سلامتگردشگری

دلیل اصلی بیماری و سرماخوردگی بعد از سفرهای هوایی
علت اصلی سرماخوردگی بعد از پرواز

سفر یکی از بهترین و مهیج ترین اتفاقات برای ماجراجویی و رسیدن به آرامش و حال خوب است. با این حال اجازه دهید صادق بوده و خود را گول نزنیم که گاهی سفر می تواند انسان را به ستوه آورد. و این دقیقاً زمانی اتفاق می افتد که شما بعد از یک پرواز طولانی دچار بیماریی مثل سرماخوردگی شده و به خاطرمبارزه با بینی گرفته و آبریزش آن و ضعف بدن، لذت سفر به طور کلی برایتان از بین برود. اینجاست که ممکن است فکر کنید فردی که سه صندلی جلوتر از شما نشسته بود و سرفه هایی شدید می کرد مقصر است و با آلوده کردن هوای هواپیما بیماری خود را با صدها مسافر دیگر به اشتراک گذاشته است. اما جالب است بدانید که دلیل بیماری شما آن فرد نیست. با فن تریکس همراه باشید تا دلیل اصلی این امر، شما را شگفت زده کند.

به گفته ی انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی، فیلترهای هپای (HEPA) هواپیما که فیلترهای تصفیه ی هوا بوده و در سیستم تهویه ی هواپیما قرار دارند، می توانند 99.9 درصد جرم ها و میکروب های موجود در هوای کابین را از بین برده و آن را تمیز کنند. به علاوه تنها نصف هوایی که از طریق دریچه های تصفیه ی هوا (موجود در بالای سر مسافر) در گردش است، هوای داخل کابین بوده و نصف دیگر، هوای تازه ی بیرون می باشد. بنابراین هوای داخل کابین کاملاً سالم و تمیز بوده و هیچ مشکلی از نظرآلودگی ندارد.

پس چه چیزی باعث بیماری ما شده و بعد از پرواز فین فین را در بینی ایجاد می کند؟

دلیل اصلی بیماری شما بعد از پرواز، سینی تاشوی عقب صندلی هاست.

تحقیقات و مطالعات جدیدی که توسط بیکروبیولوژیست ها انجام شد نشان داد مقصر اصلی بیماری شما فرد سرما خورده ای که سرفه می کند نیست. بلکه سینی نصب شده در پشت صندلی است که در جلوی شما قرار دارد. این سینی بیشتر از دستشویی، قلاب کمربند ایمنی و حتی بیشتر از دکمه های بالای سر که آلوده ترین سطح در هواپیما هستند مسبب بیماری شما است.

تحقیقات بر روی چهار پرواز مربوط به هواپیمایی های مختلف انجام شد و در همه ی آن ها تعداد کلنی های (میکروب ها و جرم ها) موجود در هر اینچ مربع سینی بیش از 2,155 CFU گزارش شد. این در حالی است که دکمه ی فلاش تانک دستشویی که همه ی ما فکر می کنیم کثیف ترین نقطه در هر جایی است، تنها 265 CFU کلنی را در خود جای داده بود. هوای وارده از دریچه ی بالای سر مسافر دارای 285 واحد و قلاب کمربند که بیشتر از هر چیزی در دست همه ی افراد قرار می گیرد نیز حاوی 230 واحد کلنی بود.

جالب تر از همه این که بیشتر مراقبین سلامت که از این امر باخبر هستند به مسافران توصیه می کنند که می توانند به هر چیزی در دستشویی هواپیما به طور مستقیم دست بزنند و اصلاً دست زدن به آن ها مشکلی را به وجود نمی آورد. چرا که آلوده ترین مکان بر خلاف تصور عام، وسایل داخل دستشویی نیست.

اما تنها مقصر بیماری های بعد از پرواز فقط سینی جلوی شما نیست بلکه محققان جیب صندلی و جایی که مجلات قرار می گیرند را مکانی دیگر برای تجمع و رشد باکتری ها اعلام کردند. مکانی که اغلب مسافران دوست دارند از آن به عنوان سطل زباله استفاده کنند و از دستمال کثیف گرفته تا پوشک بچه و حتی ناخن هایشان و انواع و اقسام وسایل آلوده را در آن بگذارند. همین امر باعث می شود انواع مختلفی از جرم ها و میکروب ها به جیب صندلی هواپیما انتقال داده شود. و این در حالی است که بسیاری دیگر، از آن به عنوان وسیله ای برای گذاشتن تنقلات، نوشیدنی ها و سایر وسایل استفاده می کنند و میکروب ها را ناخودآگاه وارد بدن خود کرده و بعد از پرواز دچار بیماری می شوند.

به عنوان راه چاره، در پرواز بعدیتان حتماً دستمال مرطوب ضد باکتری به همراه داشته و روی سینی پهن کنید و حدالامکان از جیب صندلی استفاده نکنید. در صورت استفاده نیز وسایلی که در جیب می گذارید را قبل از استفاده با دستمال مرطوب ضد باکتریایی تمیز کنید.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
thekitchn
برچسب هادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.