خانه و کاشانه

چگونه پرده های عمودی را رنگ بزنیم؟

اگر از رنگ پرده های خانه خسته شده اید یا به تازگی اسباب کشی کرده اید و رنگ پرده ها با سایر وسایل هماهنگی ندارد، می توانید به جای خرید پرده های جدید، پرده های خود را به دلخواهتان رنگ آمیزی کنید. بهترین روش برای رنگ آمیزی پرده های کرکره عمودی استفاده از اسپری است. همچنین می توانید برای این کار از شابلون نیز استفاده کنید تا طرح های جدیدی روی پرده هایتان ایجاد کنید.

آماده سازی پرده های کرکره عمودی

1- پرده هایتان را باز کنید.

برای رنگ کردن پرده ها باید آن ها را روی یک سطح افقی قرار داده تا به راحتی و بدون مشکل آن ها را رنگ کنید. همچنین می توانید آن ها را خارج از خانه در محلی آویزان کرده و رنگ آمیزی کنید تا کثیف کاری کم تری داشته باشد. به هر حال باید آن ها را از جای خود باز کنید. معمولاً پرده های عمودی را می توان به راحتی از قلاب بالای آن ها باز کرده و پایین آورد.

1 رنگ آمیزی و طرح روی پرده کرکره عمودی

2- قسمت فلزی یا پلاستیکی (وینیل) انتهای پرده های کرکره عمودی را خارج کنید.

بعضی از پرده ها در انتهای خود یک قسمت فلزی یا پلاستیکی دارند و در بعضی دیگر، یک روی آن ها کاملاً پارچه ای و پشت آن هم کاملاً پلاستیکی است.

2 رنگ آمیزی و طرح روی پرده کرکره عمودی

3- پرده ها را به دقت بشویید.

اگر زمان زیادی از نصب پرده هایتان می گذرد باید آن ها را به خوبی با آب گرم و صابون شسته تا هرگونه گرد غبار و لکه های مختلف از روی آن ها پاک شود.

شستشوی پرده ها نیز بهتر است در حیاط خانه انجام شود.

بعضی از پرده ها قابل شستشو در ماشین لباسشویی هستند. برچسب پرده ها را بررسی کرده تا ببینید پرده هایتان این قابلیت را دارند یا نه. اگر پرده هایتان قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی را دارند آن ها را به شکل مارپیچ جمع کرده و داخل یک روبالشی بگذارید. سپس آن ها را درون ماشین لباسشویی بیندازید.

– برای شستشوی پرده ها باید از آب گرم و سفید کننده استفاده کنید.


همچنین می توانید برای اطلاع از “نحوه تمیز کردن پرده کرکره های چوبی” به لینک زیر از وب سایت فن تریکس مراجعه کنید.

>>> نحوه تمیز کردن پرده کرکره چوبی <<<


4- اجازه دهید پرده ها کاملاً خشک شوند.

بسته به آب و هوای محل زندگی تان، حدود یک روز برای خشک شدن کامل پرده ها زمان نیاز است. می توانید آن ها را روی یک سطح افقی پهن کرده و بعد از چند ساعت آن ها را برگردانید تا پشت آن ها نیز خشک شود. می توانید آن ها را آویزان کرده تا پشت و روی آن ها همزمان خشک شوند.

استفاده از اسپری رنگ

1- اسپری مناسب را انتخاب کنید.

اگر پرده هایتان کاملاً پارچه ای هستند، می توانید یک اسپری رنگ مخصوص پارچه تهیه کنید. اگر پرده هایتان ترکیبی از پارچه و پلاستیک هستند باید از یک اسپری رنگ چند منظوره استفاده کنید.

2- پرده ها را در حیاط خانه آویزان کنید.

برای رنگ کردن پرده ها، آسان ترین روش آویزان کردن آن ها در حیاط خانه است. می توانید آن ها را با گیره از بند لباس آویزان کنید و یا آن ها را تک به تک به دیوار زده و رنگ بزنید، به شرط اینکه دیوار را با پلاستیک یا کاغذ پوشانده باشید.

اگر چنین امکانی برای شما مهیا نیست، می توانید پرده ها را روی یک سطح افقی پهن کرده و رنگ بزنید؛ اما باید جریان هوای کافی در محیط برقرار باشد.

– اگر هوا بارانی است یا باد شدیدی می وزد، رنگ کردن پرده ها را به روز دیگری موکول کنید.

