مهارت های فنی

چگونه خودمان عصا یا چوب دستی پیاده روی بسازیم؟

اگر دوست داشته باشید در دامان کوه ها و یا حتی در جاهای ناهموار قدم بزنید و پیاده روی کنید، یک عصا یا چوب دستی پیاده روی مهمترین و ضروری ترین ابزاری است که به آن نیاز خواهید داشت. وجود یک چوب دستی در هنگام قدم زدن باعث حفظ تعادل، تقویت بازوها و از نظر پزشکی دارای مزایا و فواید فراوانی برای سلامتی است. انواع و اقسام این چوب دستی ها در بازار موجود بوده که می توانید آن ها را تهیه کنید. اما ساخت آن در منزل کار بسیار آسانی بوده و با کمی حوصله و بدون کمترین هزینه ای می توانید یک عصای جالب و کارآمد بسازید.

ابتدا باید چوب مناسب این کار را بیابید.

1- چوبی که برای این کار انتخاب می کنید باید از هر نظر عالی باشد.

اندازه، شکل، استحکام و سن چوب همگی به کیفیت چوب دستی کمک بالقوه ای خواهند کرد. قطر چوب باید 2.5 تا 5 سانتی متر بوده و طول آن باید از آن اندازه ای که برای چوب دستیتان در نظر دارید بلند تر باشد. زیرا زمانی که روی آن اصلاحاتی انجام خواهید داد کوتاه نشود. جنس چوب بهتر است سفت و محکم باشد. چون هم قابل کنترل تر است و هم هنگام راه رفتن مقاوم تر می باشد. افرا، توسکا، گیلاس و چوب درختان مقاومی مانند این ها بهترین گزینه ها برای این کار می باشند.

– چوب باید تازه باشد؛ اما هیچ گاه توصیه نمی کنیم که به درختان آسیب زده و شاخه ای را از آن ها جدا کنید. با کمی جستجو می توانید چوب تازه بیابید.

– دقت داشته باشید که برای این کار هرگز چوبی را انتخابی نکنید که نشانه ی فعالیت حشرات روی آن وجود دارد یا سوراخ و کنده کاری روی آن دیده می شود.

1 طرز ساخت چوب دستی پیاده روی

2- اندازه ی چوب را اصولی برش بزنید.

صاف سر پا بایستید و چوب را در دست بگیرید. اندازه ی چوب در دستتان باید به گونه ای باشد که وقتی آن را در دست گرفته و روی زمین می گذارید، روی آرنجتان زاویه ی 90 درجه ایجاد شود. اندازه ی مورد نظر را علامت زده و برش بزنید. البته اگر می خواهید روی سر عصا تزئیناتی انجام دهید، اندازه را کمی بیشتر در نظر گرفته و سپس چوب را برش بزنید.

3- پوست چوب را جدا کنید.

جدا کردن پوست چوب باعث می شود که چوب دستی نرم و لطیف شده و بیشتر شبیه به عصا شود. همچنین گرفتن آن در دست بسیار راحت تر می شود. مخصوصاً این که با کندن پوست چوب شاخه های اضافه ی کوچک و برآمدگی ها و خارهای روی چوب از بین می رود.

برای این کار ابتدا شاخه های کوچک و برآمدگی ها و هرگونه ناهمواری روی چوب را از بین برده و سپس با چاقویی تیز پوست آن را جدا کنید. دقت داشته باشید که برخی درختان پوست چند لایه دارند. پس کندن پوست را تا زمانی ادامه دهید که ساقه ی سفید و براق چوب را ببینید.

4- اجازه دهید چوب خشک شود.

 از آن جایی که می توان چوب خیس را به راحتی بریده و پوست کند برای انتخاب بسیار بهتر است. اما زمانی که به عنوان چوب دستی استفاده می شود باید خشک باشد. زیرا چوب خشک، سفت و سخت بوده و مقاوم تر است. بنابراین در روند ساخت چوب دستی هر چه صبر و شکیبایی بیشتری به خرج داده و اجازه دهید چوب به خوبی خشک شود، نتیجه ی بهتری خواهید گرفت.

زمان خشک شدن به عوامل زیادی از جمله چوب و میزان خیسی آن، شرایط محیطی و ترجیح شخصی بستگی دارد. پس تشخیص زمان آن با خودتان است. اما متوسط آن دو هفته تا یک ماه می باشد.

دقت داشته باشید که چوب باید سفت شود نه شکننده. در زمان خشک شدن گاهی آن را بچرخانید تا تاب برندارد. اگر چوب صاف نمی باشد، بهتر است آن را با طنابی محکم به دور یک لوله ی صاف ببندید تا شکل لوله را به خود گرفته و صاف شود و به همان شکل خشک گردد. این گونه چوب صاف خواهد شد.

بعد از اینکه چوب خشک شد:

1- مانند عصاهای موجود در بازار با چاقو روی آن طرح هایی کنده کاری کنید تا هر چه بیشتر شبیه به چوب دستی های تجاری موجود در بازار شود.

حتی می توانید سر چوب را قالب دست و به شکل عصا یا هر مدل دیگری برش داده و سمباده بزنید.

2 طرز ساخت چوب دستی پیاده روی

2- برای ماندگاری هر چه بهتر و طولانی چوب، آن را رنگ بزنید.

همچنین می توانید از نوار چسب هایی که برای راکت تنیس یا چوب هاکی استفاده می شود، استفاده کنید.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks دیدگاه نامه فن تریکس (کلیک کنید)

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید.
* پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید.
* با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید.
* با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید.
* تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.

hashie-fantricks-2 سلب مسئولیت! مقالات مربوط به بخش سلامتی، پزشکی، زیبایی، روانشناسی، تناسب اندام و ... تنها برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی زبان گرد آوری شده و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و مسئولیت صحت توصیه های نقل شده در مطالب بر عهده تیم فن تریکس نمی باشد. اطلاعات بیشتر hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
دیدگاه ها

اشتراک در اطلاعیه دیدگاه ها (کلیک کنید)
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ بوده و منتشر نخواهد شد.
زنگوله را بزنید تا از تایید دیدگاه خود مطلع شوید.
1 دیدگاه
محبوب ترین ها
تازه‌ترین ها قدیمی ترین ها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
عبدالرضا انصاری

اگر پوست چوب را بکنیم ترک میخورد باید اول باپوست خشک کنیم

دکمه بازگشت به بالا