حیوانات و جانوران

چگونه اضطراب و استرس سگ را کاهش داده و از بین ببریم؟


فن تریکس در شبکه های اجتماعی

fantricks-soroush-50 fantricks-instagram-50 fantricks-telegram-50 fantricks-aparat-50-png
🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

رفع استرس و اضطراب سگ

سگ ها نیز به اندازه ی انسان ها از استرس و اضطراب رنج می برند. اگر چه تشخیص و مشاهده ی علائم آن کمی دشوار است اما در واقع استرس سگ امری طبیعی می باشد. به طوری که اغلب آن ها با انجام اعمالی استرس خود را نشان می دهند. مثلاً گوش هایشان را به عقب می کشند، دمشان را بالا نگه می دارند، بزاق ترشح می کنند، خمیازه می کشند، قلاده و پوزبند خود را لیس می زند یا پنجه های جلویی را بالا می برند.

از دیگر نشانه های بارز استرس و اضطراب سگ، قایم شدن و خود را پوشش دادن، نفس نفس زدن، لرزش و در معرض نمایش گذاشتن مقعد می باشد.

در چنین موقعیت هایی اقدامات زیادی وجود دارد که می توان کمک کرد حیوان به آرامش رسیده و اضطرابش رفع شود. گوش دادن به موسیقی ملایم مثل جاز، راک و پاپ یکی از بهترین روش هاست که در به آرامش رسیدن حیوانات خانگی بسیار موثر است. به طوری که مطالعه ای در سال 2017 نشان داد، پخش موسیقی برای سگ ها باعث کاهش ضربان قلب آن ها شده که خود نشانه ای از عدم وجود استرس است.

اما اگر با موسیقی و پخش آن برای سگ انس چندانی ندارید، نگران نباشید. راه های دیگری نیز برای کاهش و از بین بردن اضطراب سگ وجود دارد.

1- انجام کارهای روتین را تکرار کنید.

1 کاهش استرس و اضطراب سگ

قبل از روی آوردن و استفاده از محصولات و داروهایی که گفته می شود استرس سگ را از بین می برد، فکر کنید چگونه می توانید به حیوان کمک کنید که به آرامش برسد. در اکثر اوقات اغلب کسانی که از حیوانات خانگی مراقبت می کنند راه های متفاوتی را برای مدیریت استرس سگ امتحان کرده که ادعا دارند بسیار موثر می باشد.

مثلاً داشتن یک برنامه ی روتین و روزانه به سگ در پیش بینی زمان غذا خوردن، بیرون رفتن و بازی و تفریح کمک کرده و در رسیدن سگ به آرامش و کاهش استرس و اضطراب بسیار موثر است. مخصوصاً اگر اضطرابش به خاطر جدایی و دور شدن از شما باشد.

2- از لباس های فشاری سگ استفاده کنید.

2 کاهش استرس و اضطراب سگ

لباس های فشاری، لباس هایی هستند که به صورت محکم به دور بدن سگ بسته شده و به بدن وی فشار می آورند (چیزی شبیه به شکم بند). پوشاندن این لباس ها به سگ ممکن است شکلی عجیب غریب به او داده که دوست نداشته باشید اما تفاوت بسیاری را در خلق و خو و احوال او به وجود می آورد. مخصوصاً در هنگام آتش بازی های چهارشنبه سوری یا رعد و برق که سگ به شدت استرسی می شود، وجود این لباس ها واقعاً لازم است.

این لباس مانند قنداق به دور بدن سگ پیچیده شده و با فشار ملایم و مداومی که ایجاد می کند، باعث می شود استرس و ترس سگ کاهش یابد.

3- پخش آهنگ

همان طور که گفته شد پخش موسیقی هایی با ژانر رگه و راک ملایم می تواند سگ را تشویق به آرامش کند. دیده شده است که موسیقی های کلاسیک نیز نه تنها استرس سگ را کاهش داده بلکه موجب شده اند که او کمتر عوعو کند.

4- ماساژ درمانی

3 کاهش استرس و اضطراب سگ

به نظر می رسد لمس فیزیکی و ماساژ دادن بدن سگ به راحتی و به سرعت اضطراب و خشم او را از بین می برد. البته اگر چه هنوز مطالعات بسیاری برای اثبات این ادعا لازم است اما تجربه نشان داده است که لمس ملایم بدن سگ به او کمک می کند تا در شرایط استرسی مثل تزریق یا خون گرفتن آرام تر باشد.

5- درمان های حرفه ای

اگر بعد از انجام همه ی مراحل گفته شده هنوز هم استرس سگ کاهش نیافته و از بین نرفت، باید منبع و منشا استرس او را یافته و درمان کنید. توجه داشته باشید که در صورت عدم موفقیت در رفع مشکل توسط خودتان، حتما سگ را نزد دامپزشک برده و درمان کنید. زیرا از آنجایی که سگ نمی تواند با عوامل استرس زا مقابله کند، روز به روز وضعیتش بدتر خواهد شد.

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
برچسب هادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.