر شود. بنابراین برای جلوگیری از ایجاد این مشکل، قبل از سوهان کشیدن، ناخن آسیب دیده را به مدت 5 تا 10 دقیقه در آب گرم بخیسانید.

2 ترمیم ناخن شکسته پا

3- اگر بعد از انجام مرحله ی بالا، ناخن با وجود رشد کردن باز هم ترک دارد، زمانی که ناخن کمی بزرگتر شده و از بستر خارج شد، ترک آن را به هم وصل کرده و روی ترک چسب قطره ای ناخن یا چسب یک دو سه بزنید.

این کار از ادامه دار شدن ترک و پیشروی آن به سمت بستر ناخن جلوگیری کرده و باعث می شود ناخن سالمی در ادامه ی ترک رشد کند.

– در استفاده از چسب 1 2 3 دقت کافی داشته تا به پوست برخورد نکند.

4- بعد از این که ناخن سالم رشد کرده و از بستر خارج شد و به پوست انگشت رسید، آن را با ناخن گیر گرفته تا ناخن شکسته حذف شده و ناخن سالم باقی بماند.

3 ترمیم ناخن شکسته پا

مراقبت هایی برای جلوگیری از بدتر شدن و عفونی شدن ناخن

در طول مدت زمانی که مراحل بالا را انجام می دهید و ناخن ترک خورده در حال ترمیم شدن است، باید مراقبت هایی را از ناخن برای جلوگیری از بدتر شدن و یا عفونی شدن آن انجام دهید. تا مشکل هر چه زودتر برطرف شود.

پس:

1- به صورت مرتب نوار چسب روی ناخن را تعویض کرده و ناخن و اطراف آن را با آب گرم و صابون بشویید.

دقت داشته باشید که از آب داغ با فشار بالا و حوله جهت خشک کردن، استفاده نکنید. بافت حوله به ترک گیر کرده و باعث بدتر شدن آن می شود.

– همچنین باید هر روز ناخن را به مدت 15 دقیقه در آب ولرم بخیسانید تا آبرسانی شده و از خشکی و بدتر شدن آن جلوگیری شود.

2- اگر ترک باعث ایجاد خونریزی و درد شد، گاز استریل را به دور ناخن پیچیده و فشار دهید تا خونریزی بند آید.

بعد از بند آمدن خونریزی پماد آنتی بیوتیک روی آن زده، دور آن باند بپیچید و نوار چسب بزنید. (ناخن را بانداژ کنید.)

4 ترمیم ناخن شکسته پا

3- اگر خونریزی متوقف نشد و درد بسیار بدتر شد به طوری که نمی توانستید راه بروید به پزشک مراجعه کنید.

زیرا ممکن است عصب های زیر ناخن آسیب دیده باشد. مخصوصاً اگر دیابت یا بیماری نوروپاتیکی داشته باشید حتماً باید پزشک را مطلع کنید.

برای جلوگیری از بروز مجدد مشکل

1- اگر جزء افرادی هستید که در اکثر مواقع ناخن های پاهایتان ترک برداشته و می شکند، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

این امر می تواند نشانه ی کمبود ویتامین یا وجود قارچ و یا دیگر مشکلات باشد که حتماً باید توسط پزشک تشخیص داده و درمان شود.

2- اجازه ندهید ناخن هایتان تر و خشک شوند.

مرطوب شدن و خشک شدن مداوم ناخن ها در طول یک روز باعث شکنندگی بیش از حد ناخن می شود. بنابراین با پوشیدن کفش هایی ضد آب در فصل پاییز و زمستان و جلوگیری از ورود آب به کفش ها و مرطوب شدن پاها، تعداد دفعاتی که ناخن هایتان در یک روز مرطوب و خشک می شوند را کاهش دهید.

– با این حال به یاد داشته باشید که هر روز 15 دقیقه پاها را در آب ولرم خیسانده و آن ها را خشک کنید و روی ناخن ها مرطوب کننده بزنید.

3- از لاک و ناخن مصنوعی کمتر استفاده کنید.

فرآیند لاک زدن و پاک کردن مداوم و چسباندن و کندن ناخن مصنوعی برای ناخن ها سنگین بوده و باعث شکنندگی و از دست دادن حالتشان می شود. گاهی اجازه دهید ناخن ها استراحت کرده و به صورت طبیعی رشد کنند.

5 ترمیم ناخن شکسته پا

4- ناخن ها را به صورت طبیعی تقویت و محکم کنید.

هفته ای یک بار و هر بار به مدت ده دقیقه ناخن های پا را در روغن هایی مثل نارگیل، درخت چای و آرگان بخیسانید. این کار رطوبت ناخن ها را افزایش داده و از شکنندگی آن ها می کاهد.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 6    میانگین: 3.5/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.