مراقب باشید...


برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تنها کافی است بهداشت فردی را رعایت کنید.


در خانه بمانید. مسافرت نکنید. به روش صحیح ماسک بزنید. با دیگران دست ندهید و روبوسی نکنید. به دفعات دست و روی خود را بخوبی بشویید.


تنها باید زنجیره انتقال را قطع کنیم.


لپ تاپ و کامپیوتر

WMI Provider Host چیست و چرا از CPU زیادی استفاده می کند؟

پردازش WMI Provider Host، بخش مهمی از ویندوز بوده و غالباً روی بک گراند اجرا می شود. این بخش، به دیگر برنامه های روی کامپیوتر شما اجازه می دهد تا اطلاعات موجود روی سیستم شما را درخواست کنند. این پردازش، معمولاً نباید بخش زیادی از منابع سیستم را بکار گیرد، اما اگر دیگر فرآیند های در حال اجرا روی سیستم به خوبی عمل نکردند، ممکن است از CPU زیادی استفاده کرده باشد.

1 ابزار مدیریت ویندوز WMI

این مقاله، بخشی از پردازش های مختلفی بوده که در تسک منیجر مشاهده می شوند مانند: ران تایم (Runtime)، ادوب اپدیتر (Adob_Updater)، و …

WMI Provider Host چیست؟

WMI، مخفف عبارت “Windows Management Instrumentation” بوده و مشخصه ای از ویندوز است که روش استانداردی را برای نرم افزار و الگوهای اجرایی فراهم نموده تا اطلاعاتی در مورد سیستم عامل ویندوز و داده های روی آن، درخواست کنند. خدمات WMI در زمان لازم اطلاعات خواسته شده را فراهم می کنند. به طور مثال نرم افزار می تواند اطلاعاتی در مورد وضعیت رمزگذاری درایو با بیت لاکر را (BitLocker) پیدا کرده یا مقدار اطلاعات درون یک سلول مشخص را از لاگ (Event Log) مشاهده کنند و یا از برنامه های نصب شده که شامل خدمات WMI است درخواست اطلاعات کنند. شرکت مایکروسافت روی وب سایت خود لیستی دارد که شامل خدمات WMI است.

برای شرکت ها، توانایی مدیریت PCs مرکزی، یک شاخصه مفید است، به ویژه زمانی که اطلاعات می توانند از الگوها درخواست شده و از طریق یک روش استاندارد در فرمان های اجرایی، نمایش داده شوند. با این حال، حتی در یک کامپیوتر خانگی هم، برخی نرم افزارهایی که نصب کرده اید ممکن است در مورد سیستم، از طریق ارتباطات WMI، اطلاعاتی درخواست کنند.

همچنین شما می توانید خودتان WMI را برای یافتن بخش های مختلف و مفیدی از اطلاعات که معمولاً در ویندوز کامپیوتر شخصی تان دیده نمی شود، بکار ببرید.

برای مثال، ما نوار خط فرمان (WMI (WMIC را مخفی می کنیم تا شماره سریال کامپیوتر، شماره مدل مادربورد و … کامپیوتر شخصی شما را بفهمیم.

2 ابزار مدیریت ویندوز WMI

چرا از CPU زیادی استفاده می کند؟

پردازش WMI Provider Host ، معمولاً نباید از CPU زیادی استفاده کند؛ چون در حالت عادی کاری انجام نمی دهد. اما برخی اوقات از CPU استفاده می کند. مانند زمان هایی که بخش های دیگر نرم افزار یا فرمان های بخش PC از WMI اطلاعات در خواست می کنند و این طبیعی است. استفاده ی بالا از CPU احتمالاً هنگامی رخ می دهد که برنامه های دیگر از طریق WMI اطلاعات می خواهند.

با این حال استفاده زیاد از CPU برای مدت طولانی، اشتباه است. پردازش WMI Provider Host ، نباید زیاد از منابع CPU برای همه زمان ها استفاده کند. اگر وضعیت WMI، نامناسب بود راه اندازی مجدد آن می تواند کمک کننده باشد. شما می توانید با راه اندازی مجدد کامپیوترتان این کار را انجام دهید، اما راهی هم وجود دارد که بدون راه اندازی مجدد کامپیوتر، WMI را مجدداً راه اندازی کنید. برای انجام این کار، منوی استارت (شروع) کامپیوترتان را باز کرده و عبارت “Services.msc” را تایپ کرده و دکمه اینتر را بزنید تا منوی زیر باز شود.

3 ابزار مدیریت ویندوز WMI

“Windows Management Instrumentation service” را در لیست بیابید و روی آن، راست کلیک کرده و گزینه “Restart”را انتخاب کنید.

4 ابزار مدیریت ویندوز WMI

اگر همچنان استفاده از CPU بالا بود، احتمالاً عملکرد برخی برنامه های دیگر روی سیستم شما خوب نیست. اگر یک پردازش مرتباً حجم زیادی از داده ها را از WMI درخواست کند، سبب استفاده زیادی از CPU می گردد.

برای تشخیص اینکه کدام پردازش های خاص، مشکلاتی برای WMI ایجاد می کنند، از “Event Viewer” استفاده کنید. برای این منظور شما می توانید در ویندوز 10 و 8، روی دکمه استارت، راست کلیک کرده و گزینه “Event Viewer” را انتخاب کنید. در ویندوز 7، منوی استارت را باز کرده، عبارت “Eventvwr.msc” را تایپ کنید و کلید اینتر را بزنید تا راه اندازی شود.

5 ابزار مدیریت ویندوز WMI

سمت چپ پنجره Event Viewer، گزینه Applications and Service Logs\Microsoft\Windows\WMI-Activity\Operational را پیدا کنید.

6 ابزار مدیریت ویندوز WMI

گزینه “Error” را از لیست پیدا کرده و برای به دست آوردن تعداد خطاها، عبارت “ClientProcessId” را در قسمت پایین این بخش بیابید. عددی که در این قسمت ثبت شده، عدد آی دی (ID) پردازش هایی که منجر به خطای WMI شده را نشان می دهد.

در این حالت شما می توانید چندین خطا را ببینید. این خطاها ممکن است توسط پردازش یک آی دی ایجاد شده باشند، یا اینکه ممکن است شما با چندین خطای ایجاد شده از پردازش های مختلف چند آی دی مواجه شوید. روی هر “Error” کلیک کنید تا نتیجه را ببینید.

7 ابزار مدیریت ویندوز WMI

اکنون شما می توانید پردازشی که منجر به ایجاد مشکل شده است را تشخیص دهید. ابتدا یک پنجره تسک منیجر باز کنید؛ برای این کار: کلید های Ctrl+Shift+Esc از صفحه کلید را زده یا روی تسک بار راست کلیک کرده و تسک منیجر را انتخاب کنید.

8 ابزار مدیریت ویندوزWMI

روی گزینه “Details” کلیک کرده و ستون “PID” را انتخاب کنید تا آن ها را به صورت صعودی یا نزولی مرتب کند و بتوانید عدد ID که در بخش Event Viewer logs نشان داده شده است را راحت تر بیابید.

برای نمونه، اینجا ما با خطاهای ایجاد شده توسط پردازش “HPWMISVC.exe” مواجه شده ایم.

اگر این پردازش بسته شده باشد، شما آن را در این لیست نخواهید دید. همچنین زمانی که یک برنامه بسته و مجدداً باز می شود، ممکن است ID پردازش متفاوتی داشته باشد. این موضوع می تواند دلیل نیاز شما به جستجوی رویدادهای اخیر باشد. چون عدد ID پردازش از رویدادهای گذشته در Event Viewer، نمی تواند در پیدا کردن هیچ چیزی به شما کمک کند.

9 ابزار مدیریت ویندوزWMI

با این اطلاعات، اکنون شما می توانید پردازشی که منجر به ایجاد مشکل شده است را شناسایی کنید. شما می توانید نام آن را در وب جستجو کرده تا بتوانید نرم افزار مربوط به آن را بیابید. همچنین می توانید با کلیک راست روی پردازش مورد نظر در لیست و انتخاب “Open File Location”، مکان آن را در کامپیوتر خود پیدا کنید. در صورت استفاده از این نرم افزار، ممکن است لازم باشد آن را بروزرسانی کنید و در صورت عدم استفاده، آن را پاک (uninstall) کنید.

می توانیم WMI Provider Host را غیرفعال کنیم؟

بله می توان این کار را انجام داد. با این حال، غیرفعال کردن آن، بخش‌های مختلف زیادی را در کامپیوتر شما متوقف خواهد کرد. WMI بخش مهمی از ویندوز سیستم شما بوده و باید باقی بماند.

به عبارت دیگر: زمانی که این بخش متوقف شود، عملکرد بیشتر نرم افزارهای مربوط به ویندوز نیز متوقف می‌شود. بنابراین، آن را غیر فعال نکنید! اگر در کامپیوترتان با آن مشکلی دارید، پردازشی که منجر به استفاده زیادی از CPU شده را شناسایی و بروزرسانی، حذف یا غیرفعال کنید نه اینکه WMI را غیرفعال کنید.

10 ابزار مدیریت ویندوزWMI

در پایان می توانید برای اطلاع از “نحوه غیرفعال کردن بهینه سازی درایو خودکار” مقاله زیر را از وب سایت فن تریکس مطالعه کنید.

>>> نحوه غیرفعال کردن بهینه سازی درایو خودکار <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 3   میانگین: 4.7/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
howtogeek
برچسب ها

یک دیدگاه

  1. با سلام WMI دز سیستم من با مشکل مواجه شده یعنی کاملا غیرفعاله میخوام START کنم ERROR 1083 میده مشکل کجاست و راهکارش چیه ؟ مشکل اصلیم اینه که هیچ فیلترشکنی رو کامپیوترم on نمیشه به قسمت network and sharing center میرم تو بخش sharing نوشته که WMI مشکل داره SYSTEM RESTORE کنین . چه کنم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید