حیوانات و جانورانخانه و کاشانه

چگونه از شر خرخاکی و ماهی نقره ای رها شویم؟

دیجی کالا

ماهی نقره ای یا Silverfish و البته خرخاکی، موجوداتی بسیار مضر هستند. این موجودات اغلب تمایلی به ساکن شدن در محیط خانه را ندارد، مگر اینکه شرایط خوراک و زیستشان مهیا باشد. همچنین از کتاب، سلول های مرده ی پوست و سایر مواد نشاسته ای تغذیه و در مکان های مرطوب و تاریک رشد می کنند. بنابراین به محض اینکه متوجه این موجودات در منزل شدید، بدانید که مکانی تاریک و مرطوب یافته اند و از پوستتان تغذیه و به قول معروف شما را نیش می زنند. پس باید دست به کار شده، خانه را برایشان ناامن کنید و آن ها را از بین ببرید. از آنجایی که سم این موجودات خصوصاً برا ی خانه هایی که صاحب کودک هستند، بسیار خطرناک است، فن تریکس چند راه خانگی ساده را برای از بین بردن ماهی نقره ای معرفی می کند.

راه های مختلف برای از بین بردن خرخاکی و ماهی نقره ای

• لانه ی آن ها را پیدا کنید.

این موجودات معمولاً در طول روز کمتر دیده می شوند و شبانه هستند. به همین دلیل ممکن است در خواب های شبانه شاهد گزیدگی های این موجودات روی بدنتان باشید. پس حتی اگر یک یا دو عدد از آن ها را در منزل مشاهده کردید، بدانید که در گوشه ای لانه کرده اند. به دنبال مناطق مرطوب و تاریک در منزلتان باشید و اگر نقطه های سیاهی مانند دانه های فلفل سیاه را یافتید، بدانید که فضولاتشان است و به لانه شان نزدیک شده اید. نقطه ها و سوراخ های زرد رنگ روی لباس، کاغذ دیواری و مقوا نیز نشان می دهد که ماهی نقره ای در همان نزدیکی است. همچنین این موجودات پوست اندازی هم می کنند. پس اگر متوجه پوست آن ها در مکان هایی خصوصاً در حمام شدید، بدانید که در همان نزدیکی ها وجود دارند.

1 خرخاکی و ماهی نقره ای

• بعد از یافتن لانه، روزنامه ای را رول کرده، ببندید، آن را مرطوب کنید و به مدت یک شب در کنار لانه قرار دهید.

حشرات برای خوردن روزنامه در شب به آن هجوم می برند و در روزنامه گیر می کنند. صبح هنگام، روزنامه را دور انداخته یا آن را بسوزانید. این کار را چند شب تکرار کنید تا در نهایت همه را از لانه بیرون کشیده و از بین ببرید. بنابراین، در روزهای پایانی نباید هیچ حشره ای در داخل روزنامه وجود داشته باشد.

2 خرخاکی و ماهی نقره ای

• از اسید بوریک استفاده کنید.

بوریک اسید، اسیدی ملایم است که اغلب به عنوان گند زدا استفاده می شود. این ماده می تواند هم ماهی نقره ای و هم تخم هایش را از بین ببرد. فقط هنگام پاشیدن آن در اطراف کابینت و جاهایی که احتمال می دهید لانه ی این حشرات باشد احتیاط کنید که آن را استنشاق نکنید. زیرا سمی برای شش ها می باشد. توصیه می کنیم در صورت داشتن کودک، یا از این روش استفاده نکنید یا بسیار مواظب فرزندانتان باشید.

3 خرخاکی و ماهی نقره ای

• در اطراف لانه و محل زندگی ماهی نقره ای، سدر بپاشید.

بوی سدر آن ها را از محل دور می کند و باعث می شود هیچگاه از لانه بیرون نیامده و از بین بروند. هر هفته یک بار سدرها را جارو کرده و مجدداً بپاشید تا کاملاً از بین بروند.

• در کابینت ها ادویه بگذارید.

ماهی نقره ای از بوی ادویه جات بیزار است. بنابراین بهترین راه بیرون کردن این موجودات از آشپزخانه و جلوگیری از ورود آن ها در کابینت ها و مواد غذایی این است که ادویه هایی مثل پودر میخک، دارچین، هل و امثال این ها که بویی قوی دارند را در کابینت ها قرار دهید. این یک راه عالی برای ایمن کردن آشپزخانه است.

• از اسپری مرکبات یا اسطوخودوس استفاده کنید.

هم آب مرکبات و هم اسطوخودوس در دور کردن ماهی نقره ای از منزل بسیار مؤثر بوده و مهم تر اینکه سمی نیستند و هیچ ضرری هم برای انسان ندارد. پس آب لیمو یا روغن (عصاره) اسطوخودوس را با آب مخلوط کرده، درون آب پاش ریخته و در تمام مناطقی که فکر می کنید ماهی های نقره ای وجود دارند بپاشید.

4 خرخاکی و ماهی نقره ای

جلوگیری از ورود خرخاکی و ماهی نقره ای به خانه

• خانه را خشک نگه دارید.

از آنجایی که این حشرات مکان های مرطوب را دوست داشته و در آنجا رشد می کنند، با استفاده از فن، کولر یا بخاری تمامی رطوبت را از خانه دور کرده و مکان را کاملاً خشک کنید. مطمئن باشید که این حشرات به خانه راه پیدا نمی کنند.

• تمامی شکاف های اطراف خانه که ممکن است این موجودات به آنجا راه پیدا کرده و تخم گذاری کنند را پر کنید.

اگر شکاف ها در مکان های تاریک، آشپزخانه، حمام، دستشویی و زیرزمین باشند؛ احتمال لانه کردن این موجودات در آن بیشتر است.

5 خرخاکی و ماهی نقره ای

• منابع غذایی را از بین ببرید.

سعی کنید همیشه مواد غذایی را درون ظرف های در بسته نگه داشته و کف منزل را مرتباً جارو کنید تا هرگونه منابع غذایی این موجودات را از بین برده باشید. لباس های کثیف را مرتباً بشویید و انبار نکنید. همچنین از انباشتن لباس های کهنه خودداری کنید، زیرا منبعی عالی برای این نوع موجودات می باشد.

6 خرخاکی و ماهی نقره ای

مقالات پیشنهادی فن تریکس

>>> تاثیر اسید بوریک در از بین بردن پشه میوه و سبزیجات <<<

>>> جلوگیری از ورود حشرات به سطل زباله <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

دیدگاه 5

  1. ممنون بابت اطلاعاتتون
    گفتین نیش هم میزنن!؟ من دوتا بچه ۲ و ۳ ساله دارم هرشب یه چیزی اینارو نیش میزد هرچه قدر میگشتم پیدا نمیکردن آخرسر بعد پنج روز یکی از این ماهی نقر ه ای لای لباسام تو کشو پیدا کردم،بگم که با بچه ها تو همون اتاق میخوابیم میخوام بدونم لازمه بچه هارو ببرم دکتر؟؟؟ چون گفتین مضرن

  2. چرا نوشته اید این حیوانات بیچاره را با روزنامه بسوزانی؟!د در حالی که امکان دور انداختن روزنامه وجود دارد. نکنید شمارا بخدا این حیوانات هم جان دارند و جان شیرین خوش است. اثر وضعی دارد خصوصا وقتی راه دیگری غیر از کشتن وجود دارد.

    1. راست میگی میتونی قسمتی از اطاق رابه این حشرات اختصاص داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید