سلامت

دستگاه تنفسی چگونه مقابل ذرات مضر معلق در هوا دفاع می کند؟


فن تریکس در شبکه های اجتماعی

fantricks-soroush-50 fantricks-instagram-50 fantricks-telegram-50 fantricks-aparat-50-png
🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

عملکرد دفاعی دستگاه تنفسی

هوایی که انسان تنفس می کند سرشار از مواد شیمیایی، ریزگرد ها، آلودگی ها و مواد مضر و خطرناک است که به چشم نمی آیند. یعنی می توان گفت بخش بزرگی از هوا را گرد و غبار، دود، قارچ، باکتری، ویروس، میکروب و آلاینده ها پوشش می دهند. پس چگونه است که در چنین هوایی به راحتی نفس می کشیم و این مواد نه تنها به چشممان نمی آیند، بلکه گویی بدنمان هم آن را نادیده گرفته و تأثیرات آن روی بدن مشاهده نمی شود. سؤال این جاست که آیا واقعا بدن و سیستم تنفسی هم آنها را نادیده می گیرند؟ یا اجازه ی ورود آنها به بدن داده نمی شود؟ آیا وارد می شوند و از بین می روند؟ واقعاً چه اتفاقی می افتد؟

واقعیت این است که سیستم تنفس انسان یا همان دستگاه تنفسی چندین راه برای محافظت انسان در مقابل ذرات مضر معلق در هوا دارد. هوایی که وارد بدن می شود مراحل بسیاری را طی می کند. اول اینکه تنها ذراتی وارد ریه می شوند و در واقع به اعماق آن نفوذ می کنند که بسیار کوچک بوده و اندازه ی آنها فقط سه تا پنج میکرون باشد.

1 عملکرد دفاعی دستگاه تنفسی در مقابل ذرات

قبل از این که هرگونه ذره ای وارد ریه شود، ابتدا باید از طریق بینی و دهان وارد مجرای تنفسی گردد. درون مجاری تنفسی موهای بسیار ریزی به نام cilia در امتداد دیواره های مجرای تنفسی وجود دارد که در کنار آنها مخاطی قرار گرفته شده است. این موهای کوچک که در حقیقت بافت ماهیچه ای می باشند، مخاط را در امتداد دیواره های تنفسی حرکت می دهند. این عمل، شاید کاری به ظاهر ساده باشد اما جالب است بدانید که سلول های cilia در هر دقیقه 1000 بار می جنبند تا مخاط را در امتداد مجاری تنفسی حرکت دهند. به علاوه می توانند ذرات مضری که نباید وارد ریه شوند را به دام انداخته و هوای تنفس شده را تصفیه کنند. در نهایت لایه ی مخاطی که دارای ذرات مضر به دام انداخته شده است، به پشت دهان و از آن جا به معده رسیده و وارد سیستم گوارشی می شود. در پایان، اسید معده این ذرات مضر را با قدرت کشته و از بین می برد. این لایه ی مخاطی به عنوان یک مانع حفاظتی در دستگاه تنفسی فوقانی (که شامل حفره ی بینی، حلق و حنجره می شود) عمل کرده و از ورود ذرات مضر به دستگاه تنفسی تحتانی (که شامل نای، نایژه و ریه می باشد) جلوگیری می کند.

اگر ذرات مضر موجود در هوا در مرحله ی گفته شده به دام نیفتتند و خود را به ریه برسانند، سلول های متحرک دیگری به نام فاگوسیت (phagocytes) یا ذره خوار یا همان بیگانه خوار وجود دارند که از دستگاه تنفسی انسان دفاع و محافظت می کنند. این سلول های کوچک ذرات ناخواسته و مضرِ وارد شده را شناسایی کرده و با آنها مبارزه می کنند تا آنها را از بین ببرند. در واقع همان گونه که از نامشان پیداست، سلول های فاگوسیت ذرات مضر را می خورند. در مواردی که خطر بسیار جدی بوده و ذره ای خطرناک مانند ویروس یا عفونت از طریق هوا وارد دستگاه تنفسی می شود، بدن گلبول های سفید بیشتری که شامل نتروفیل ها (neutrophils) می باشد را آزاد می کند تا با ذرات ناخواسته موجود در شش ها مبارزه کنند.

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
برچسب هایک دیدگاه

  1. عالی بودخداراشکرمیکنم که اشخاصی مثل شمادوست محققی که نتیجه تحقیقات خویش را دراختیار بندگان خدا میگذارید دوست عزیزمتشکرم عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.