لپ تاپ و کامپیوتر

configd چیست و چرا روی سیستم مک Mac اجرا می شود؟

configd چیست؟

زمانی که در حال کار با سیستم مک خود و مرور پروسه های موجود در ابزار اکتیویتی مانیتور (Activity Monitor) هستید، حتماً به پروسه نا آشنایی با عنوان configd برخورد می کنید. آیا در این زمینه اطلاعاتی دارید؟ پروسه configd را می شناسید؟ اگر به این موضوع علاقه مند هستید این مقاله را دنبال کنید.

1 پروسه configd

در ابزار اکتیویتی مانیتور، پروسه های مختلفی وجود دارند که از مهم ترین آن ها می توان به UserEventAgent، configd، kernel_task، hidd، mdsworker، installd، WindowServer، blued، launchd، backup، opendirectoryd، powerd، coreauthd، و mdnsresponder اشاره کرد.

Configd نیز مانند پروسه UserEventAgent، از بخش های اصلی سیستم عامل مک او اس است. این پروسه خاص، یک daemon (دیمن) بوده و در بک گراند اجرا می شود. در واقع این daemon خاص، سرور پیکربندی سیستم یا همان System Configuration Server است که روی وضعیت ها و تنظیمات مک نظارت داشته و آن ها را گزارش می کند.

به عبارت دیگر configd daemon، مسئول بخش های زیادی از سیستم محلی (local system) است. configd، داده ها یا اطلاعاتی که منعکس کننده وضعیت مورد نظر و فعلی سیستم است را حفظ می کند. زمانی که داده ها تغییر می کنند، پروسه کانفیگد (configd)، نوتیفیکیشن ها را در دسترس اپلیکیشن ها و برنامه ها قرار داده و تعدادی از عوامل پیکربندی را در قالب بسته های قابل بارگذاری، میزبانی می کند.

این موضوع کمی نامفهوم است و زمانی روشن تر می شود که شما با یک بسته قابل بارگذاری کار کنید. براساس O’Reilly’s Safari، این بسته ها در /System/Library/SystemConfiguration یافت می شوند.

2 پروسه configd

با نگاه اجمالی، این نکته روشن می شود که اکثرِ این بسته ها، مرتبط با شبکه هستند. برای مثال، یکی از آن ها برای پیکربندی IP و بقیه برای فایروال (firewall) مک او اس و PPP وجود دارند. اما همه این بسته ها مربوط به شبکه نیستند: این بسته های نرم افزاری روی مواردی نظیر چاپگرها و تنظیمات کاربر نیز نظارت می کنند.

اساساً زمانی که چیزی در سیستم شما تغییر می کند، اولین پروسه ای که متوجه این تغییر می شود configd بوده و این configd است که نوتیفیکیشن ها را به دیگر برنامه ها می فرستد. با این کار، به دیگر برنامه ها اجازه داده می شود که خود را با تغییرات و تنظیمات جدید سازگار و منطبق کنند.

اگر یک اپلیکیشن آفلاین باشد و یا اینترنت شما وصل نباشد، کانفیگد همان چیزی است که آن را به اپلیکیشن اعلام می کند. زمانی که می خواهید چیزی چاپ کنید یا پرینت بگیرید، کانفیگد به برنامه اجازه می دهد که بداند آیا چاپگر وصل است یا خیر. اگر شما نوع خاصی از تنظیمات را تغییر دهید، کانفیگد به تمام برنامه های سیستم شما اجازه می دهد در مورد این تغییرات بدانند. اگر چه که این ها کارهای ساده ای هستند، اما برای اینکه سیستم به خوبی کار کند باید حتماً انجام شوند.

اگر شما از یک فایروال شخص سوم (ترد پارتی) استفاده می کنید ممکن است با تعداد زیادی پنجره پاپ آپ (pop up) مربوط به کانفیگد مواجه شوید. این طبیعی است، زیرا بخش بزرگی از وظایف کانفیگد، مانیتور و نظارت بر وضعیت شبکه فعلی شماست.

در حالت عادی، کانفیگد نباید قسمت زیادی از نیروی پردازنده را اشغال کند. اما اگر چنین اتفاقی افتاد، ریست کردن سیستم مک و بالا آمدن مجدد سیستم، این مشکل را رفع خواهد کرد. همچنین می توانید این پروسه را در اکتیویتی مانیتور غیرفعال کنید.

 فن تریکس مطالعه مقالات زیر را نیز به شما پیشنهاد می دهد.

>>> launchd چیست و چرا روی سیستم مک Mac اجرا می شود؟

>>> UserEventAgent چیست و چرا روی سیستم عامل مک Mac اجرا می شود؟

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks دیدگاه نامه فن تریکس (کلیک کنید)

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید.
* پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید.
* با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید.
* با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید.
* تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.

hashie-fantricks-2 سلب مسئولیت! مقالات مربوط به بخش سلامتی، پزشکی، زیبایی، روانشناسی، تناسب اندام و ... تنها برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی زبان گرد آوری شده و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و مسئولیت صحت توصیه های نقل شده در مطالب بر عهده تیم فن تریکس نمی باشد. اطلاعات بیشتر hashie-fantricks-2
منبع
howtogeek
دیدگاه ها

اشتراک در اطلاعیه دیدگاه ها (کلیک کنید)
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ بوده و منتشر نخواهد شد.
زنگوله را بزنید تا از تایید دیدگاه خود مطلع شوید.
0 دیدگاه
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا