تکنولوژیسلامت

میکروسکوپ AR گوگل چیست و چگونه سرطان را تشخیص می دهد؟

تسریع در تشخیص سرطان

در نگاهی کلی به این میکروسکوپ، می توان گفت که تمامی الگوریتم ها، سلول های سرطانی را در عکسی که از بافت های انسان گرفته شده است، تشخیص داده و نمایش می دهند.

1 تسریع در تشخیص سرطان با میکروسکوپ AR

در یک سخنرانی که اخیرا در نشست سالانه انجمن تحقیقات سرطان آمریکا مطرح شد، محققان گوگل نمونه ی اولیه ی یک میکروسکوپِ واقعیت افزوده را معرفی کردند که می تواند برای کمک به پزشکان، جهت تشخیص بیماری مورد استفاده قرار گیرد.

پاتولوژیست ها (آسیب شناسان) نمونه ای از بافت بدن را برای یافتن نشانه های سرطان مورد بررسی و تحلیل قرار داده و پس از آن نیز در صورت وجود نشانه ها زمان زیادی را برای بررسی نوع و اندازه آن صرف می کنند. این مسئله همان چیزی است که گوگل فکر می کند با استفاده از یک ابزاری دقیق، می توان انجام آن را تسریع بخشید. یعنی استفاده از تکنولوژی AI در میکروسکوپ های نوری.

شرکت گوگل معتقد است از این میکروسکوپ و در واقع از این تکنولوژی، می تواند به افرادی با سرمایه های محدود مثل کلینیک ها و آزمایشگاه های کوچک یا کشورهای در حال توسعه که امکانات و تجهیزاتی گسترده ای برای انجام تحقیقات و آزمایشات متعدد جهت تشخیص سرطان را ندارند، کمک کند و بتوانند از این ابزار به شکلی ساده و راحت استفاده کرده و با روشی نه چندان پیچیده و زمان بر، به تشخیص سرطان بپردازند.

گوگل همچنین ادعا می کند که این وسیله به احتمال زیاد می تواند سرعت استفاده از انواع ابزارها و تکنولوژی های پیشرفته، توسط همه ی پاتولوژیست های سراسر جهان را افزایش داده و عملکردشان را بیش از پیش ارتقا دهند.

این میکروسکوپ، یک میکروسکوپ نوری معمولی است که توسط پاتولوژیست ها در سرتاسر جهان استفاده می شود. گوگل فقط کمی آن را بهینه سازی کرده است تا بتواند با تکنولوژی AI واقعیت ها را به صورت گسترده و تکمیل شده نشان دهد. به همین دلیل است که این دستگاه اصطلاح واقعیت افزوده را به خود اختصاص داده است.

عملکرد این میکروسکوپ به گونه ای است که وقتی یک تکه از بافت انسان در زیر آن قرار می گیرد، عکسی مشابه همان چیزی که پاتولوژیست در میکروسکوپ می بیند، به کامپیوتر فرستاده می شود. سپس الگوریتم های AI سلول های سرطانی بافت را تشخیص داده و دور این سلول های سرطانی خط کشیده و آن ها را مشخص می کند. (برای درک موضوع عکس بالا را مشاهده کنید.)

همه ی این کارها در مدت زمانی بسیار کوتاه صورت می گیرد و می توان به جرأت گفت که این تکنولوژی در تشخیص سریع مشکلی همچون سرطان موجود در بافت ها بسیار موثر است.

تاکنون تیم گوگل توانسته است توانایی تشخیص سرطان های سینه و پروستات، توسط این میکروسکوپ را به اثبات برساند و نشان دهد که این سیستم در تشخیص و ارزیابی، عملکرد بسیار دقیقی دارد. گوگل همچنین می گوید: از این تکنولوژی و سیستم می توان در تشخیص دیگر سرطان ها و بیماری های عفونی چون سل و مالاریا نیز استفاده کرد. البته این میکروسکوپ های نوری در بسیاری صنایع دیگر، غیر از آسیب شناسی نیز مفید می باشند و ما معتقدیم که میکروسکوپ های واقعیت افزوده برای استفاده در طیف وسیعی از برنامه های کاربردی در زمینه مراقبت های بهداشتی، علوم زیستی و علوم مواد، سازگار بوده و می تواند داده ها و اطلاعات بسیار گسترده ای را به نمایش در آورد.

البته این ادعا هم اکنون در حال بررسی و تحقیق است و گوگل می گوید برای ارزیابی های قوی تر از عملکرد سیستم و کاستی های آن، یک مطالعه دقیق تر لازم است.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
engadget
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.