سلامت

دوش آب سرد چگونه باعث لاغری و کاهش وزن می شود؟
کاهش وزن با دوش آب سرد

قبل از اینکه برای کاهش وزن و لاغری خود را در معرض سرما قرار دهید، با دلیل وقوع این امر آشنا شده و حتماً مقاله ی زیر را مطالعه کنید.

1 کاهش وزن با دوش آب سرد

آیا واقعا آب سرد یا در معرض سرما قرار گرفتن و هوای سرد می تواند باعث چربی سوزی شود؟ مقالات اینترنتی و اکثر افراد این گونه ادعا می کنند که دوش روزانه با آب سرد در کاهش وزنشان بسیار موثر است. اما آیا این واقعاً حقیقت دارد؟ و اگر این گونه است چرا و چگونه؟ مگر چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

گفته می شود آب سرد متابولیسم بدن را بالا برده و باعث می شود فرد در طول روز چربی بیشتری بسوزاند. نظریه ی علمی در مورد این موضوع این است که هوای سرد و یا همان آب سرد به طور مداوم و پیوسته فعالیت چربی قهوه ای بدن که مسئول سوختن کالری و گرم کردن بدن است را افزایش می دهد. در یکی از مطالعاتی که در هاروارد صورت گرفت دیده شد افرادی که 10 روز را در اتاقی که تا 60 درجه سرد شده بود سپری کرده بودند، سطح فعالیت چربی های قهوه ای بدنشان به میزان قابل توجهی افزایش یافته بود و در نتیجه کاهش وزن در آن ها اتفاق افتاده بود. سپس در پی این مطالعه مقاله ای در مجله ی پزشکی New England چاپ شد و این گونه نتیجه گیری شد که افرادی که میزان چربی قهوه ای بدنشان بیشتر است، BMI یا همان شاخص توده ی بدنی کمتری دارند. یعنی لاغرترند.

بدن چربی اضافه را به عنوان چربی سفید ذخیره می کند. و در واقع زمانی که ما سعی می کنیم با چربی اضافه ی بدن و یا همان چاقی مبارزه کنیم در واقع با این نوع چربی مواجهیم. با این حال بدن حاوی یک نوع چربی کاملاً متفاوت است که آن را چربی قهوه ای می نامند. وظیفه ی چربی قهوه ای در بدن این است که برای حفظ دمای پایه ی بدن که انسان برای زنده و سالم ماندن به آن نیاز دارد، کالری بسوزاند.

کودکان سطح چربی قهوه ای بدنشان بیشتر است اما به مرور زمان و با افزایش سن میزان آن و در نتیجه فعالیت آن در بدن کاهش میابد و به همین دلیل است که با افزایش سن وزن انسان نیز افزایش میابد. در واقع زمانی که چربی قهوه ای در بدن فعال است مانند یک ماشین کالری سوز عمل می کند. حال کاری که دوش آب سرد می کند، همان طور که گفته شد فعال کردن این چربی قهوه ای بدن است. اما به یاد داشته باشید که فعال شدن این چربی که با کاهش وزن در ارتباط است به این معنا نیست که یک دوش آب سرد می تواند چندین کیلو از وزنتان را کم کند. در واقع باید ساعت ها در آب سرد قرار گرفت تا نتیجه ای کوچک حاصل شود.

در مطالعه ای که در مجله ی Clinical Investigation چاپ شد، افرادی که هر روز 2 ساعت در آب سرد قرار گرفته بودند در عرض 6 هفته نیم تا یک کیلو وزن از دست دادند. بنابراین دوش های خنک روزانه تاثیری در کاهش وزن ندارند و روزی دو ساعت در آب سرد بودن نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود.

در تحقیقاتی که ما به عمل آوردیم هیچ گونه مطالعه ی و شواهدی که نشان دهد کاهش وزنی بالا ناشی از استفاده از دوش آب سرد است، نیافتیم. بنابراین دوش آب سرد به دلیل دیگر مزایایی که دارد توصیه می شود اما این که به خاطر کاهش وزن و با این هدف دوش سرد بگیریم کاری بیهوده است.

توصیه می کنیم اگر تصمیم به استفاده از دوش آب سرد را دارید تنها زمانی از آن استفاده که از ایمن بودن آن برای سلامتیتان مطمئن باشید. در آن احساس ناراحتی نکرده و واقعا از آن لذت ببرید.

در صورتی که در زیر دوش احساس درد یا آسیب دیدگی کردید سریعاً از آن خارج شوید. حداکثر مدت زمان بودن در زیر دوش آب سرد 10 تا 15 دقیقه است. اگر در این مدت بدنتان سست و کرخت شد یا رنگتان پرید و یا کبود شدید، و یا حتی در تنفس مشکلی پیدا کردید، سریعاً از دوش خارج شده و دیگر هیچ گاه از آن استفاده نکنید.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 4    میانگین: 3.8/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
bicycling
برچسب هادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.