مراقب باشید...


برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تنها کافی است بهداشت فردی را رعایت کنید.


در خانه بمانید. مسافرت نکنید. به روش صحیح ماسک بزنید. با دیگران دست ندهید و روبوسی نکنید. به دفعات دست و روی خود را بخوبی بشویید.


تنها باید زنجیره انتقال را قطع کنیم.


حیوانات و جانوران

پرندگان در فصل زمستان چه می خورند؟

هر کسی که مشتاق گشت و گذار در طبیعت و لذت بردن از مناظر و عناصر طبیعی باشد، حتماً توجهش به پرندگانی جلب می شود که حتی در سرمای زیاد زمستان و با وجود اینکه طبیعت کاملاً با برف پوشیده شده است، در آسمان ها پرواز می کنند. همه ی این پرندگان به امنیت و غذای کافی نیاز دارند تا بتوانند در فصل سرد سال گرم و سالم بمانند و بدون آسیب آن را سپری کنند. اما وقتی فصل، فصل زمستان است و هیچ گونه میوه، گل، شکوفه و جوانه ی گیاهانی وجود ندارد و گل ها و درختان خفته اند و حتی حشره ای هم نیست یا بسیار کمیاب است، این پرندگان چگونه تغذیه می کنند؟

معرفی غذای زمستانی پرندگان

1 غذای مناسب پرندگان در فصل زمستان

با وجود شرایط گفته شده در زمستان جالب است بدانید که، خوشبختانه پرندگان بسیار باهوش و مدبر هستند. پرندگان زمستانی می توانند منابع غذایی بسیاری را حتی هنگام عمیق بودن برف ها و در دمای زیر انجماد هم بیابند.

انواع غذای زمستانی پرندگان عبارتند از:

آجیل ها: آجیل هایی مثل گردو و فندق، بلوط و… که از درختان می افتد منبع غذایی بسیار عالی برای بسیاری از پرندگان مثل جی جاق، چرخ ریسک و دیگر انواع پرندگانی است که در جنگل ها یا اطراف باغات زندگی می کنند و البته نوک محکمی برای سوراخ کردن و شکستن آجیل ها را داشته باشند. دانه کاج هم منبع غذایی مهمی برای فنچ های زمستانی است.

بذر گیاهان: بسیاری از گیاهان و گل ها بذر بالغ خود را در زمستان به خوبی در خود نگه می دارند و پرندگان می توانند برای رسیدن به این بذرها روی گیاهان نشسته و آن ها را استخراج کنند. بذرهایی که در پاییز می ریزند هم می توانند در بسترهای برگ یا زیر گیاهانی یافت شوند که برف روی آن ها عمق زیادی ندارد.

حشرات: در حالی که در زمستان ممکن است حشرات پرنده ای وجود نداشته باشد، اما حشرات خفته و لاروها منبع غذایی مهمی برای پرندگان هستند. بسیاری از گنجشک سانان در پوست درختان کندوکاو می کنند تا حشرات پنهان شده که برای آن ها منبع مهمی از پروتئین است را یافته و بخورند.

شیره درختان: شیره ی شیرین درختان هم غذایی خوشمزه برای پرندگان است. آن ها پوست درختان را عمیق سوراخ می کنند و شیره ای را بیرون می کشند که تازه بوده و در سرمای زمستان یخ نزده باشد.

میوه ها: در فصل زمستان ممکن است میوه های تازه در دسترس نباشد، اما باقی مانده های برداشت پاییزی که گاهاً روی زمین ریخته شده و یا حتی روی درخت باقی مانده است می تواند منبع غذایی خوبی برای پرندگان باشد.

دانه ها: کارآمدترین و مدرن ترین روش های برداشت دانه ها و دروهای پاییزی هم نمی توانند که حتی یک دانه روی زمین پخش نکنند. پرندگان تقریباً در همه ی زمین های کشاورزی کندوکاو کرده و از همه ی این دانه های ریخته شده روی زمین بهره مند می شوند. این دانه ها منابع ارزشمند غذایی برای بسیاری از پرندگان می باشند.

لاشه ی حیوانات: زمستان فصل سختی است و بسیاری از حیوانات به دلایل مختلف در این فصل تلف می شوند. پرندگان گوشت خوار از این فرصت، نهایت استفاده را کرده و شکمی از عزا در می آورند.

حیوانات کوچک: حیوانات کوچکی مانند موش، پرندگان کوچک، ماهی و امثال آن ها همیشه مورد شکار بوده اند و در فصل زمستان هم به دام پرندگان می افتند. به خصوص پرندگان شکاری که در هر فصلی از سال از شکار عقب نمی مانند. اگرچه ممکن است چنین شکارهایی در زمستان بسیار سخت و کمیاب باشند، اما پرندگان با سختی آن مبارزه می کنند.

فن تریکس مطالعه مقالات “پرندگان چگونه خود را در فصل زمستان گرم نگه می دارند؟“، “دلایل آوازخوانی پرندگان ماده چیست؟” و “چه رنگ هایی پرندگان را جذب یا دور می کند؟” را به شما پیشنهاد می دهد.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
thespruce
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید