سلامت

چگونگی ضدعفونی و تمیز کردن ژیلت برای افزایش عمر آن

تمیز و ضدعفونی کردن ژیلت

ژیلت از جمله ابزار رایج در اصلاح و شیو کردن موهای زاید بدن است. از آنجایی که استفاده از آن بسیار آسان بوده و نسبت به دیگر روش ها هزینه ی کمتری نیز دارد، همه ی افراد از خانم ها و آقایان گرفته تا پیر و جوان از آن استفاده می کنند. ژیلت ها معمولاً یکبار مصرف می باشند. اما اگر اصولی مورد استفاده قرار گیرند و موارد بهداشتی در آنها رعایت شود 10 تا 14 روز نیز می توان آنها را نگه داشت. در غیر اینصورت یعنی اگر به صورت اصولی ضدعفونی نشوند تا لبه ی تیغه ی آنها از جرم ها به دور نگه داشته شود، هم از نظر بهداشتی امکان استفاده ی آن وجود ندارد و هم به سرعت تیزی خود را از دست داده و قابل استفاده نخواهند بود.

بنابراین موارد زیر را در استفاده از ژیلت ها رعایت کنید:

1- بعد از هربار استفاده، ژیلت باید با مسواک تمیز شود.

نمک موجود روی پوست، لبه ی تیغه های ژیلت را به مرور زمان می خورد و از تیزی آن می کاهد. بنابراین بعد از هربار استفاده به یک شستشوی معمولی و تنها در زیر آب گرفتن ژیلت بسنده نکرده و با مسواکی قدیمی چند باری روی ژیلت کشیده تا لایه های پوست و موها به طور کامل از روی ژیلت بلند شده و از بین بروند. به یاد داشته باشید که مسواک را در جهت تیغه ها و به سمت پایین بکشید تا ژیلت موهای مسواک را نبرد و موها در آن گیر نکند.

1 ضدعفونی و تمیز کردن ژیلت برای استفاده مجدد

2- بعد از هربار شستشو، ژیلت باید کامل خشک شود.

سریعترین عاملی که از تیزی ژیلت کاسته و از نظر بهداشتی نیز برای بدن بسیار خطرناک است، زنگ زدگی تیغه ی ژیلت می باشد. اکسیداسیون و ذرات بسیار کوچکی که روی تیغه تشکیل می شوند و اکثر اوقات نیز قابل مشاهده نمی باشند، باعث خوردگی لبه ی تیغه و کند شدن آن می شود. در صورتی که بریدگی روی پوست ایجاد کند، وارد بدن می شود که بسیار خطرناک است. به علاوه در مناطقی که آب سختی دارد خشک شدن آب روی تیغه باعث می شود کریستال های آب روی تیغه باقی بماند که هم باعث کند شدن و هم بیماری می شود.

بنابراین:

– بعد از هر شستشو حوله ای را روی ژیلت انداخته و آن را کاملاً خشک کنید.

– سپس آن را در ظرفی از الکل بیندازید. الکل باعث می شود آب موجود روی تیغه ی ژیلت بخار شده و همچنین باعث ضدعفونی شدن آن می گردد.

2 ضدعفونی و تمیز کردن ژیلت برای استفاده مجدد

3- ژیلت را در مکانی خشک نگهداری کنید.

ژیلت نباید در حمام یا در کنار سینک دستشویی نگهداری شود. زیرا محیطی مرطوب بوده و تمامی زحماتتان را بر باد می دهد. ژیلت را در کیسه ای پلاستیکی گذاشته و در محیطی خشک نگهداری کنید. همچنین می توانید آن را در لیوانی حاوی پودر نم گیر (سیلیکاژل) گذاشته و درون فریزر بگذارید.

3 ضدعفونی و تمیز کردن ژیلت برای استفاده مجدد

افزایش عمر ژیلت و ضدعفونی کردن بهتر آن:

1- با پوششی از روغن از خوردگی و زنگ زدگی تیغه ها جلوگیری کرده و به لبه ی تیغه ها روغن زیتون، روغن نباتی و یا روغن بچه بزنید.

4 ضدعفونی و تمیز کردن ژیلت برای استفاده مجدد

2- به راحتی مقداری روغن روی پنبه زده و روی تیغه ها بمالید.

5 ضدعفونی و تمیز کردن ژیلت برای استفاده مجدد

3- همچنین می توانید ژیلت را در لیوانی از روغن گذاشته و زمانی که تیغه ها کاملاً پوشش یافت آن را در آورده روی حوله ای بیندازید تا خشک شود.

6 ضدعفونی و تمیز کردن ژیلت برای استفاده مجدد

4- در فواصل استفاده از ژیلت، آن را در روغن نگهداری کنید.

می توانید برای جلوگیری از آلودگی ژیلت و همچنین همیشه تیز ماندن آن، بعد از هربار استفاده و تمیز و خشک کنید. سپس ژیلت را در ظرفی از روغن نگهداری کرده و اجازه دهید ژیلت تا استفاده ی بعدی درون روغن غوطه ور باشد.

7 ضدعفونی و تمیز کردن ژیلت برای استفاده مجدد

همچنین می توانید از روش دیگری نیز برای از بین بردن جرم های روی ژیلت استفاده کنید. ژیلت را پس از هربار استفاده 10 تا 20 بار روی پارچه ای از جنس جین بکشید.

8 ضدعفونی و تمیز کردن ژیلت برای استفاده مجدد

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید