خودرو و وسایل نقلیه

چگونگی پاکسازی و رفع گرفتگی رادیاتور بخاری ماشین

دیجی کالا

با شروع فصل سرما، نیاز افراد برای استفاده از خودروهای شخصی افزایش می یابد. سرما یکی از دلایلی است که افراد از بخاری خودروشان بیشترین استفاده را کرده و نسبت به نحوه کارکرد آن حساس هستند. اگر بخاری ماشین شما به خوبی کار نمی کند یا باعث تولید باد سرد می شود، ممکن است یکی از دلایل آن، گرفتگی لوله های آب بخاری در قسمت رادیاتور بخاری باشد. رادیاتور بخاری (heater core) یکی از اجزای سیستم خنک کننده ماشین بوده و شبیه به رادیاتور اصلی ماشین می باشد. آب و مایع خنک کننده موجود در مسیر خنک سازی موتور خودرو، پس از گرم شدن وارد لوله ها و رادیاتور مربوط به بخاری شده و باعث گرم شدن خودرو شما می شود. اگر در این مسیر گرفتگی یا انسدادی وجود داشته باشد، مایع نمی تواند در سرتاسر مسیر خود جریان یابد، و در نتیجه مقدار گرمای بخاری کاهش می یابد. در این صورت می توانید رادیاتور بخاری را تخلیه کرده و مشکل را رفع کنید. اگر با تخلیه رادیاتور بخاری، مشکل خودرو شما رفع نشد، باید اقدام به تعویض آن کرده و یا به دنبال دلایل دیگری باشید.


همچنین می توانید برای اطلاع از نحوه تشخیص و تعمیر باتری خالی شده خودرو، مقاله زیر را مطالعه کنید.

>>> تشخیص و تعمیر باتری خالی شده خودرو <<<


روش اول:

رادیاتور بخاری و اجزای مربوط به آن

1- مکان رادیاتور بخاری را روی فایروال (firewall)، پیدا کنید.

لوله های ورودی و خروجی رادیاتور بخاری معمولاً روی فایروالی که موتور خودرو را از کابین داخلی خودرو جدا می کند، قرار دارند. محل قرارگیری لوله های ورودی و خروجی رادیاتور بخاری، در هر ماشینی متفاوت است. بنابراین برای تعیین مکان آنها در هر خودرو، باید از کتابچه راهنما و یا مکانیک ماشین خود کمک بگیرید.

• سیستم بخاری دارای دو نازل (nozzles) است: یکی برای جریان ورودی و یکی برای جریان خروجی.

• شما می توانید با کمک روش های مختلفی مثل داغ یا سرد بودن لوله ها، لوله های ورودی و خروجی را از هم تشخیص دهید.

1 پاکسازی رادیاتوربخاری

2- لوله های رادیاتور بخاری را از محل اتصال، جدا کنید.

در ماشین، بیشتر لوله ها توسط بست به هم متصل شده اند. در این مرحله، با استفاده از یک آچار فرانسه و یا یک پیچ گوشتی استاندارد آنها را باز کنید. البته قبل از شروع کار، یک ظرف در زیر لوله ها قرار دهید. زیرا هنگام جدا سازی آنها، آب و مایع خنک کننده بیرون می ریزد.

• از ریختن آب و مایع خنک کننده موجود در رادیاتور بخاری بر روی زمین خودداری کنید، زیرا باعث آسیب رساندن به محیط زیست می شوند.

2 پاکسازی رادیاتور بخاری

3- شیلنگی را به لوله ورودی متصل کرده و آن را به سمت ظرف خم کنید.

این کار باعث خارج شدن آب و مایع خنک کننده از لوله ها می شود. برای رفع انسداد رادیاتور بخاری ، باید جریانی از فشار آب و یا فشار هوا را در سیستم برقرار کنید.

3 پاکسازی رادیاتور بخاری

4- یک لوله ی آب یا کمپرسور هوا را به لوله ی خروجی وصل کنید.

با استفاده از یک کمپرسور هوا، تمامی آب و مایع خنک کننده و دوده ی باقی مانده در هیتر یا رادیاتور بخاری ، به سمت بیرون هدایت می شود. اگر امکان دسترسی به کمپرسور ندارید، می توانید از یک شیلنگ آب استفاده کنید.

• با استفاده از شیلنگ آب می توانید تمام مجاری سیستم را تخلیه کنید. رفع انسداد و گرفتگی هیتر توسط هوای کمپرس شده کمی سخت و دشوار تر می باشد.

4 پاکسازی رادیاتور بخاری

5- پس از وصل کردن شیلنگ به لوله ی خروجی حتماً آنها را محکم کنید.

تمام اتصالات را با استفاده از نوار تفلون یا اتصالات سیلیکونی یا واشر ببندید.

• هر چه اتصالات محکم تر باشند، انسداد و گرفتگی سیستم راحت تر رفع می شود.

5 پاکسازی رادیاتور بخاری

دوده ، آب و مایع خنک کننده را تخلیه کنید.

1- شیر کمپرسور هوا یا شیلنگ آب را باز کنید.

این کار باعث ایجاد فشار و رفع گرفتگی و انسداد سیستم می شود. آب، مایع خنک کننده و دوده های موجود در رادیاتور بخاری، از لوله ی ورودی تخلیه شده و وارد ظرفی می شود که در زیر آن قرار داده ایم.

• چند دقیقه اجازه دهید تا جریان آب یا هوا در سیستم برقرار باشد و فشار درون سیستم کاملاً تنظیم شود.

6 پاکسازی رادیاتور بخاری

2- شیر کمپرسور هوا یا آب را ببندید.

در این مرحله تمام مواد درون لوله ی ورودی ، خارج شده و وارد ظرف می شوند.

• پس از بستن شیر آب یا شیر کمپرسور هوا، چند دقیقه زمان بدهید تا همه موادی که باعث انسداد شده بودند، کاملاً از سیستم خارج شوند.

7 پاکسازی رادیاتور بخاری

3- مرحله قبل را تکرار کنید.

با وارد کردن دوباره آب یا هوا به سیستم، مجدداً اقدام به تخلیه و پاکسازی مسیر رادیاتور بخاری کنید.

4- هر کدام از لوله های ورودی و خروجی را در قسمت های مربوط به خود وصل کنید.

در این مرحله لوله های ورودی و خروجی را به نازل های مربوط به خود وصل کرده و با بست مخصوص به خود محکم کنید. توجه داشته باشید که از محکم بودن اتصالات مطمئن شوید، زیرا اگر بست ها محکم نباشند فشار آب باعث قطع و جدا شدن لوله ها می شود.

8 پاکسازی رادیاتور بخاری

5- سیستم خنک کننده را مجدداً پر کنید.

درب رادیاتور ماشین را باز کرده و آن را با مخلوطی از آب و مایع خنک کننده با نسبت مساوی پر کنید. فراموش نکنید که حتماً از نوع مایع خنک کننده متناسب با خودرو خودتان استفاده کنید.

• شما می توانید از محلول های آماده ی آب و مایع خنک کننده استفاده کنید یا خودتان آنها را با هم مخلوط کنید.

• اگر مطمئن نیستید که از چه نوع مایع خنک کننده برای خودرو خود استفاده کنید با یک تعمیرکار یا افراد متخصص مشورت کنید.

برای هواگیری رادیاتور خودرو، در حالی که موتور اتومبیل خاموش است همه پیچ های هواگیری (معمولا دو عدد) را باز کرده و سپس ترکیب آب و مایع خنک کننده را داخل رادیاتور خودرو بریزید. اتومبیل در هنگام هواگیری باید در محل صاف و بدون شیب باشد. این کار را به آرامی انجام داده و منتظر خروج آب از پیچ های هواگیری شوید. همزمان با پایین رفتن سطح آب به سیستم آب اضافه کرده تا خروجی آب از پیچ های هواگیری بصورت مداوم و بدون حباب های هوا باشد. این کار را برای تمامی شیرهای هواگیری انجام دهید. اگر از یکی از پیچ های هواگیری آب خارج نشد، موتور را روشن کنید تا هوا به کلی خارج شده و آب بدون حباب بیرون بیاید. سپس پیچ های هواگیری را بسته و سطح آب را به مقدار لازم برسانید. بعد از بسته شدن تمام پیچ های هواگیری موتور را روشن کنید و سطح آب درون رادیاتور ماشین را مجددا بررسی کنید.

در مورد ماشین هایی که دارای پیچ هواگیری نیستند، معمولا در بدنه ترموستات این نوع خودروها، سوراخ ریزی وجود دارد که بوسیله یک گوی کوچک فلزی مهار شده است. این سوراخ به شکل یک شیر اتوماتیک هواگیری عمل میکند. به این صورت که هوای داخل سیلندر به آرامی از سوراخ خارج شده و به محض رسیدن آب به سوراخ، گوی فلزی جلوی سوراخ را می گیرد. بنابراین در این خودروها کافیست آب را به آرامی درون رادیاتور ماشین ریخته و چند دقیقه صبر کنید تا سطح آب به آرامی پایین برود. این کار را تا زمانی که سطح آب ثابت بماند ادامه دهید.

9 پاکسازی رادیاتور بخاری

روش دوم

اگر امکان انجام مراحل بالا را ندارید، می توانید حداقل یکبار آب رادیاتور ماشین را خالی کرده و سپس پر کنید. با تخلیه کامل آب رادیاتور ماشین و هواگیری آن ممکن است مشکل شما برطرف شود.

1- ماشین را در یک جای صاف پارک کنید.

2- برای تخلیه رادیاتور بخاری ، باید اجازه دهید موتور خودرو کاملاً سرد شود.

زمانی که موتور داغ است، فشار زیادی در سیستم خنک کننده وجود دارد و اگر در این حالت لوله ها و یا شیر تخلیه را خارج کنید، امکان پاشیده شدن آب و مایع داغ وجود داشته و آسیب دیدن شما حتمی است.

• کمی صبور باشید، زیرا سرد شدن موتور خودرو گاهی چند ساعت زمان می برد. برای اینکه متوجه شوید که ماشین شما در چه وضعیتی قرار دارد دست خود را روی کاپوت ماشین بگذارید. اگر احساس گرما به شما دست داد، به این معنی است که موتور خودرو شما هنوز داغ است.

3- ماشین را جک بزنید.

جک را زیر ماشین قرار داده و با چرخاندن اهرم جک (برای جک های دستی) و یا روشن کردن جک (در جک های برقی) ماشین را بالا ببرید.

– اگر از محل قرارگیری جک خود اطلاعی ندارید، بهتر است به راهنمای خودروتان مراجعه کنید.

– هرگز در سطوح شیب دار از جک استفاده نکنید؛ زیرا امکان واژگونی ماشین شما افزایش می یابد.

– همچنین بر روی چمنزار یا سنگریزه نیز از جک استفاده نکنید.

10 پاکسازی رادیاتوربخاری

4- ظرفی را در زیر ماشین قرار دهید تا مواد تخلیه شده در آن ریخته شود.

شما باید تمام مواد، دوده ها و مایع خنک کننده درون رادیاتور بخاری را تخلیه کنید.

11 پاکسازی رادیاتوربخاری

5- سیستم خنک کننده یا همان رادیاتور ماشین را مجدداً پر کنید.

طبق آموزشی که در روش اول گفته شد، سیستم خنک کننده را هواگیری و پر کنید.

اگر با انجام این روش ها به نتیجه ای نرسیدید حتماً برای رفع مشکل به تعمیرگاه های مجاز مراجعه کنید.

fantricks-podcast

پادکست این مقاله را از دست ندهید…


🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

دیدگاه 18

 1. با سلام من امتحان کردم اما نشد که نشد، این روش فقط آب رادیاتور بخاری رو خالی میکنه، تعویض رادیاتور هم متاسفانه مستلزم هزینه زیادیه، بنظر من از لکه پاک کن استفاده کنی بهتر میشه ولی کامل رفع نمیشه.

 2. سلام من این کار رو خودم انجام دادن نمیدونم سیستم لوله کسی خود رادیاتوربخاری چطور هست اگه مثل رادیاتور جلو ماشین باشه به صورت مواضی باشه لولهای رادیاتور که فقط راه آب باز میشه و کامل تمیز نمیشه … و اگر مثل رادیاتور کولر باشه مارپیچ اینجوری خوب تمیز میشه …. میشه بگید رادیاتور سمند متور ۴۰۵ چطور هست ؟ و با عبور آب و فشار واقعا کامل تمیز شده ؟

 3. با سلام خدمت همه دوستان.یرای آن دسته از دوستانی که مشکل در گرفتگی مجاری آب نیست واین روش مشکلی را حل نکرد باید به عرض شما برسانم که مشکل گرم نکردن بخاری اتومبیل شما استفاده از آب معمولی در رادیاتور بوده واین قصور باعث به وجود آمدن رسوبات گچی وآهکی در داخل رادیاتور بخاری ورادیاتور سرد کننده موتور میباشد که باعث عدم کارکرد صحیح ومفید می گردد.از این رو برای از بین بردن املاح ورسوبات که به صورت جرم گرفتگی پدیدار شده استفاده از سرکه وجوش شیرین مشکل را به کلی برطرف میکند.به این صورت که در داخل رادیاتور موتور اتومبیل به ازای هر3لیتر آب یک لیتر سرکه داخل رادیاتور ریخته وبعد از طی مسافتی وساعت کارکردی محلول را از رادیاتور به طور کامل تخلیه میکنیم وبعد از پرکردن مجدد رادیاتور وگذاشت چندین ساعت کار کرد موتور اتومبیل مجدد آب رادیاتور را تخلیه میکنیم تا شستوشوی کاملی از لحاظ پاک سازی سرکه انجام شود.در موارد حاد و جرم زیاد استفاده از مقدار جوش شیرین در محلول آب وسرکه نتیجه بهتری را حاصل میکند.وپیشنهاد میشود بعد از شستشوی پایانی داخل مسیر وراریاتور .برای پر کردن رادیاتور از محلول های مناسب وبدون املاح استفاده شود .این روش توسط خود بنده انجام شده ونتیجه عالی حاصل شد.با تشکر .پاینده باشید.

  1. در خصوص برق خودرو های هم مطالبی ارائه دهید بخصوص خودروی گلف نسل
   یک و دو ….. چون دارانگان این خودروها. از دست برقکارهای ناشی ونابلد و مدعی ولی مخرب کار به ستوه آمدن. .یکی ازانها خودم هستم. .ودرکنارش. خودروهایی چون جیپ و را ……ممنون وسپاس

 4. با سلام؛
  من میخوام طریقه تعویض رادیاتور بخاری لیفان 520 رو برام بیان بفرمائید باتشکر، زارع از مرودشت فارس

 5. اخیرا دیدم برای پاکسازی و رفع گرفتگی لوله ها و مجاری از نوشابه استفاده میشود و خوب هم جواب میده نظر شما چیه؟؟؟

 6. تورو خدا یکی کمک کنه اینقدر ناراحتم که میخوام ماشینم رو اتیش بزنم چند وقته هوا داخل رادیاتور میاد به شکلی که جنت ها باد میکنه و پاره هم شده
  واشر سرسیلندر عوض کردم خودِ سرسیلندر تراشکاری دادم ترموستات عوض کردم رادیاتور هم عوض کردم ولی بازم نشد
  کسی میتونه کمکم کنه
  آیاگرفتگی رادیاتور بخاری میتونه باعثش باشه؟؟

  1. سلام از واشر 2سوراخ استفاده کن درست میشه. شما سیلندر ماشینت خرابه کمپرس میده داخل رادیات ماشین

  2. سیلندر رو هم باید ببری تراشکاری من همین کارو کردم درست شد.

  3. سلام داداش بوش سیلندر افتادگی پیاده کرده
   فشار می ره به واشر سر سیلندر اون را میسوزونه و موتور هوا میگیره ….همین

 7. دوستان تنها راهش اینه برید یه کارواش و لوله ورودی وخروجی بخاری رو باز کنید وازش بخاید که اب رو با فشار زیاد به ورودی اب بخاری وصل کنه خواهید دید که از خروجیش چه لجنی بیرون میزنه بعدش بخاریتون مثل روز اول میشه
  من انجام دادم عالی شد دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید