مهارت های فنی

چگونه خودمان عصا یا چوب دستی پیاده روی بسازیم؟

اگر دوست داشته باشید در دامان کوه ها و یا حتی در جاهای ناهموار قدم بزنید و پیاده روی کنید، یک عصا یا چوب دستی پیاده روی مهمترین و ضروری ترین ابزاری است که به آن نیاز خواهید داشت. وجود یک چوب دستی در هنگام قدم زدن باعث حفظ تعادل، تقویت بازوها و از نظر پزشکی دارای مزایا و فواید فراوانی برای سلامتی است. انواع و اقسام این چوب دستی ها در بازار موجود بوده که می توانید آن ها را تهیه کنید. اما ساخت آن در منزل کار بسیار آسانی بوده و با کمی حوصله و بدون کمترین هزینه ای می توانید یک عصای جالب و کارآمد بسازید.

ابتدا باید چوب مناسب این کار را بیابید.

1- چوبی که برای این کار انتخاب می کنید باید از هر نظر عالی باشد.

اندازه، شکل، استحکام و سن چوب همگی به کیفیت چوب دستی کمک بالقوه ای خواهند کرد. قطر چوب باید 2.5 تا 5 سانتی متر بوده و طول آن باید از آن اندازه ای که برای چوب دستیتان در نظر دارید بلند تر باشد. زیرا زمانی که روی آن اصلاحاتی انجام خواهید داد کوتاه نشود. جنس چوب بهتر است سفت و محکم باشد. چون هم قابل کنترل تر است و هم هنگام راه رفتن مقاوم تر می باشد. افرا، توسکا، گیلاس و چوب درختان مقاومی مانند این ها بهترین گزینه ها برای این کار می باشند.

– چوب باید تازه باشد؛ اما هیچ گاه توصیه نمی کنیم که به درختان آسیب زده و شاخه ای را از آن ها جدا کنید. با کمی جستجو می توانید چوب تازه بیابید.

– دقت داشته باشید که برای این کار هرگز چوبی را انتخابی نکنید که نشانه ی فعالیت حشرات روی آن وجود دارد یا سوراخ و کنده کاری روی آن دیده می شود.

1 طرز ساخت چوب دستی پیاده روی

2- اندازه ی چوب را اصولی برش بزنید.

صاف سر پا بایستید و چوب را در دست بگیرید. اندازه ی چوب در دستتان باید به گونه ای باشد که وقتی آن را در دست گرفته و روی زمین می گذارید، روی آرنجتان زاویه ی 90 درجه ایجاد شود. اندازه ی مورد نظر را علامت زده و برش بزنید. البته اگر می خواهید روی سر عصا تزئیناتی انجام دهید، اندازه را کمی بیشتر در نظر گرفته و سپس چوب را برش بزنید.

3- پوست چوب را جدا کنید.

جدا کردن پوست چوب باعث می شود که چوب دستی نرم و لطیف شده و بیشتر شبیه به عصا شود. همچنین گرفتن آن در دست بسیار راحت تر می شود. مخصوصاً این که با کندن پوست چوب شاخه های اضافه ی کوچک و برآمدگی ها و خارهای روی چوب از بین می رود.

برای این کار ابتدا شاخه های کوچک و برآمدگی ها و هرگونه ناهمواری روی چوب را از بین برده و سپس با چاقویی تیز پوست آن را جدا کنید. دقت داشته باشید که برخی درختان پوست چند لایه دارند. پس کندن پوست را تا زمانی ادامه دهید که ساقه ی سفید و براق چوب را ببینید.

4- اجازه دهید چوب خشک شود.

 از آن جایی که می توان چوب خیس را به راحتی بریده و پوست کند برای انتخاب بسیار بهتر است. اما زمانی که به عنوان چوب دستی استفاده می شود باید خشک باشد. زیرا چوب خشک، سفت و سخت بوده و مقاوم تر است. بنابراین در روند ساخت چوب دستی هر چه صبر و شکیبایی بیشتری به خرج داده و اجازه دهید چوب به خوبی خشک شود، نتیجه ی بهتری خواهید گرفت.

زمان خشک شدن به عوامل زیادی از جمله چوب و میزان خیسی آن، شرایط محیطی و ترجیح شخصی بستگی دارد. پس تشخیص زمان آن با خودتان است. اما متوسط آن دو هفته تا یک ماه می باشد.

دقت داشته باشید که چوب باید سفت شود نه شکننده. در زمان خشک شدن گاهی آن را بچرخانید تا تاب برندارد. اگر چوب صاف نمی باشد، بهتر است آن را با طنابی محکم به دور یک لوله ی صاف ببندید تا شکل لوله را به خود گرفته و صاف شود و به همان شکل خشک گردد. این گونه چوب صاف خواهد شد.

بعد از اینکه چوب خشک شد:

1- مانند عصاهای موجود در بازار با چاقو روی آن طرح هایی کنده کاری کنید تا هر چه بیشتر شبیه به چوب دستی های تجاری موجود در بازار شود.

حتی می توانید سر چوب را قالب دست و به شکل عصا یا هر مدل دیگری برش داده و سمباده بزنید.

2 طرز ساخت چوب دستی پیاده روی

2- برای ماندگاری هر چه بهتر و طولانی چوب، آن را رنگ بزنید.

همچنین می توانید از نوار چسب هایی که برای راکت تنیس یا چوب هاکی استفاده می شود، استفاده کنید.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید