روانشناسی

راه های مقابله با خستگی، فرسودگی و حس زده شدن از مادری

مقابله با خستگی ها و حس زده شدن از مادری

به عنوان یک مادر بیشتر اوقات باید اولویت های خودتان را فدای بچه، همسر، شغل و خیلی چیزهای دیگر کنید. حتی با اینکه گاهی احساس می کنید این دیگر ته خط است و توانایی ادامه دادن این روند را ندارید، باز هم ممکن است به خود بگویید بیشتر از این هم می توانید این روند را ادامه داده و آن را پشت سر بگذارید.

1 مقابله با حس زده شدن از مادری

امروز می خواهیم راجع به فرسودگی مادری (Mom Burnout) و حس زده شدن از مادر بودن صحبت کنیم.

اگرچه این حالت یک بیماری بالینی به شمار نمی رود، اما نمی توان منکر وجود چنین حسی شد. “فرسودگی” (Burnout) به معنی خستگی بیش از حد و بریدن از تمام چیزهایی است که وظیفه انجام دادنشان را دارید و دائماً به فکر این هستید که زمان کافی برای رسیدگی به آن را ندارید.

خوشبختانه این شرایط و وضعیت را می توان با توجه به برخی علائم و عوامل تشخیص داد. در این مقاله می توانید با انجام برخی کارهای ساده (اما نه لزوماً آسان) سلامت فیزیکی و ذهنی خود را ارتقا داده و وضعیتتان را بهبود ببخشید.

اگر زمانی که می خواهید بخوابید، فکرتان دائماً مشغول یک لیست بلند بالا از کارهایی است که باید انجام دهید و زمان کافی برای همه ی کارها را ندارید، پس احتمالاً باید به شما بگوییم که دچار “فرسودگی” شده اید.

فرسودگی را شکست دهید: شما مادر ها می توانید برخی از کارهایتان را به بقیه محول کرده و یا پذیرای کمک دیگران باشید. با این کار هنگام خواب نگران کارهای روی هم تلنبار شده تان نمی شوید. اگر این کار هم پاسخگو نیست، سعی کنید معنی واقعی نگرانی را برای خودتان تعریف کنید. مثلاً چه اتفاقی می افتد اگر همسرتان یک غذای متفاوت تر از غذای دیروزی به کودکتان بدهد؟

تا زمانی که سلامت کودکتان حفظ شود، این مورد ایرادی ندارد و کمک گرفتن از بقیه به خصوص همسر باعث می شود که دچار این نوع فرسودگی نشوید. با فکر نکردن و نگران نبودن راجع به این گونه مسائل جزئی می توانید خیلی راحت تر ذهن آشفته تان را مرتب کنید.

خانم هایی که دچار احساس فرسودگی می شوند، احساس می کنند در صورت عصبانی شدن یا احساس ناراحتی وظیفه خود را به درستی انجام نداده اند؛ یا اینکه فقط با خوردن یک دانه شیرینی بیشتر از قبل باید ساعت ورزش کردن و دویدن روی تردمیل خود را افزایش داده تا چاقی بعد از زایمان را کنترل کنند.

برای حل کردن این قضیه یک برنامه زمانی ساعت به ساعت برای یک روز خود نوشته و کارهای معمول یک روزتان را در آن یادداشت کنید و ببینید چه کارهایی وقت یک روز شما را پر می کنند. سپس از خود بپرسید “آیا می توانم در برخی از این موارد تغییری ایجاد کنم؟” مثلاً به جای تماشای برنامه های حوصله سر بر تلوزیونی یک برنامه یا فیلم خنده دار ببینید (این کار استرستان را هم کم می کند) و یا با یکی از عزیزانتان صحبت کنید. صحبت کردن با مادرانی که دچار این مشکل هستند هم می تواند گزینه بسیارخوبی به شمار برود.

غر زدن و عصبانی شدن

بسیاری از مردم نمی خواهند اعتراف کنند که پدر و مادر بودن از لحاظ روحی و روانی مشکل سختی است. به عنوان یک پدر یا مادر ما احساس می کنیم وظیمه مان است تا با کودکانمان مهربان باشیم و خواسته هایشان را برآورده کنیم. مثلاً وقتی فرزندمان کفشش را به پا نمی کند و ما این نکته را شش بار به او گوشزد می کنیم، استرسی که در اثر گوش ندادن حرف کودکمان در ما به وجود می آید، با دعوا نکردن کودک و داد نکشیدن بر سر او از بین نمی رود؛ بلکه در جایی دیگر و سر مسئله دیگری ممکن است بروز پیدا کرده و باعث عصبانیت و پرخاشگری شود.

برای بهبود بخشیدن این وضعیت، سعی نکنید یک قهرمان باشید. مثلاً به خود بگویید “دیگه تا چهار صبح برای درست کردن نهار بچم بیدار نمی مونم” و اگر در این باره از مادر دیگری تیکه کنایه خوردید، جواب صریح و واضحی به او بدهید. مثلا بگویید “به عنوان یک انسان به خواب و استراحت کافی نیاز دارم” و یا اینکه “وقتی استراحت می کنم می تونم مادر خیلی بهتری برای بچم باشم!”. آماده کردن یک جواب از قبل، به شما کمک می کند تا بعداً از پاسخ های ناگهانیتان پشیمان نشوید.

حرف ها و افکاری مثل “من شغل خوبی داشتم اما با به دنیا اومدن این بچه همه چیز تموم شد” ، “بچه من همیشه اینطوری میمونه و هیچ وقتم قرار نیست عوض بشه” و “من وظیفه تربیتمو درست انجام دادم اینکه بچه من از مدرسه فرار می کنه ربطی به من نداره” نشان دهنده فرسودگی و زده شدن شما از مادری است.

برای دوری و جلوگیری از پدیدار شدن چنین افکاری، فعالیت های فیزیکی انجام داده تا استرستان از بین برود. 20 تا 60 دقیقه ورزش در روز یک انتخاب خیلی خوب است. حتی رقصیدن در هال و اتاق پذیرایی خانه تان هم می تواند به از بین رفتن استرستان کمک کند.

مقالات پیشنهادی فن تریکس…

>>> چگونگی نابودی فرزندان توسط والدین آسان گیر <<<

>>> روش های تقویت رابطه صمیمی مادر و فرزند <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks دیدگاه نامه فن تریکس (کلیک کنید)

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید.
* پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید.
* با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید.
* با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید.
* تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.

hashie-fantricks-2 سلب مسئولیت! مقالات مربوط به بخش سلامتی، پزشکی، زیبایی، روانشناسی، تناسب اندام و ... تنها برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی زبان گرد آوری شده و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و مسئولیت صحت توصیه های نقل شده در مطالب بر عهده تیم فن تریکس نمی باشد. اطلاعات بیشتر hashie-fantricks-2
منبع
goodhousekeeping
دیدگاه ها

اشتراک در اطلاعیه دیدگاه ها (کلیک کنید)
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ بوده و منتشر نخواهد شد.
زنگوله را بزنید تا از تایید دیدگاه خود مطلع شوید.
0 دیدگاه
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا