سلامتورزش

چگونگی افزایش ملاتونین بدن با انجام مدیتیشن و تنظیم چرخه خواب

افزایش ملاتونین بدن با مدیتیشن

افرادی که به طور مرتب مدیتیشن یا همان مراقبه را انجام می دهند، گاهی احساس می کنند که این کار تاثیرات بسیار مثبتی مانند افزایش انرژی، آرامش ذهن، روح و روان را دارد. تحقیقاتی در این رابطه انجام شده است که نشان می دهد، مدیتیشن باعث افزایش میزان هورمون ملاتونین بدن می شود. هورمونی که کمک می کند خواب منظم شود. همچنین دیگر هورمون های بدن را تحت تاثیر قرار داده و نتایج بسیار خوبی از جمله افزایش ایمنی بدن و اثرات ضد اکسیدانی دارد.

1 افزایش ملاتونین بدن با انجام مدیتیشن


همچنین می توانید برای اطلاع از نحوه کاهش استرس کاری با انجام حرکات مدیتیشن به لینک زیر از وب سایت فن تریکس مراجعه کنید.

>>> کاهش استرس کاری با مدیتیشن <<<


ملاتونین چیست؟

ملاتونین از غده ی پینه آل که غده ای شبیه میوه ی درخت کاج، معروف به غده ی صنوبری در مغز است تولید می شود. فیلسوف معروف Rene Descartes این غده ی کوچک را “محل استقرار روح” نامید. در سنت روحانی هندوستان، از تکنیک های مدیتیشن برای هدایت انرژی به سمت هفت مرکز انرژی در بدن یا همان چاکراها استفاده می شود، که به صورت انتخابی می توان غددی که با این هفت نقطه ی بدن در ارتباط هستند را فعال یا غیرفعال کرد. غده ی پینه آل با چاکرایی در ارتباط است که در بالای سر قرار گرفته و اعتقاد بر این است که شادی و سرخوشی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد.

تحقیقات

رابطه ی بین ملاتونین و مدیتیشن ابتدا در سال 1995 توسط محققان دانشگاه ماساچوستس کشف شد. به دلیل اینکه اساساً ملاتونین شب ها تولید می شود، نمونه های ادرار شبانه جمع آوری شد. سپس “6- sulphatoxymelatonin” نمونه ها که ملاتونین تجزیه و فروپاشی شده به عنوان یک بازتاب دقیق از سطح ملاتونین خون است مورد آزمایش قرار گرفت. تحقیقات در خانم هایی که مدیتیشن انجام داده بودند نشان داد که مدیتیشن، باعث افزایش سطح ملاتونین بدن آن ها شده و به طور چشم گیری ملاتونین خونشان بیشتر از خانم هایی بود که مراقبه و مدیتیشن نداشته اند.

تحقیقات دیگری در این زمینه انجام شد که نشان داد، مدیتیشن قبل از خواب، باعث افزایش سطح ملاتونین بدن در همان شب می شود. زیرا ملاتونین خون در شب هایی که افراد مدیتیشن نداشته بودند افزایشی نداشت. می توان گفت این امر میزان اهمیت و البته ضرورت مراقبه ی منظم را نشان می دهد.

در اینجا دو تکنینک مدیتیشن که تحقیقات و مطالعات بر اساس آن ها انجام شد را معرفی می کنیم. برای اینکه بیشترین بهره را از آن ها ببرید، سعی کنید 20 دقیقه تا نیم ساعت قبل از خواب، با تکنیکی که برایتان راحت تر است، مراقبه کنید.

تکنیک های مدیتیشن برای افزایش ملاتونین بدن

1- مکانی ساکت و راحت پیدا کنید.

روی صندلی یا کف زمین به گونه ای بنشینید که سر، گردن و پشتتان صاف باشد؛ اما شق نشود. سعی کنید تمام افکار گذشته و آینده خود را کنار گذاشته و فقط روی زمان حال تمرکز کنید.

2- تنفستان را در نظر داشته و روی حسی که هنگام ورود و خروج هوا در بدنتان به وجود می آید تمرکز کنید.

باید احساس کنید که شکمتان بالا و پایین می شود. دقت داشته باشید که هوا از بینی وارد شده و از دهان خارج شود. به نحوه ی تنفستان که تغییر می کند و متفاوت است توجه خاصی داشته باشید.

3- در همین حین حسی را در خود به وجود آورید که گویی همه ی اندیشه ها و احساساتی که می آید و می رود را تماشا می کنید.

خواه ترس و نگرانی و دلواپسی باشد، خواه امید و احساسات خوب. وقتی اندیشه ها به ذهنتان می آیند، آن ها را پس نزنید، بلکه به سادگی آن را مورد توجه قرار داده و سعی کنید با تنفستان مهارشان کنید.

4- اگر غرق در افکار و احساستتان شده و از خود بی خود شدید، به خودتان سخت نگیرید و اجازه دهید ادامه پیدا کند.

فقط حواستان باشد هر جایی که ذهنتان از آن حالت خارج شد، به تنفس باز گردید.

5- زمانی که این سفر ذهنی تمام شد؛ و تمام افکار و اندیشه های زمان حالتان را با تنفس مهار کردید، یک یا دو دقیقه نشسته و از جایی که هستید آگاه و هوشیار شده و کم کم بلند شوید.

نکات مهم برای افزایش ملاتونین بدن

در هنگام مدیتیشن نکات زیر را نیز در نظر داشته باشید تا بهترین نتیجه ها را بگیرید:

1- زمانی که در یک مکانی ساکت و راحت قرار می گیرید، سعی کنید عضلاتتان را شل و ول و ریلکس کنید.

2- کلمات یا جملاتی که به شما آرامش می دهند را انتخاب کرده و با خود تکرار کنید.

3- موقع دم، صدای haaam را تولید کرده و عمیقاً هوا را به شش ها بفرستید؛ و هنگام باز دم نیز صدای saah را تولید کنید، گویی در حال آه کشیدن هستید.

4- آرام و طبیعی نفس بکشید. (دم از بینی و بعد از چند ثانیه بازدم از دهان.)

5- اصلاً نگران خوب و بد انجام دادن این عمل و ورود افکار و احساسات به ذهنتان نباشید. فقط به خودتان بگویید “باشه اوکی” یا “اوو خب” و به تمرین و تکرار و مهار کردنشان ادامه دهید.

6- بعد از اتمام کار آرام آرام از جایی که هستید و از موقعیتتان آگاه شوید، به آرامی چشمانتان را باز کرده و به تدریج و آرام آرام بلند شوید.

حالا با خیال راحت بخوابید. افزایش ملاتونین بدن به خوبی انجام شده و ملاتونین در بدنتان، کار خودش را می کند.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks دیدگاه نامه فن تریکس (کلیک کنید)

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید.
* پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید.
* با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید.
* با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید.
* تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.

hashie-fantricks-2 سلب مسئولیت! مقالات مربوط به بخش سلامتی، پزشکی، زیبایی، روانشناسی، تناسب اندام و ... تنها برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی زبان گرد آوری شده و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و مسئولیت صحت توصیه های نقل شده در مطالب بر عهده تیم فن تریکس نمی باشد. اطلاعات بیشتر hashie-fantricks-2
منبع
verywellmind
دیدگاه ها

اشتراک در اطلاعیه دیدگاه ها (کلیک کنید)
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ بوده و منتشر نخواهد شد.
زنگوله را بزنید تا از تایید دیدگاه خود مطلع شوید.
1 دیدگاه
محبوب ترین ها
تازه‌ترین ها قدیمی ترین ها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربر ناشناس

سلام با تشکر از سایت مفید و اموزندتون لطفا نام لاتین کلمات بیولوژی را در پرانتز قرار دهید

دکمه بازگشت به بالا