حیوانات و جانورانسلامت

آیا آنفولانزای سگ واگیردار بوده و قابل انتقال به انسان است؟

انتقال بیماری آنفولانزا از سگ به انسان

آنفولانزا که نوعی بیماری تنفسی است، توسط ویروس هایی که بینی، گلو و شش ها را درگیر و عفونی می کنند، به وجود می آید. این ویروس ها می توانند بیماری حاد یا خفیفی را ایجاد کنند. گاهی این بیماری به قدری حاد می شود که کشنده بوده و شاید دلیل تزریق واکسن آنفولانزا در سال های اخیر نیز همین باشد.

1 انتقال آنفولانزای سگ به انسان

اما یکی از شگفت انگیزترین و ترسناک ترین چیزها در مورد آنفولانزا این است که آنفولانزا دشمنی در شکل های گوناگون می باشد. یعنی ویروس آنفولانزا می تواند تغییر شکل داده و در فرم ها و گونه های مختلفی ظاهر شود. در واقع یک ویروس آنفولانزا قادر به جهش زایی و ایجاد نوعی نوترتیبی یا Reassortmen است. یعنی به علت قطعه قطعه بودن ژنوم ویروس آنفولانزا، اگر دو یا چند سویه ویروس آنفولانزا به طور همزمان یک سلول را آلوده کند، احتمال جابجایی قطعات وجود داشته که باعث ایجاد نوعی نوترتیبی می گردد. وقتی این نوترتیبی به وجود آمد ویروس قادر است آنقدر شکل خود را تغییر داده تا از محل خود مثل بدن موجودات زنده، حیوان وحشی، مرغ و خروس به بدن انسان جهش کند.

سویه ی جدید این ویروس H1N1 از نوترتیبی چندین سویه H1N1 که به طور معمول در انسان ها، پرندگان و خوک ها بطور جداگانه یافت می شود ایجاد گردیده است. به همین دلیل به آن سویه جدید H1N1 گفته می شود. بنابراین این نوع آنفولانزا بین انسان و حیوانات گفته شده مشترک است.

اما مطالعات نشان می دهد که در آینده در کنار نگرانی ها از سرایت آنفولانزای مرغی، باید نگران سرایت دیگر انواع آنفولانزاها نیز بود. محققان چینی برای اطلاع از احتمال سرایت آنفولانزای سگی به انسان، تعدادی از آنفولانزاهای مرغی سرایت کرده به سگ ها را شناسایی کرده و روی آن آزمایشاتی را انجام دادند.

آن ها می گویند، بیشترین میزبان های شناسایی شده برای ویروس های آنفولانزای قابل انتقال به انسان، حیواناتی مثل مرغ، پرندگان و خوک است. اما این طور که به نظر می رسد اوضاع در حال تغییر است و کم کم باید شاهد ورود نام سگ ها به لیست حیوانات انتقال دهنده ی ویروس به انسان باشیم.

– اما این یافته ها هنوز به اثبات علمی نرسیده است.

محققان می گویند یافته های اخیر به این معنا نیست که باید از همه ی سگ ها خدافظی کرده و اگر حیوان خانگی تان بیمار شد آن را از بین ببرید. در حقیقت هنوز هیچ گونه یافته های ثابت شده ای مبنی بر این که سگ ها می توانند این بیماری را به انسان انتقال دهند ثابت نشده است.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نیز می گویند که ویروس آنفولانزای موجود در سگ باید تغییرات زیادی یافته تا انتقال بیماری سگ به انسان امکان پذیر شود. با این حال و با وجود انواع مختلفی از ویروس ها در سگ، احتمال انتقال این بیماری از سگ به انسان وجود دارد.

دامپزشک جاناتان رانستادلر، استاد گروه بیماری های عفونی و بهداشت جهانی در دانشکده دامپزشکی Cummings در دانشگاه توفتس می گوید یافته های جدید بسیار قابل توجه است.

وی در توصیف مجموعه ای از ویروس ها که از منابع متعدد به ارمغان آورده اند می گوید، اگر چه این ویروس ها شکلی متفاوت دارند اما با ویروس هایی که در بدن انسان ایجاد آنفولانزا می کنند شباهت نزدیکی دارند و این ممکن است درصد خطر انتقال آنفولانزا از سگ به انسان را بالا ببرد.

اما اکوسیستم چین کمی با دیگر نقاط جهان فرق دارد. در چین نه تنها از سگ به عنوان حیوان خانگی، بلکه برای مصارف خوراکی نیز استفاده می شود. این کار باعث می شود که انواع مختلف ویروس های آنفولانزا در بدن انسان ها، نوترتیبی به وجود آورده و گونه ی جدید آنفولانزا را بوجود آورند. در این صورت ممکن است بدن انسان به عنوان میزبان انتخاب شده و انسان را بیمار کند. در نتیجه انتقال آنفولانزا از سگ به انسان نیز بسیار راحت خواهد شد.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks دیدگاه نامه فن تریکس (کلیک کنید)

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید.
* پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید.
* با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید.
* با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید.
* تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.

hashie-fantricks-2 سلب مسئولیت! مقالات مربوط به بخش سلامتی، پزشکی، زیبایی، روانشناسی، تناسب اندام و ... تنها برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی زبان گرد آوری شده و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و مسئولیت صحت توصیه های نقل شده در مطالب بر عهده تیم فن تریکس نمی باشد. اطلاعات بیشتر hashie-fantricks-2
منبع
howstuffworks
دیدگاه ها

اشتراک در اطلاعیه دیدگاه ها (کلیک کنید)
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ بوده و منتشر نخواهد شد.
زنگوله را بزنید تا از تایید دیدگاه خود مطلع شوید.
0 دیدگاه
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا