پوشاک

جنس پارچه مناسب برای کت و شلوار چیست؟

پارچه مناسب کت و شلوار

عوامل مختلفی بر روی بافت، وزن، قیمت و به طور کلی کیفیت و خوب بودن کت و شلوار تأثیر می گذارند، اما هیچ کدام به اندازه مواد اولیه و پارچه ی آن مؤثر نیستند. می توان گفت تنها چیزی که یک کت و شلوار خوب و عالی را به وجود می آورد پارچه ای است که برای دوخت آن استفاده شده و نقش بسیار مهمی در زیبا و مناسب بودن آن دارد. با ما باشید تا در مورد رایج ترین جنس پارچه ها و برخی ویژگی ها که آنها را برای کت و شلوار مناسب یا نامناسب می سازند صحبت کنیم.

1 جنس پارچه کت و شلوار

پشم

جنس بیشتر پارچه های کت و شلوار از پشم هستند. پشم جزء آن دسته از الیافی است که می توان آن را به راحتی تنیده و لباس های مختلف از جمله کت و شلوارهای خنک و سبک معمولی را به نوع راه راه و فاستونی و مجلسی بسیار اعلا تبدیل کرد.

مناسب بودن پارچه ی پشم برای کت و شلوار به دلایل زیر است:

 – تن آرا بودن: یکی از ویژگی های خاص پشم این است که به شکل محل قرارگیری خود در می آید. زمانی که نخ پشمی به دور قرقره پیچیده شده است حالت دوار قرقره را به خود می گیرد. حال زمانی که این نخ تبدیل به پارچه و پارچه تبدیل به کت و شلوار می شود به زیبایی روی بدن فیت شده و بر خطوط شانه، سینه و پاها تمرکز می کند و آنها را هر چه زیباتر به نمایش می گذارد. پارچه های پشمی که با پشم مصنوعی در هم آمیخته شده اند به مرور زمان حالت خود را از دست داده و دچار افتادگی می شوند و پارچه ی آنها ضعیف می شود. به همین دلیل پارچه ای برای کت و شلوار مناسب است که از پشم خالص ( 100% “virgin”) باشد.

– درخشندگی: نخ های پشم دارای سطحی نرم و بافتی طبیعی هستند که رنگ را به خوبی جذب کرده و زمانی که به پارچه تبدیل می شوند ظاهری بسیار صاف و یک پارچه دارند؛ به طوری که گویی رنگ طبیعی خود پارچه است. یکی از دلایلی که پارچه های پشمی کمی گرانتر از دیگر انواع است نیز همین مورد می باشد. چرا که پارچه ی پشم را تنها با برس کشیدن و شستشوی گاه به گاه تا دهه ها می توان نو و براق نگه داشت.

– ضد آب: پوست گوسفند حاوی لانولین بوده که از آن با نام چربی پشم هم یاد می شود. این چربی می تواند آب را دفع کند. البته فرآیند آماده سازی پشمِ پارچه در کارخانه، برخی از این چربی ها را از اکثر نخ های پشم بر می دارد. اما ماهیت آن به طور کامل از بین نمی رود و کت و شلوارها اغلب مقاوم به آب می شوند. بنابراین عرق را به خود جذب نمی کنند.

– ماندگاری: در صورتی که پشم به درستی نگهداری نشود، گرمای مستقیم و بسیاری از حشرات به آن آسیب می زنند. اما بدون این عوامل، ماهیت پشم به گونه ای است که خودش را به خوبی حفظ کرده و تا سال های سال می توان از آن استفاده کرد. این پارچه ظاهر خود و تن آرایی را تا مدت های زیادی حفظ کرده و به قول معروف از ریخت نمی افتد. خصوصاً اگر پشم از نوع طبیعی و خالص باشد. زیرا در کت و شلواری که در آن از پشم مصنوعی بکار گرفته شده است زانوها و آرنج ها بیرون می زنند.

– گرما: پشم نسبت به دیگر انواع پارچه عایق گرمای بیشتری داشته و می تواند به راحتی گرمای بدن را حفظ کند. در واقع هم عایق گرمای خوبی بوده و هم رطوبت را از طریق فاصله هایی که بین کیسه های هوای عایق گرما که در بافت آن وجود دارد تبخیر می کند. البته انواع پارچه ی پشمی هم هستند که از لایه های بسیار نازک پشم تهیه شده و خنک می باشند که مناسب آب و هوای گرم است.

– تنوع: پشم می تواند به روش های مختلف تنیده و بافته شود و انواع مختلفی از پارچه ی پشمی را ایجاد کند. این در حالی است که کت و شلوارهای نخی و کتان در بسیاری از ویژگی ها تقریباً شبیه به هم بوده و از تنوع کمتری نسبت به پشم برخوردارند. پارچه ی پشم می تواند از یک کت و شلوار بسیار ساده و معمولی تا یک کت و شلوار بسیار لوکس و مجلسی تهیه و دوخته شود.

نخی

2 جنس پارچه کت و شلوار

کت و شلوارهای نخی نسبت به پشم قیمت چندانی نداشته و مناسب افرادی است که دوست دارند از کت و شلوارهای معمولی استفاده کنند و دائماً آن را عوض کنند.

البته جنس پارچه ی نخی هم که برای کت و شلوار استفاده می شود نیز درجه بندی داشته و پارچه های نخیِ مناسب کت و شلوار نیز از متوسط تا عالی دسته بندی می شوند.

اما به طور کلی:

– قیمت: حتی بهترین و با کیفیت ترین کت و شلوارهای نخی هم نسبت به کت و شلوارهای پشمی بسیار ارزانترند. پس می توان گفت کت و شلوارهای نخی مقرون به صرفه ترند.

– نگهداری و مراقبت از آنها آسان است: شست و شو و نگهداری کت و شلوارهای پشم نیاز به خشکشویی و شرایط خاصی دارد. در حالی که بیشتر کت و شلوارهای نخی را در ماشین لباسشویی خانگی هم می توان شست.

– چروکی: پارچه های نخی تن آرایی و لطافت پشم را نداشته اما زمانی که اتو شده و چروک آنها از بین می روند در زیبایی و خوش تیپی فرد بسیار مؤثر می باشند.

– قابلیت تنفس: مردان در آب و هوای گرم و مرطوب، کت و شلوارهای نخی را به کت شلوارهای پشمی که حتی مخصوص هوای گرم هستند، بیشتر ترجیح می دهند. خوشبختانه پارچه های نخی امکان تنفس را داشته و بافت آن به گونه ای است که بدن را خنک نگه داشته و رطوبت را تبخیر می کند.

– استفاده ی آسان: آقایانی که بیشتر سفر می کنند کت و شلوار نخی را بر پشم بیشتر ترجیح می دهند. زیرا حمل و نقل آن آسان بوده و احتیاج به مراقبت خاصی هم ندارد. کت و شلوارهای پشم را به دلیل آسیبی که به آنها وارد می شود نمی توان به مدت طولانی تا کرده و در کاور قرار داد. اما کت و شلوارهای نخی در چمدان نهایتاً فقط چروک می شوند که با یک اتوی ساده تمام چین و چروک های آن رفع می شود.

کتان

در کنار کت و شلوارهای پشمی، کت و شلوارهای کتان نیز بسیار شیک و لاکچری به نظر می رسند. این کت شلوارها کمی گران قیمت هستند اما در بعضی مواقع بر نخی و پشم ترجیح داده می شوند.

از جمله مزیت های آنها:

– قابل تنفس بودن: پارچه های کتان سبک بوده و مانند پشم به بدن نمی چسبد. به علاوه پارچه ی کت و شلوارهای کتان می توانند حتی نسبت به نخی هم خنک تر بافته شوند. این پارچه نسبت به نخی قدرت جذب پایین تری داشته و زمانی که خیس می شوند زودتر خشک خواهند شد.

– چروکی: پارچه کتان نسبت به نخی زودتر چروک می شوند و این به خاطر ماهیت پارچه است. اما از طرفی چروک های آن راحت تر از بین رفته و مانند پارچه های نخی چروک ها روی آن نقش نمی بندد. توجه داشته باشید که زیاد اتو کردن کتان مخصوصاً در نقطه ای خاص باعث از بین رفتن پارچه و کاهش عمر کت و شلوار می شود.

– بافت: پارچه های نخی کمی سفت می باشند درحالی که کتان نرم تر و قابل انعطاف تر است. بنابراین برای محل های غیر رسمی مانند مهمانی های شبانه که انسان در حالت و پوزیشن های راحتی قرار می گیرد بسیار مناسب است. به طور کلی کت و شلوارهای کتان لباسی غیر رسمی می باشند.

ابریشم

3 جنس پارچه کت و شلوار

کت و شلواری که از ابریشم خالص باشد، کمیاب بوده و بسیار لوکس می باشد. اگر قصد تهیه ی کت و شلوار ابریشم را دارید مزایا و معایب آن را در نظر بگیرید.

بافت پارچه: ابریشم در کنار این که بسیار لوکس و گران قیمت است بسیار نازک و لطیف بوده و روی بدن می افتد؛ به گونه ای اغلب خیاطان از آن به عنوان آستر کت و شلوارهای پشم استفاده می کنند.

راحتی: ابریشم هم خنک و هم قابل تنفس بوده و نسبت به پشم و نخ برای هوای گرم و مرطوب مناسب تر و راحت تر است.

ظرافت: از آنجایی که ابریشم پارچه ای بسیار ظریف و نازک می باشد بهتر است به صورت لباسی مانند پیراهن پوشیده شود که روی آن لایه ی دیگری مانند کت قرار گیرد. از آنجایی که کت و شلوار خود نوعی لباس رویی بوده و لایه ی دیگری روی آن قرار نمی گیرد، به نظر می رسد پارچه ی ابریشم برای کت و شلوار مناسب نیست. به علاوه کت و شلوار باید سریعاً پوشیده شده و در همه جا استفاده شود. به همین دلیل حساسیت و مراقبتی که باید برای پارچه ی ابریشم اعمال کرد را عملاً نمی توان برای کت و شلوار داشت.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 3    میانگین: 3.3/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
realmenrealstyle
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.