پوشاک

چگونه یک جفت پاپوش زمستانی بدوزیم؟

طرز دوخت پاپوش زمستانی

در فصول سرما همگی ما به فکر لباس های گرم هستیم. اما داشتن یک پاپوش گرم که پاها را در منزل نیز گرم نگه دارد کمتر مورد توجه قرار می گیرد. البته اگر پاپوشی باشد که خودتان تهیه کرده باشید، لذت استفاده از آن را از دست نمی دهید. به همین دلیل این بار قصد داریم طرز دوخت پاپوشی بسیار زیبا و جذاب و البته بسیار گرم را با استفاده از لباس ها و ژاکت های کهنه و قدیمی آموزش دهیم. پس با فن تریکس همراه باشید.

1 طرز دوخت پاپوش زمستانی

وسایل مورد نیاز

کاغذ و قلم برای تهیه ی الگو
دو آستین بریده شده از یک ژاکت بافتنی کهنه یا پارچه ای مشابه آن
پارچه ی پشمی یا خز
پارچه ای ضخیم مثل نمد
قیچی
سوزن ته گرد
چرخ خیاطی
اتو
متر

2 طرز دوخت پاپوش زمستانی

مراحل دوخت پاپوش

1- ابتدا باید الگوی پاپوش را بکشید: الگویتان باید مانند تصویر زیر باشد. بسته به این که پاپوش را برای چه کسی می خواهید بدوزید، سایز الگو متفاوت می شود. پس پای فرد مورد نظر را روی کاغذ گذاشته و دور تا دور آن را خط بکشید تا الگوی کفی پاپوش چیزی شبیه تصویر، اما در سایز مناسب باشد. الگوی بعدی که در تصویر می بینید و در واقع رویه ی پاپوش است، باید دقیقاً هم اندازه با طول کف پا باشد. پس آن را نیز رسم کرده و دور تا دور الگوها را ببرید.

3 طرز دوخت پاپوش زمستانی

2- حال باید الگو را روی پارچه با سوزن ته گرد ثابت کنید. اگر از آستین های ژاکت استفاده می کنید، الگو را مانند تصویر روی آستین بگذارید. اما اگر از پارچه استفاده می کنید آن را تا زده و سپس الگو را روی آن قرار دهید. توجه داشته باشید که اگر قصد دارید طرح پارچه روی پاپوش قرار گیرد، همانند شکل زیر الگو را به گونه ای قرار دهید که رویه ی پاپوش و طرح پارچه با هم منطبق باشند.

4 طرز دوخت پاپوش زمستانی

3- مانند شکل زیر و با استفاده از یک قیچی تیز دور تا دور الگو به جز سمت بسته ی پارچه یا آستین را برش بزنید. برشتان نباید دقیقاً روی خط الگو بوده و باید حدود 2 تا 2.5 سانتی متر از خط الگو فاصله داشته باشد.

الگو را از روی پارچه برداشته و همین مراحل را برای آستین دیگر (یا پارچه) نیز تکرار کنید. حالا دو برش از رویه ی پاپوش آماده شده است. مرحله دو و سه را روی یک پارچه ی پشمی یا خز نیز تکرار کرده و برای هر دو رویه ی پاپوش، آستر تهیه کنید.

5 طرز دوخت پاپوش زمستانی

4- حال شما چهار عدد برش دارید که وقتی آن ها را از وسط باز می کنید مانند تصویر زیر می شود. فعلا این چهار برش را کنار گذاشته و به سراغ مرحله ی بعدی بروید.

6 طرز دوخت پاپوش زمستانی

5- در این مرحله کف پاپوش را برش می زنیم: پارچه ی پشمی یا خز را تا زده و دولا می کنیم. الگوی کف کار را روی قسمت دولا و با سوزن ته گرد محکم کنید. دور تا دور الگو را با فاصله ی 2.5 سانتی متری از خط الگو برش بزنید. الگو را از روی پارچه بردارید. اکنون باید دو عدد پارچه ی برش خورده مخصوص کف کار داشته باشید. مجدداً همین مرحله را تکرار کرده و دو عدد دیگر نیز تهیه کنید تا 4 عدد پارچه ی برش خورده کف پاپوش به دست آید.

7 طرز دوخت پاپوش زمستانی

6- کف پاپوش باید از جنسی ضخیم و محکم مثل نمد یا موکت یا هر چیز مشابهی باشد. پس این پارچه ضخیم و محکم را از وسط نصف کرده و الگوی کف پا را روی آن بگذارید. دور تا دور آن را دقیقاً روی خط الگو قیچی کنید. دقت کنید که برخلاف مراحل قبل، در این مرحله برش باید دقیقاً روی خط الگو زده شود.

8 طرز دوخت پاپوش زمستانی

7- کف کار را آماده کنید. تا این مرحله باید دو عدد کفی از جنس نمد و چهار عدد کفی از جنس پارچه ی پشمی یا خز داشته باشید.

9 طرز دوخت پاپوش زمستانی

8- برش های نمدی را دقیقاً وسط دو برش پشمی گذاشته و با سوزن ته گرد محکم کنید. در این مرحله و در هنگام وصل کردن نمد به پشم حواستان به پای چپ و راست بودن کار باشد.

10 طرز دوخت پاپوش زمستانی

9- چرخ خیاطی را آماده کنید. حال باید دو لنگه نمد و پشم را با چرخ خیاطی دوخته و سوزن ها را جدا کنید. این دو لنگه کف کار را فعلا کنار بگذارید. به سراغ رویه ی پاپوش بروید.

11 طرز دوخت پاپوش زمستانی

10- دو پارچه ی رویه ی کار را از وسط به صورت پشت و رو تا کرده و خط پشتی کار که در قسمت پشت پا قرار می گیرد را با سوزن ته گرد متصل کنید.

12 طرز دوخت پاپوش زمستانی

11- حال همان خط را مانند تصویر زیر بدوزید.

13 طرز دوخت پاپوش زمستانی

12- کفی ها و رویه ی کار را به هم متصل کنید. دقت کنید که رویه باید به طرف نمد خورده ی کف کار دوخته شود. (مانند تصویر)

14 طرز دوخت پاپوش زمستانی

13- هر دو لنگه را با چرخ خیاطی دوخته و لنگه های رویه ی کار را به کف کار متصل کنید.

15 طرز دوخت پاپوش زمستانی

14- حال در کنار دوخت ها، لبه های دو و نیم سانتی متری که در هنگام برش باقی گذاشته بودید را می بینید. در قسمت های اضافی، مانند تصویر باید برش هایی بزنید تا پاپوش را بتوان به راحتی برگردانده و پشت و رو کنید.

16 طرز دوخت پاپوش زمستانی

15- بعد از پشت و رو کردن باید پاپوش را اتو بزنید. بهتر است لبه ی اتو را روی دوخت ها متمرکز کرده و دوخت ها را با اتو کاملا صاف و یک دست کنید.

17 طرز دوخت پاپوش زمستانی

16- حال باید داخل پاپوش نیز لایه ای از پشم بگذارید.

18 طرز دوخت پاپوش زمستانی

17- دو برش رویه ی پاپوش که از پارچه ی پشمی زده بودید را از وسط تا کرده و درز پشت کار را با سوزن ته گرد وصل کنید.

قبل از این که این قسمت را با چرخ بدوزید، 2.5 سانتی متر از وسط درز را علامت زده و آن را باز گذاشته و فقط ابتدا و انتهای درز را از بالا و پایین تا قسمت علامت زده شده، بدوزید. وجود این درز بسیار مهم است زیرا در پایان کار برای پشت و رو کردن آستر پشمی پاپوش استفاده می شود.

19 طرز دوخت پاپوش زمستانی

18- اکنون باید رویه پشمی را با سوزن ته گرد به کفی متصل کرده و با چرخ خیاطی بدوزید.

20 طرز دوخت پاپوش زمستانی

19- بعد از دوخته شدن رویه به کفی، همانند مرحله قبل برش هایی را روی لبه های دو و نیم سانتی متری ایجاد کرده تا بتوانید آن را راحت تر پشت و رو کنید. فقط مواظب باشید که دوخت ها را برش نزنید. اکنون آستر پاپوشتان هم آماده است.

21 طرز دوخت پاپوش زمستانی

20- آستر را بدون پشت و رو کردن و به همین حالتی که هست، به تن قسمت رویه ی پاپوش کرده و با سوزن ته گرد رویه و آستر را روی هم محکم کنید. دور تا دور دایره ای پاپوش (قسمتی که پا از آنجا داخل می شود) را چرخ کنید. تا آستر بر رویه ی پاپوش محکم شود.

22 طرز دوخت پاپوش زمستانی

21- حال باید از درزی که در پشت آستر کار باقی گذاشته بودید استفاده کرده و سعی کنید پاپوش را پشت و رو کنید.

23 طرز دوخت پاپوش زمستانی

22- بعد از پشت و رو شدن، درز را با دست دوخته و آستر را با ظرافت تمام داخل پاپوش پهن کنید تا آستر به طرز صحیحی داخل کار قرار گیرد.

24 طرز دوخت پاپوش زمستانی

23- دور تا دور گردی پاپوش یعنی قسمتی که پا از آنجا وارد پاپوش می شود را نیز از رو دوخته تا آستر داخل پاپوش محکم شده و هر بار با پوشیدن و درآوردن پاپوش، آستر بیرون نیاید.

25 طرز دوخت پاپوش زمستانی

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 5    میانگین: 2.8/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
ehow
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.