3- رنگ را به طور یکنواخت روی سطح پرده ها اسپری کنید.

یک لایه نازک از رنگ را روی تک تک پرده ها از بالا تا پایین اسپری کنید. بعد از خشک شدن این لایه، لایه ی دیگری از رنگ را روی آن ها اسپری کنید. بهتر است پرده ها را در دو تا سه لایه رنگ کنید. دقت کنید که نباید به یکباره یک لایه ضخیم رنگ روی پرده ها ایجاد کنید، چرا که احتمال جاری شدن رنگ و یا تشکیل حباب داخل آن وجود دارد.

برای دسترسی به نقاط زیر گیره می توانید پرده ها را پس از خشک شدن هر لایه، سر و ته کرده و قسمت زیر گیره را هم رنگ بزنید.

3 رنگ آمیزی و طرح روی پرده کرکره عمودی

4- اجازه دهید رنگ خشک شود.

در نهایت چند ساعت صبر کنید تا رنگ پرده ها کاملاً خشک شود. اگر رطوبت هوا بالا باشد ممکن است خشک شدن پرده ها یک روز زمان ببرد. قبل از نصب مجدد پرده ها، با بررسی چسبناکی سطح پرده ها از خشک شدن آن ها اطمینان حاصل کنید.

استنسیل کردن پرده های کرکره عمودی (ایجاد طرح با شابلون)

1- پرده ها را در کنار هم و چسبیده به هم، روی سطح صافی پهن کنید.

دو تا چهار پرده را چسبیده به هم پهن کرده تا به اندازه عرض شابلون شما شوند. مطمئن شوید که لبه ها روی هم قرار نگرفته یا از هم فاصله نداشته باشند. می توانید برای ثابت نگه داشتن پرده ها، انتهای آن ها را با چسب مخصوص رنگ آمیزی بچسبانید.

4 رنگ آمیزی و طرح روی پرده کرکره عمودی

2- شابلون را با چسب مخصوص رنگ آمیزی روی پرده های کرکره عمودی بچسبانید.

رنگ آمیزی پرده ها را از بالا شروع کرده و هر بار شابلون را پایین تر بچسبانید. این کار را تا انتهای پرده ها ادامه دهید. حتماً با استفاده از چسب شابلون را ثابت نگه داشته تا حین رنگ آمیزی جابجا نشود.

5 رنگ آمیزی و طرح روی پرده کرکره عمودی

3- برس را مقدار کمی به رنگ شابلون آغشته کنید.

از یک برس گرد برای این کار استفاده کرده و دقت کنید که برس را خیلی درون رنگ فرو نبرید. رنگ های اضافی برس را با یک اسفنج یا یک دستمال کاغذی پاک کنید.

می توانید برای این کار کرم های مخصوص شابلون را از فروشگاه های رنگ خریداری کنید و یا می توانید از رنگ های دیگر پارچه یا رنگ های چند منظوره استفاده کنید.

6 رنگ آمیزی و طرح روی پرده کرکره عمودی

4- برس را روی شابلون بکشید.

به آرامی برس را روی فضاهای خالی شابلون کشیده تا طرح های آن روی پرده ایجاد شود. در صورت نیاز رنگ بیشتری به برس بزنید. ممکن است نیاز نباشد که محیط شکل های شابلون را به طور کامل با رنگ پر کنید. در هر صورت انتخاب با شماست که بتوانید زیبا ترین طرح را روی پرده ها ایجاد کنید.

7 رنگ آمیزی و طرح روی پرده کرکره عمودی

5- شابلون را به پایین جابجا کنید.

زمانی که یک قسمت را رنگ زدید، شابلون را باز کرده و دقیقاً مماس با قسمت قبلی روی پرده ها بچسبانید. این کار را تا اتمام پرده ها ادامه دهید.

8 رنگ آمیزی و طرح روی پرده کرکره عمودی

6- مراحل بالا را برای مجموعه پرده های دیگر نیز تکرار کنید.

بعد از رنگ کردن تمامی پرده های کرکره عمودی به مدت یک روز صبر کنید تا کاملاً خشک شوند. در نهایت می توانید پرده ها را در محلشان نصب کنید.

9 رنگ آمیزی و طرح روی پرده کرکره عمودی

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

یک دیدگاه

  1. چه جالب حتما برای تنوع این کار رو انجام می دم چون با این گرونی ها نمیشه یه پرده ی دیگه خرید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید